Követendő példa – különleges műveleti találkozó Szolnokon
Szöveg: Cservölgyi Dániel őrnagy | Fotó: a parancsnokság felvételei |  2023. február 21. 9:28Szolnokon tárgyaltak a Regionális Különleges Műveleti Komponens Parancsnokság tagországainak haderőnemi parancsnokai, az MH Összhaderőnemi Különleges Műveleti Parancsnokság által rendezett eseményen.
Idén február közepén, Szolnokon találkoztak először a Regionális Különleges Műveleti Komponens Parancsnokság (Regional Special Operations Component Command, R-SOCC) tagországainak legmagasabb szintű különleges műveleti képviselői, valamint a NATO Különleges Műveleti Parancsnokság parancsnoka.
A rendezvényen Krezinger Attila ezredes, az MH Összhaderőnemi Különleges Műveleti Parancsnoksága legtöbb vendéget régi barátként üdvözölte, hiszen a közel húsz évnyi szakmában eltöltött idő és a nemzetközi missziós szolgálat határokat átívelő ismeretségeket és kapcsolatokat hozott számára.
Az idén négyéves R-SOCC fejlesztésének témájában összehívott értekezleten a résztvevőknek zsúfolt napirend alapján, számos témában kellett egyetértésre és döntésre jutniuk. ELhangzott: az elmúlt évben a nemzetközi biztonsági környezetben bekövetkezett változások ellenére az R-SOCC képességfejlesztése az előre tervezett ütemben haladt tovább, a váratlan kihívásokat – mint például a COVID időszakban elmaradt felkészülési gyakorlatok pótlását – közösen szükséges kezelni.
Az értekezletre delegált képviselők döntöttek az R-SOCC jövőre esedékes NATO minősítő vizsgájáig, a SOFEVAL-ig vezető felkészülési terv jóváhagyásáról, valamint véglegesítették az egyes nemzetek hozzájárulásait az adott időszak közös feladataihoz.
Az R-SOCC értekezleten – amin részt vett dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke is – a vezetők megerősítették az elköteleződésüket a Regionális Különleges Műveleti Komponens Parancsnokság projekttel kapcsolatban. Az R-SOCC képességfejlesztése – Antonio M. Fletcher altábornagy szavaival élve – „követendő példa" lett a NATO-n belül. Mostanra több NATO tagország és régió is hasonló projekt beindítását tervezi, keresve a lehetőségeket, hogy minél jobban megismerkedhessenek a Magyar Honvédség által már nagyrészt megtett fejlődési út részleteivel.
A következő jelentős lépés az R-SOCC teljes műveleti képességének elérése felé, hogy márciusi kezdettel, a NATO és a Magyar Honvédség közös szervezésében, Szolnokon „SOCC staff” és „SOCC planning” törzstiszti tanfolyamokat tartanak. A többhetes továbbképzéseken összesen negyven magyar és a régióban szolgáló katona vesz majd részt – nem csak különleges műveletiek, hanem egyéb szakterület képviselői is, akik a későbbiekben szükség szerint integrálhatók az R-SOCC állományába.
A kétnapos rendezvényen – mások mellett – részt vett Antonio M. Fletcher altábornagy, a NATO Különleges Műveleti Parancsnokság parancsnoka; Philipp Ségur-Cabanac dandártábornok, az osztrák különleges erők parancsnoka; Ivan Milos ezredes, a horvát különleges erők parancsnoka; Pavol Sebik ezredes, a szlovák Különleges Műveleti Parancsnokság parancsnokhelyettese; Matija Jazbec alezredes, a szlovén különleges műveleti erők parancsnoka.