Térképek több dimenzióban
Szöveg: Szűcs László | 2008. január 24. 13:36Egyesek azt mondják, hogy a térképek megalkotása volt olyan fontos fejezete az emberi civilizáció fejlődésének, mint a tűz használatba vétele. Térkép nélkül ugyanis nagyon nehéz lenne az élet. A katonák számára pedig különösen az, hiszen minden ország hadseregében – akár békében, akár háborúban – kiemelt jelentőséget tulajdonítanak a színesen nyomott papírlapocskáknak…
A térkép – a ma használatos definíció szerint – a Föld, vagy más égitest felszínének, a felszínre vonatkoztatott természetes és mesterséges tárgyaknak és jelenségeknek meghatározott matematikai szabályok vagy mértani törvények szerint síkba vetített, méretarányosan kisebbített, általánosított, és sajátos grafikai jelrendszerrel bemutatott ábrázolása. S ezen ábrázolás katonák számára meghatározó fontosságát Tóth Ágoston honvéd ezredes, hadmérnök, a modern, mai katonai térképészet úttörője fogalmazta meg a legjobban. „A terep, melyen a katona az ellenség elé megy, melyen megütközik, melyen talán védőleg visszavonulni kényszerítve van a legnagyobb fontossággal bír. A katonának ezen tényezőt úgy kell ismernie, mint a sok játékosnak ostábláját, melyen húzásait teljesíti. De ezen bonyolódott szabálytalannak tetsző tért nem lehet egyszeri látásból emlékezetbe tartani, annál kevésbé, mert sok rész a szemnek elfödve van; képre van tehát szükségünk, mely a földfelületet az elfödött részekkel elejbünk helyezi és mindazt kipótolja, a mit szabad szemmel nem láthatunk. Ily képek a tér föld-képek, melyek mathematikakai elvek szerint rajzolva, a földfelület tárgyait vízszintes lapra fektetve ábrázolják." – írta 1869-ben.
Történelem – dióhéjban
Az állami térképészeti feladatok végrehajtására jött létre az MH Tóth Ágoston Térképészeti Intézet és az MH Térképész
A megalakítás óta a kor követelményeihez igazodva a térképkészítés valamennyi fázisában áttértek a legkorszerűbb számítógéppel támogatott, digitális technológiára, így nem csak a megszokott formában, papírra nyomtatva szolgáltatják a szükséges térképeket, hanem a számítógépes alkalmazásokhoz szükséges digitális változatok is a felhasználók, első sorban a Magyar Honvédség rendelkezésére állnak.
A kht-val egy időben megalakult MH Térképész Szolgálat pedig a hatósági feladatokat, illetve a katonai térképészeti feladatok tervezését, szakfelügyeletét és a Magyar Honvédség alakulatainak térképellátásával kapcsolatos, irányítói teendőket vitte tovább. A történelmi hűséghez hozzá tartozik, hogy a térképész szolgálat 2007. január 1-jén megszűnt, feladatait az MH Geoiformációs Szolgálat (MH GEOSZ) vette át.
A legfontosabb feladatok
– Vannak állandó projektek – mondja Buga ezredes. A térképészeti kht. felelős például az úgynevezett Nyitott Égbolt feladatok légi-fényképészeti és térképészeti támogatásáért. A Nyitott Égbolt Szerződés – melyet az Országgyűlés 1993. áprilisában ratifikált – szerint a társaság légifényképész alosztályának munkatársai végzik a szakmai munkát. Illetve ha a szerződésben részt vevő más országok készítenek légi felvételeket Magyarországon, akkor ezeket a képeket a kht. laboratóriumában kell előhívniuk.
A társaság másik kiemelt feladata a Gripen vadászrepülőgépek üzemeltetésének térképészeti támogatása. Buga László szerint mindez azt jelenti, hogy a fedélzeti rendszerekben, a szimulátorban, illetve a földi feladattervező rendszerben alkalmazott digitális térképészeti adatbázisokat még 2004-ben el kellett készíteniük, azóta pedig ezeket az adatkészleteket folyamatosan aktualizálják.
