Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Mozgásképtelen magyar zsidókat lőttek a tömegsírba?

Szöveg: MTI/honvedelem.hu |  2009. április 23. 9:35

Hosszú huzavona után megkezdődött egy feltételezett tömegsír feltárása Brandenburg tartományban, a sachsenhauseni lágerhez tartozó külső tábor területén. A tömegsírban feltételezhetően beteg, mozgásképtelen legyilkolt magyar zsidók maradványai találhatók.

Többéves előzetes kutatások és hosszú bírósági huzavona után a németországi Brandenburg tartományban szerdán megkezdődött annak a feltételezett tömegsírnak a feltárása, amely német történészek szerint túlnyomó többségében a nácik által meggyilkolt magyar zsidók földi maradványait tartalmazza.

A munkálatok megkezdése egybeesett a sachsenhauseni koncentrációs tábor 1945. április 22-én történt felszabadításának 64. évfordulójával.

A feltételezett tömegsír egy 5000 négyzetméteres területen fekszik a Cottbus közelében fekvő Jamlitz településen, ahol annak idején – 1943 és 1945 között – a sachsenhauseni koncentrációs táborhoz tartozó külső tábor volt. A lágerben mintegy 10 ezer zsidót tartottak fogva, 1945 elején azonban felszámolták azt. A foglyok közül sokan már a táborban meghaltak, sokakat pedig Auschwitzba deportáltak.

A történészek szerint azonban 1342 beteg és mozgásképtelen fogoly a lágerben maradt, s őket a náci karhatalmi alakulat, az SS február 2-án és 3-án, két helyszínen kíméletlenül agyonlőtte.

A brandenburgi emlékhelyekkel foglalkozó alapítvány szerint a jamlitzi tömegsír 753, a nácik által meggyilkolt magyar és lengyel zsidó holttestét rejti, s a legnagyobb, még feltáratlan tömegsír Németországban.

Az első tömegsírra építőmunkások 1971 májusában egy helyi kavicsbányában végzett munkálatok során bukkantak, s abban 589, többségében ugyancsak magyar zsidó földi maradványait találtak meg. A jamlitz-lieberosei hatóságok a 90-es évek közepén kezdtek hozzá a második tömegsír kereséséhez.

A brandenburgi alapítvány irányításával a rendelkezésre álló dokumentumok, illetve néhány tanú vallomása alapján jutottak el ahhoz a telekhez, ahol a feltételezett tömegsír a legnagyobb valószínűséggel található, a feltárást azonban a korábbi telektulajdonos az elmúlt év végéig megakadályozta. Akkor azonban a brandenburgi fellebbviteli bíróságon megállapodás jött létre a tulajdonos, illetve a jamlitz-lieberosei hatóságok között, s ezzel elhárult az akadály a tervezett feltárás elől.

 

Üdvözölte a feltárás megkezdését a Németországi Zsidók Központi Tanácsa. Peter Fischer, a tanács elnökségének tagja elmondta: a berlini magyar nagykövetség közreműködésével tájékoztatni kívánják a magyar hatóságokat, illetve a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségét (Mazsihisz) a kutatás állásáról, illetve a feltárás eredményéről. Fischer – aki az első tömegsír feltárása után Magyarországon személyesen is igyekezett tájékoztatni a hozzátartozókat – közölte, hogy a helyszínen egyfajta emlékhelyet terveznek kialakítani, végső döntés ezzel kapcsolatban azonban még nem született.

A hatóságok szerint a feltárás mintegy három hetet vehet igénybe, s annak eredményessége esetén törvényszéki orvosok kezdik meg az azonosítást.

Címkékévforduló