Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nem az Iszlám Állam támadott Orlandóban

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2016. június 14. 17:46

Nincs bizonyíték arra, hogy a hétvégi orlandói tömegmészárlást külföldről irányították volna – jelentette ki Barack Obama amerikai elnök, miután a belbiztonságért felelős miniszterrel és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatójával folytatott megbeszélést. Június 12-én, vasárnap és hétfőn világszerte részvétüket fejezték ki politikusok és a közélet más szereplői egyaránt.

Az elnök hétfőn megerősítette, amit vasárnap délutáni beszédében mondott: a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján nincsenek „egyértelmű bizonyítékok" arra, hogy az orlandói tömegmészárlás hátterében külföldi csoportok vagy szervezetek állnának.

Obama ezzel lényegében azt a vélekedést – vagy a várható republikánus elnökjelölt, Donald Trump által egyenesen ki is mondott állítást – cáfolta, miszerint az Orlandóban történtek hátterében az Iszlám Állam nevű terrorszervezet állna. „Úgy tűnik, hogy a lövöldöző az interneten fellelhető különböző szélsőséges információs forrásokból merített ihletet" – mondta az elnök.

Obama elnök aggódik, mert a kongresszusban eddig nem sikerült elérni a fegyverek vásárlására és tartására vonatkozó szabályok szigorítását – erről már a Fehér Ház szóvivője beszélt, az orlandói tömegmészárlás utáni első sajtótájékoztatón. Josh Earnest hosszasan beszélt a radikalizmus fenyegetéséről. Leszögezte: az Egyesült Államokban nincs helye annak, hogy bárkit is megbélyegezzenek vagy kirekesszenek meggyőződése, vagy valamely társadalmi csoporthoz tartozása miatt. Ez ugyanis a radikalizálódás, végső soron pedig a terrorizmus malmára hajtja a vizet – hangsúlyozta a szóvivő. Earnest azt is kifejtette, hogy az Obama-kormányzat stratégiája éppen az, hogy állandó kapcsolatot és párbeszédet tartson fenn a különböző közösségek, így a muszlim közösségek vezetőivel.

Josh Earnest elmondta: Obama elnök „frusztrált, nemegyszer dühös is, mert a kongresszus tétlenkedik a fegyvervásárlás és -viselés szigorításának ügyében. Ha nem is egyetlen átfogó törvényt, de néhány olyan fontos szabályozást már megszavazhattak volna, amely nehezítené támadófegyverek vásárlását" – szögezte le Earnest.

Noha családja szerint Omar Mateennak nem sok köze volt a valláshoz, az FBI feltételezett iszlamista kötődései miatt már 2013 óta ismerte.

Egyelőre nem tudni, hogy a gyilkosságnak mi volt az indítéka. Értesülések szerint az elkövető, Omar Mateen a floridai melegbárban vasárnapira virradóra elkövetett támadás előtt hűséget fogadott az Iszlám Államnak, de édesapja szerint az esetnek nem volt köze a valláshoz. A dzsihadista szervezet közölte is, hogy egy harcosa követte el a merényletet, amerikai tisztségviselők szerint azonban ez semmit sem jelent.

A 49 halálos áldozattal járó orlandói támadásig egy 2007. április 16-i eset volt az Egyesült Államok történelmének legvéresebb tömegmészárlása: ekkor a Virginiai Műszaki Egyetemen egy diák 32 embert ölt meg.

Az egész világot megrázta az Egyesült Államok történetének legvéresebb lövöldözése.

Vasárnap és hétfőn világszerte részvétüket fejezték ki politikusok és a közélet más szereplői egyaránt.

Párizsban hétfő este szivárványszínbe borul az Eiffel-torony, a városházánál pedig már nap közben felvonták az amerikai és a szivárványszínű zászlót. Francois Hollande francia államfő a szabadság elleni támadásnak nevezte a történteket.