A cég feladatai közül kiemelkedik még a Magyar Honvédség teljes térkép-átalakítási programja – árulja el Buga ezredes,
„Ez még csak a kezdet…"
A NATO-szabványok szerinti teljes átalakítás alapja az 1:25 000 méretarányú, digitális, vektoros topográfiai adatbázis, az úgynevezett „VTopo" létrehozása. Ehhez, a korábban a korábban rendelkezésre álló 1:25 000 léptékű térképek teljes frissítésére van szükség, amelyet a rendelkezésre álló legújabb légi-, és műholdas fényképek, valamint a területről és a tereptárgyakról aprólékos munkával összegyűjtött, összes fellelhető információ alapján alkotnak meg. Ilyen méretarányban Magyarországot közel 1200 térképszelvény fedi le, ezek közül 2008 év végén mindösszesen alig száz fog elkészülni. A távolról sem optimális végrehajtási ütem a rendelkezésre álló szűkös anyagi forrásoknak és nem az elégtelen kapacitásoknak köszönhető.
Egyébként a jelenleg rendszerben lévő 1:50 000 méretarányú „alaptérkép" digitális adatbázisában is „van folyamosan frissíteni való" – mondja Buga ezredes, hiszen a NATO szabvány szerinti térképek elkészítésének alapja az 1985–1990 között felmért térképmű volt. S mindezen csak a legszükségesebb felújításokat, vagyis az útvonalhálózat, a települések és még néhány fontosabb tereptárgy módosulásait, illetve a települések névváltozásait vezették át a szövetség előírásai szerint készített térképeken. A vízrajz és a növényzet vonatkozásában csak a jelentős változások rögzítése történt meg. Mind emellett a folyamatos változásvezetésről is gondoskodni kell, mert ez a térképészeti adatbázis az alapja a digitális adatok iránti egyéb igények kielégítésének.
„Gigaprojekt" – magyar részvétellel
A hazai térképkészítési feladatok mellett a nemzetközi munkából is kiveszik részüket a magyar katona-térképészek. Az úgynevezett Többnemzeti Térképészeti Együttműködési Program (MGCP) keretében, 27 ország katonai térképész szolgálatával együttműködve nagyfelbontású, digitális térképészeti adatbázist hoznak létre a Föld felszínének úgynevezett „forró pontjainak" területére. Mégpedig a nemzeti és nemzetközi igényeknek megfelelő, a terrorizmus elleni harc, a béketeremtő és békefenntartó műveletek, valamint más jellegű, de globális feladatok támogatása érdekében. Buga László ezredes szerint az Amerikai Egyesült Államok katonai térképész szolgálatának vezetésével zajló MGCP-ben való részvétel legnagyobb előnye, hogy segítségével a Magyar Honvédség a nemzetközi szerepvállalásához, illetve az expedíciós tevékenységhez szükséges térképészeti-térinformatikai adatokhoz fog hozzáférni.
Addig is, amíg ez a helyzet előáll, egyéb források felhasználásával a magyar katonák missziós tevékenységének
Utóbbi, a terület domborzati viszonyait plasztikusan bemutató háromdimenziós térkép a HM Térképészeti Kht különleges terméke, Magyarországon más, térképészettel foglalkozó cég nem készít hasonlót. Pedig az úgynevezett dombortérképek nemcsak dekorációs célra kiválóak. Hiszen az ilyen típusú művek a magassági viszonyokat is pontosan visszaadják, s emiatt például katonai kiképzési feladatokra is jól használhatók. Ilyen céllal készültek például a Veszprém közelében található, „nullaponti", illetve más gyakorlótér három dimenziós modelljei a kht-nél. A leginkább terepasztalhoz hasonlító termék egyedi, így kereskedelmi forgalomba nem került. Ugyanakkor más területek „domborított" térképeit bárki megvásárolhatja a társaság ügyfélszolgálatán természetesen az állami térképekkel és a cég más kiadványaival együtt.
Fotók: Galovtsik Gábor