Afganisztánban tárgyal az új amerikai védelmi miniszter
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2015. február 22. 14:25Afganisztánba vezetett a hivatalába négy napja beiktatott új amerikai védelmi miniszter első külföldi útja.
Carter, aki tapasztalt védelmi stratéga, keveset árult el az Afganisztánnal kapcsolatos jelenlegi és jövőbeni terveiről, mondván, hogy útján információt gyűjt és csak ezután fogalmazza meg Barack Obama amerikai elnöknek szánt tanácsait.
Carter Obama elnök negyedik védelmi minisztere. Korábban, 2011 és 2013 között a védelmi miniszter helyettese volt, ezt megelőzően pedig két éven át a beszerzésért, technikáért és logisztikáért felelős államtitkár posztját töltötte be a Pentagonnál.
Az afgán biztonsági erők az utóbbi időben jelentősen megerősödtek, de még mindig elkeseredett küzdelmek folynak a tálib felkelőkkel, akik 13 éve folytatják harcukat, azóta, hogy az Egyesült Államok és szövetségeseik megszállták az országot.
Sok afgán attól tart, hogy Obama elnök a csapatok jelentős mértékű kivonásával, majd a katonai küldetés 2016-os befejezésével egy Irakhoz hasonló összeomlást idézhet elő.
Carter elmondta, azt tervezi, hogy Asraf Gáni afgán elnökkel megtárgyalja a csapatok kivonásának tervét, kikéri véleményét arról, miként támogathatják legjobban az amerikai csapatok az afgán erők fejlesztését.
„Azért vagyok itt, hogy megtudjam, most milyen a helyzet, milyen úton haladjunk tovább" – mondta újságíróknak az új amerikai védelmi miniszter.
Az amerikai erők katonai küldetésük lényegi részét tavaly decemberben befejezték, de egy 10 ezer fős kontingens az országban maradt, hogy folytassa a kiképzést és a tanácsadást a helyieknek, valamint csapásokat mérjen a szélsőséges csoportokra.
* * *
Barack Obama kormányzata fontolóra veszi, hogy lassítsa az afganisztáni amerikai csapatok kivonásának ütemét – mondta Ashton Carter amerikai védelmi miniszter szombaton az afgán elnökkel tartott közös kabuli sajtóértekezletén.
A Pentagon négy napja beiktatott új vezetője első külföldi útján Obama üzenetét közvetítette az afgán vezetésnek. Eszerint az afganisztáni helyzet továbbra is elsőbbséget élvez Washington külpolitikájában. Az Egyesült Államok ennek szellemében kész módosítani csapatainak kivonulási menetrendjét, vagyis Afganisztán belső rendjének a megszilárdítása érdekében lassíthatja az amerikai erők távozásának ütemét.
Carter hangsúlyozta: országa többféle változatot is fontolóra vesz, hogy segítse az Asraf Gáni afgán elnök által kidolgozott biztonsági stratégiai tervét. Washington már csak azért is hajlandó ilyen rugalmas hozzáállást tanúsítani, mert – mint Ashton fogalmazott – megvan a „közös nevező", vagyis az amerikai kormányzat számára biztosítékot jelent a tavaly megalakult afganisztáni új egységkormány együttműködési szándéka. Washington szerint ugyanis az Asraf Gáni vezette kormányzat új távlatokat nyitott az előrelépéshez nem csupán a politika, hanem a biztonság terén is.
A jelenlegi tervek szerint az amerikai erők létszámát a mostani tízezerről a felére csökkentenék, 2016 végéig pedig teljesen kivonnák őket az országból. Washington ugyanakkor kész átütemezni távozásukat, vagyis lassíthatná a folyamatot.
Az afgán biztonsági erők az utóbbi időben kétségtelenül jelentősen megerősödtek, de még mindig elkeseredett küzdelmek folynak a tálib felkelőkkel, akik 13 éve folytatják harcukat, azóta, hogy az Egyesült Államok és szövetségeseik megszállták az országot. Sok afgán attól tart, hogy Obama elnök a csapatok jelentős mértékű kivonásával, majd a katonai küldetés 2016-os befejezésével egy Irakhoz hasonló összeomlást idézhet elő. Ráadásul az Iszlám Állam (IÁ) Afganisztánra is veszélyt jelent, mivel a terrorista szervezet itt is katonai akciókra készül.
Carter elmondta, hogy Asraf Gáni elnökkel és Abdulla Abdulla miniszterelnökkel megtárgyalta a csapatok kivonásának tervét, kikérte véleményüket arról, miként támogathatják legjobban az amerikai csapatok az afgán erők fejlesztését. Minderről Asraf Gáni a jövő hónapban a Fehér Házban is tárgyalni készül magával Obamával. Gáni a kabuli sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy az amerikai csapatok afganisztáni jelenlétét „a szélesebb partnerség összefüggésében" akarja megvitatni Obama elnökkel.