Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Újabb sikeres szerződésmódosítás

Szöveg: kormany.hu |  2012. június 26. 13:44

Hende Csaba honvédelmi miniszter és norvég partnere, Espen Bart Eide védelmi miniszter jelenlétében írták alá június 26-án, kedden Oslóban a Honvédelmi Minisztérium Fegyverzeti és Hadbiztosi Hivatal, valamint a Kongsberg Defence and Aerospace norvég hadiipari vállalat közötti – katonai URH-rádiók beszerzéséről és szállításáról szóló – 2003-ban megkötött szerződés módosítását.

A módosítás értelmében a jelenleg hatályos szerződésmódosításban meghatározott darabszámú rádiómennyiség hátralévő részét a korábbinál kedvezőbb ütemezéssel szállítja majd a norvég fél, így a – változatlan mértékű – magyar fizetési kötelezettségek hosszabb időtávon, arányosabban oszlanak majd el.

A magyar hadfelszerelési igényeknek megfelelő számú eszközök utolsó darabjainak szállítása és az utolsó részletek kifizetése a szerződésmódosításban foglaltak szerint 2018-ban lesz.

A megrendelt rádiók darabszámának és a szerződés összegének változatlansága melletti futamidő-hosszabbítás hónapokon át tartó tárgyalássorozat eredménye. A megállapodás egyben megnyugtató lezárása a két ország és a szerződő felek hosszú évek óta húzódó jogi és diplomáciai vitájának. (A norvég fél korábban pert indított a Honvédelmi Minisztériummal szemben, amelyet a tárca 2011 őszén nyert meg, miután a választott bíróság elutasította a Kongsberg 27 millió eurós követelését.)

A szerződés módosításával egyidejűleg – a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Kongsberg által megkötött ellentételezési megállapodás módosításával – a norvég fél kötelezettséget vállal arra, hogy munkahelyteremtés és a hadiipar fejlesztése céljából másfél éven belül egy javítóbázist hoz létre a Honvédelmi Minisztérium tulajdonában álló ArmCom hadiipari zrt. bázisán.

Hende Csaba honvédelmi miniszter a szerződés aláírását megelőzően kétoldalú megbeszélést is folytatott partnerével, Espen Bart Eide norvég védelmi miniszterrel, akivel megvitatták a regionális együttműködés kérdéseit, értékelték a chicagói NATO-csúcs eredményeit, a NATO parancsnoki rendszerének átalakítását, valamint szót ejtettek a szövetség afganisztáni szerepvállalásának jövőjéről is.