Az Egyesült Királyságból II. Erzsébet királynő és David Cameron miniszterelnök is részvétét fejezte ki. Emellett pedig J. K. Rowling, a Harry Potter-regények szerzője külön megemlékezett egy áldozatról, aki egy vidámparkban dolgozott, egy Harry Potter-hullámvasúton. Rowling közzétette az áldozat fényképét, s azt fűzte hozzá: „nem tudom abbahagyni a sírást".

Berlin belvárosában kisebb tömeg gyűlt össze az amerikai nagykövetség előtt, hogy az áldozatokra emlékezzenek. Az amerikai és a szivárványszínű zászló előtt fehér liliomokat, rózsaszín rózsákat és plüssmackókat helyeztek el. „Megdöbbentünk, de azért is jöttünk, hogy megmutassuk, hogy senki nem félemlíthet meg bennünket" – húzta alá Jörg Steinert a helyi meleg és leszbikus közösség részéről.

Az ENSZ emberi jogi biztosa, Zeid Raad Husszein, a „lehető legnagyobb erővel" ítélt el minden olyan „felháborító" merényletet, melyet erőszakos szélsőségesek követnek el bárki ellen vélt hite, nézetei vagy ebben az esetben szexuális irányultsága miatt.

Reuven Rivlin izraeli elnök Barack Obamának küldött táviratában azt írta: Izrael vállvetve kiáll amerikai testvérei mellett. Rivlin szerint „aligha lelhetnek vigaszra azok, akiktől elszakították szeretteiket".

A palesztin kormányzat szintén szolidaritásáról és együttérzéséről biztosította az amerikai népet s elítélte a „terror és a gyűlölet támadását".

Elítélte a merényletet az iráni külügyminisztérium is, amely egyúttal őszinte és globális együttműködést szorgalmaz a terrorizmus „ördögi jelensége" ellen. Iránban a homoszexuális viszony büntetendő „szodómiának" minősül. A tárca a helyszínt nem említette.

Szaúd-Arábia, ahol az azonos neműek kapcsolata szintén törvénybe ütközik, washingtoni nagykövetségén keresztül ítélte el a támadást, ám nem tett említést sem a merénylet helyszínéről, sem arról, hogy kik az áldozatok.

Abdulla Abdulla afganisztáni kormányfő úgy fogalmazott: a támadás „megmutatta, hogy a terrorizmus nem ismer sem vallást, sem határokat". Abdulla világossá tette: az afgán nép nem a terrorizmust, hanem az áldozatokat támogatja.

A világ legnépesebb muszlim országa, Indonézia elítélte a történteket s részvétét fejezte ki az áldozatoknak. Fahri Hamza, az indonéz parlament alelnöke mindazonáltal az egyik közösségi oldalon azt az üzenetet tette közzé, hogy a merénylet oka az volt, hogy a melegek túlzottan szem előtt vannak. Hamzát etikai vétség miatt nemrég eltávolították pártjából.

A kínai állami hírügynökség jelentése szerint Hszi Csin-ping államfő telefonon fejezte ki együttérzését és részvétét Barack Obamának.

Abe Sinzó japán kormányfő szolidaritását fejezte ki az amerikai néppel, s mint mondta: „tűrhetetlen ez a förtelmes terrorcselekmény".

A muszlim többségű Malajzia kormányfője azt mondta: elszörnyedt. „Az iszlám megveti ártatlanok meggyilkolását" – tette közzé az egyik közösségi oldalon Najib Razak.

Rio de Janeiróban éppen melegfelvonulás volt vasárnap, melynek résztvevői egy perc csenddel emlékeztek az orlandói áldozatokra. A rendezvény szervezője azt mondta: megdöbbentette az „elfogadhatatlan erőszak". A brazil kormányzat szintén részvétét fejezte ki és elítélte a támadást.

Malcolm Turnbull ausztrál kormányfő szerint a támadás „mindannyiunkat ért, mindannyiunk szabadságát, a szabadságot, hogy összejöjjünk, ünnepeljünk és barátainkkal töltsük az időnket".