„Zene nélkül lehet élni, de nem érdemes!”
Szöveg: Szűcs László | 2009. május 29. 1:06Egy délutánra a katonazenéé volt a főszerep Szentesen. A Tisza parti városban ugyanis regionális katonazenekari és toborzófesztivált tartottak május 28-án. A város főterén megrendezett programra több százan voltak kíváncsiak, ami nem csoda: a helyi közösség jól ismeri a katonákat.
Még az időjárás is megkegyelmezett Szentesnek csütörtökön délután. Sokáig ugyanis úgy nézett ki, hogy a hetek óta várt, ám pont erre a napra nem kívánt eső miatt nem lehet megrendezni a regionális katonazenekari és toborzó fesztivált a Tisza parti városban. De aztán a kezdésre elvonultak az esőfelhők, sőt még a nap is kisütött, így az érdeklődők kellemes időben hallgathatták végig a négy katonazenekar előadását.
A program délután három órakor a Hegedűs László Helyőrségi Klub dísztermében kezdődött. Nyers József mérnök ezredes, a szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Zászlóalj parancsnoka itt nyitotta meg a „60 éves a NATO, Magyarország 10 éve a NATO tagja" című vándorkiállítást.
Ezzel a tárlattal egy időben nyílt meg az egykori Megyeháza épületében a Fricsay Richárd Katonazenei Hagyományőrző Egyesület kiállítása, amely a magyar katonazene történetét dolgozza fel. A szervezők a tablók mellett különféle katonazenei eszközöket is bemutattak.
Eközben a Városháza előtti Kossuth téren már hangoltak a katonazenészek. Bár az eredeti tervben szereplő, a város négy helyszínén megrendezendő koncertet az eső elmosta, a főtéri programot szerencsére nem kellett megváltoztatni. Délután fél négykor a Petőfi Sándor Általános Iskola 7/b osztályos tanulóinak táncbemutatójára, majd ezt követően hastáncos lányok látványos produkciójára, valamint a Deák Ferenc Általános Iskola mazsorett csoportjának bemutatójára tapsolhatott az eddigre már szép számmal összegyűlt közönség. A tér túlsó szegletében pedig ekkor már „maximális fordulatszámon" üzemelt a szegedi toborzóiroda toborzó sátra, illetve az érdeklődők megtekinthették a szentesi alakulat kiállított haditechnikai eszközeit. Mint egy hagyományos, szentesi laktanyai nyíltnapon, a legnagyobb sikere ezúttal is a lánctalpas kétéltű „monstrumnak", a PTSZ-nek volt.
Hasonlóan nagy sikert aratott az MH Támogató Dandár díszzászlóaljába tartozó alegység fegyveres szakalaki bemutatója
Öt óra előtt néhány perccel vonultak be a térre a regionális katonazenekari fesztivál résztvevői, a hódmezővásárhelyi, a szolnoki, a debreceni és a budapesti katonazenekarok. Felhangzott a hagyományos fanfár, majd a Magyar Huszár és Hagyományőrző Szövetség hagyományőrző katonái ünnepi ágyúlövéssel köszöntötték a fesztivált. A rendezvényt ünnepélyes keretek között dr. Füredi Károly, a Honvédelmi Minisztérium védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkára nyitotta meg.
– Egy héttel a Magyar Honvédelem Napja után egyszerre nehéz és könnyű megszólalni egy városi katonai rendezvényen. Nehéz, mert felvetődik a kérdés: vajon tud-e az ember újat mondani egy olyan város főterén az egybegyűlteknek, ahol már 76 éve jelen van a honvédség. Ugyanakkor könnyű, mert mind az alakulat, mind pedig a Magyar Honvédség életében történnek új, s még újabb események, amelyekre büszkék vagyunk, s amelyeket szívesen megosztunk az irántunk érdeklődőkkel – mondta Füredi Károly, hozzátéve: ő maga is személyesen megtapasztalta már, hogy mennyire meghatározó és szeretett szereplője a városnak a műszaki zászlóalj.
– Zene nélkül lehet élni, de nem érdemes! A katonazenészek és a katonazenekarok mindig és mindenhol népszerűek voltak. Hazánkban hivatalosan Mária Terézia királynő uralkodása alatt jöttek létre az ezredzenekarok. Akkor még csak a harcostársaknak szóltak, a bajtársak érdekében csendültek fel az igencsak harcias, de puritán dallamok. És a katonazene mindig megtalálta az utat a civil világhoz is – mondta Füredi Károly.
Ünnepi köszöntőjében Szirbik Imre, Szentes polgármestere hangsúlyozta: a város örömmel ad otthont ennek a
Az első szentesi regionális katonazenekari és toborzó fesztivál a résztvevő zenekarok egyéni előadásaival folytatódott, majd a hódmezővásárhelyi helyőrségi és a szolnoki légierő zenekar „gyepshow-jának" tapsolhatott a közönség. Előbbiek zászlóforgató mazsorettekkel léptek fel, a szolnokiak pedig segítségül hívták a Superment, sőt még egy kán-kánt is bevállaltak a biztos siker érdekében – a közönség nem kis derültségére.
A fesztivál végén a négy katonazenekar egyesített, csaknem fél órás koncertje hatalmas sikert aratott. A rendezvényt követően Nyers József mérnök ezredes, a szentesi műszaki zászlóalj parancsnoka a honvedelem.hu érdeklődésére elmondta: rendezvény sikeres volt, hiszen több száz városi lakos látogatott el a Városháza előtti főtérre. Sokan érdeklődtek a hivatásos és szerződéses katonai szolgálat feltételei iránt, illetve a gyerekek számára a legnagyobb élmény természetesen a bemutatott technikai eszközök „megmászása" volt.
Az alezredes hozzátette: jelenleg a Magyar Honvédség legfontosabb feladata az, hogy a munkavállalók részére bemutassa saját magát. Ennek érdekében olyan döntés született, hogy a katonazenét fel kell használni a toborzás céljaira. A katonazenét és a toborzást összehangolva idén hét helyőrségben rendez a Honvédelmi Minisztérium regionális fesztivált. A sort márciusban, Kaposváron kezdték, majd májusban Győrött és Székesfehérváron is rendeztek katonazenekari és toborzó fesztivált. A szentesi programot pedig június 27-én Tatán, augusztus 29-én Szolnokon, szeptember 27-én pedig Hódmezővásárhelyen követi fesztivál.
Kocsi alezredes elmondta azt is: az eddigi három fesztivál után úgy érzékelik, hogy a toborzó irodákban megnőtt az érdeklődés a katonai pálya iránt. Tehát már most kijelenthető, hogy a rendezvény-sorozat elérte célját.
Fotó: A szerző és Galovtsik Gábor