Missziós fotókiállítás és élménybeszámoló
Szöveg: Cseszreginé Csekei Judit százados | 2012. április 2. 15:06Füsi Csaba zászlós az afganisztáni missziója során készült fotóit – Mihály Attila büntetés-végrehajtási ezredes, parancsnok felkérésére – ezúttal a Győr-Moson-Sopron megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben állította ki. A megnyitót követően tárlatvezetés során osztotta meg élményeit a fogvatartottakkal.
A fogvatartottak és az intézet dolgozói előtt Kovács Ferenc mérnök ezredes, az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred parancsnoka mutatta be Füsi zászlós munkásságát, szólt röviden a Magyar Honvédség missziós szerepvállalásáról.
Mihály Attila büntetés-végrehajtási ezredes, az intézet parancsnoka megnyitójában elmondta, hogy nem ez az első kiállítás a börtön falain belül. A most meghívott „Afgán életképek" tárlat apropóját a készítője, az egykori kolléga személye, valamint a fotók témája adta.
Az ezredes kiemelte: a kiállított képek egy nagyon szegény országban készültek, ahol az emberek nyomorúságos körülmények között élnek. Mindezek ellenére a fotók szereplői igyekeznek rendes, tisztességes életet élni. A parancsnok szerint ez lehet a képek egyik fő üzenete a fogvatartottak számára.
A börtön vezetése úgy véli: ez a kiállítás jó lehetőség az elítélteknek arra, hogy rövid időre kiszakadjanak a monoton hétköznapokból.
Füsi Csaba képeit egy hónapon át tekinthetik meg az intézet dolgozói, a fogvatartottak, valamint a látogató hozzátartozók. Az „Afgán életképek" kiállítás következő helyszíne a győri alakulat laktanyája lesz, a tárlatot a május 19-i nyílt napon nyitják meg.
* * *
Füsi Csaba zászlós az ezred egészségügyi központjában szolgál, négy éve a Győri Fotóklub Egyesület tagja. 2010 novemberétől 2011 júniusáig a magyar−amerikai MH Műveleti Tanácsadó és Összekötő Csoport (OMLT) ötödik váltásának tagjaként Észak-Afganisztánban teljesített szolgálatot egészségügyi katonaként. A misszió során sokat utazott katonai járművekben Baghlan tartományban, s legtöbbször csak vállán a 30 kilós felszerelésével, vastag páncélüvegen keresztül volt lehetősége az afgán környezet megörökítésére. A bemutatott tájak mellett szívesen fotózta az embereket, az arcokat, hiszen, ahogy elmondta, a portrékon keresztül a tükröződő érzelmeket, az arcokra kirajzolódó lelkeket mutathatja be kiállításán.
Fotó: Kapor József