Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Szövevényesen átfogó a korrupció a kínai hadseregben

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. július 5. 9:12

Átfogó, a legalsóbb szintektől a legmagasabb rangú beosztásokig terjed a korrupció a kínai hadseregben – mutatnak rá az elmúlt hónapok központi vizsgálatai és lebuktatásai.

A helyzet súlyossága a Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) zárt ajtói mögött – a kevés kiszivárgott információ szerint – már évek óta beszédtéma. Egy korábban nyilvánosságra került dokumentum tanúsága szerint Liu Jüen tábornok még 2012-ben a korrupció témájában előadást tartva a PLA vezetőinek tagjai előtt úgy fogalmazott: „Kínát más ország nem tudja legyőzni. Ami képes lehet erre, ráadásul valódi harc nélkül, az a korrupció". A probléma széles körben jelen van a hadseregben, így a tiszti rangok vásárlásától kezdve a sikkasztásig és a csalásig, a korrupció PLA hatékonyságát veszélyezteti, az egész szervezetre bomlasztó erőként hat – mondta Liu.

A helyzet javítására a belső kritikák ellenére látszólag nem történt lényegi erőfeszítés, a Hszi Csin-ping elnök által bő másfél éve meghirdetett korrupcióellenes kampány kezdeti szakaszában a hadsereg gyakorlatilag „érintetlen maradt", miközben politikai körökben a legfelsőbb szinteken is hullottak a fejek. A Global Times című kínai napilap ezzel kapcsolatban ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a visszaélések fokozott letörése igenis megkezdődött a hadseregben is, ám a politikánál kisebb nyilvánosságot és sajtóvisszhangot kapott. Ennek hátterében az áll, hogy a döntéshozók kifejezetten ügyelnek a szervezet hírnevének megőrzésére, és így a visszaélésen kapottak állami hivatalnokokhoz hasonló néven nevezése sem lehetséges – fogalmazott a Global Times.

Az elmúlt hónapokban azonban ez a gyakorlat változni látszik. Erre utalt a katonai bizottságot vezető Hszi Csin-ping elnök, aki februárban úgy fogalmazott: a hadsereg a korábbinál is szigorúbb felülvizsgálatra szorul, és biztosítani kell azt, hogy a korrupció-ellenes intézkedéseket valóban végrehajtsák.

Április elején a Hszinhua állami hírügynökség – társadalmi meglepetést keltve – rövid közleményben jelentette be: korrupció, sikkasztás, csalás és hivatali befolyással való visszaélés miatt vizsgálják Ku Jün-sant, a PLA logisztikai osztályának igazgató-helyettesét. Ku pazarló életmódjáról, kétes üzleteiről aztán hamar napvilágot láttak a részletek, ezzel pedig a férfi lett az első, nyilvánosan is megnevezett magas beosztású hivatalnok a hadseregben.

Esetét június végén újabb követte: három hónapos vizsgálódást követően a hatóságok korrupciós vádakkal őrizetbe vették a már visszavonult Hszü Caj-hout, a Központi Katonai Bizottság egykori elnökhelyettesét, a PLA parancsnokhelyettesét. Hszü többek között előléptetéseket eszközölt magas összegekért cserébe és hivatali befolyásával is visszaélt, nyugdíjazása utáni „elővétele" a szakértők szerint jelzés értékű is lehet, azt sugalmazza: a bűnösök számára nincs menekvés.

Ezt az üzenetet támasztja alá a héten a Hszinhua hírügynökség szerkesztőségi cikke is, mely szerint a PLA felett rendelkező Kínai Kommunista Párt nem engedi korrupciót elfedő rejtekek meglétét a hadseregben, sem pedig azt, hogy korrupt bűnösök bárhol is elrejtőzhessenek.

A hadseregbeli korrupció nemcsak a magas beosztásokban jellemző, az a legalacsonyabb szinteken kezdődik. Tudható például az, hogy a hadseregbe való bekerülés – mely a fiatalok számára a kiszámítható karrier mellett biztos jövedelem forrását, a későbbiekben pedig állami kedvezményeket, jobb munkalehetőségeket jelent – a hivatalos sorozási eljárást megkerülve pénzzel is megoldható.

Az MTI tudósítójának információi szerint a PLA soraiba csatlakozás Sanghajban 80 ezer jüan (2,9 millió forint) és 100 ezer jüan (3,6 millió forint) közötti összegbe kerül, melyet a középosztálybeli szülők készséggel kifizetnek.

Az, hogy Hszi Csin-ping mennyire hatékonyan lesz képes ezt a mélyen gyökerező, átfogó korrupciót felszámolni, az vezetői képességeinek tesztjeként is szolgál majd.

A kínai elnök július elsején elhangzott beszédében figyelmeztetett: a korrupció a párt egészének fennmaradását fenyegeti, minden lehetséges eszközzel fel kell lépni ellene. A kampány eddigi menetét példátlannak és egyértelmű sikernek könyvelik el a szakértők megjegyezvén: Hszi valódi változásokra való törekvését tükrözi.