Új történelmi ereklye a pákozdi emlékparkban
Szöveg: Demeter Ferenc | 2010. március 19. 13:26Dr. Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára, valamint Marina Pendes, Bosznia-Hercegovina védelmi miniszterhelyettese Pákozdon ünnepélyes keretek közt avatták fel azt az emléksarkot, amelyben a mostari híd építőinek állítottak emléket: itt a lerombolt műemlék egyik köve is elhelyezésre került.
A vendégeket Görög István ezredes köszöntötte, ő mutatta be nekik a történelmi emlékhelyet. Beszédében hangsúlyozta: Pákozd mára a Magyar Honvédség szimbólumává vált, hiszen olyan katonai emlékhely került itt kialakításra, ahová az emberek az ország minden részéből eljönnek megemlékezni a történelmi honvéd sereg megalakulásáról. Az emlékpark három civil szervezet összefogásával jött létre; a civil társadalom kívánt így tisztelegni a katonatársadalom és a történelme előtt.
Az átadást követően Marina Pendes az emléksarok falán elhelyezte a védelmi minisztérium által adományozott Alapító Okiratot. „Óriási megtiszteltetés az országunknak az, hogy itt lehetek és az emléksarok felavatásával köszönetet mondhatok a magyar népnek és a Magyar Honvédségnek azért a munkáért, amit a katonáik végeztek Bosznia-Hercegovinában", fogalmazott. Hangsúlyozta: erre a segítségre a jövőben is szükségük van, mert „közös célunk, a teljes béke eléréséig még sokat kell küzdenünk. A békemisszióban szolgálatot teljesítők megmutatták, hogy a katonák nem csak a hadviseléshez értenek. Legyen ez a kő szimbóluma a két ország folyamatos együttműködésének. A kő mindig szilárd marad, ezzel ellen tud állni minden pusztításnak és viharnak. Így tudjuk jelezni mi is az erőnket Európának és a világnak. Barátokra leltünk a magyarokban", fejezte be beszédét, majd megköszönte az eddigi támogatást, de kérte a további segítséget országuk Európai Uniós, valamint NATO-csatlakozásához.
Vadai Ágnes válaszbeszédében elmondta: a Magyar Honvédség számára is fontos szimbólummal bővült a pákozdi emlékhely, hiszen Bosznia-Hercegovina volt az az első misszió, ahol a katonáink átestek a „tűzkeresztségen" és először segítettek egy lerombolt ország újjáépítésében. „Ezek a katonák tenni akartak a háborút szenvedett népért, ezért nagy elszántsággal csinálták a dolgukat. A mostari híd felépítéséhez is új megoldásokat kerestek, hogy legyőzzék az elemeket és megindulhasson a kövek szakszerű kiemelése. Ez az építmény mára már több, mint egy egyszerű híd: a két nép közötti kapcsolatok jelképévé vált és a két ország között egyre jobban épülnek az újabb hidak. Az itt elhelyezett kő számunkra ezentúl egy hidat fog jelképezni. Büszkék lehetünk, hogy a híd egy darabja itt, ebben az emléksarokban kaphatott helyet, mert ezzel a kint dolgozó katonáknak állíthattunk maradandó emléket."
Az emlékhely átadását követően a két delegáció megkoszorúzta az emlékparkban lévő béke-emlékművet és tisztelegtek a hazájukért életüket áldozók emléke előtt.
A magyar katonák Mostarban végzett munkájáról itt olvashat bővebben.
Fotók: Tóth László