Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Olasz hadifogoly-temető Zalaegerszegen

Szöveg: HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum | Fotó: nagyhaboru.blog.hu, Abelovszky Tamás |  2023. március 11. 15:17

Az 1915-ben létrehozott zalaegerszegi Magyar Szibériára, más néven Drótfalura ma már csak az egervári út melletti erdősávban elhelyezkedő hadifogoly-temető emlékeztet. A temetőt megelőzően az egykori hadifogolytábor a mai pózvai városrészben húzódott, a jelenlegi külső kórház területén. Az 1927-ben épült olasz katonai parktemető felújítása 2017 májusában készült el.

temeto8

A zalaegerszegi hadifogoly-temető úgynevezett parktemető, amelynek jellemzője, hogy a 19. századi angolkertek mintájára alakították ki. Magas fák, bokrok és összefüggő zöldfelület jellemzik, a sírfelület jellemzően nem emelkedik ki a talaj síkjából. A zalaegerszegi temetőben 1656 katona nyugszik: 720 olasz, emellett orosz, szerb és román katonák sírja található, továbbá néhány zsidó hadifogolynak is emléket állítottak. A sorszámozott műkő keresztek az olasz, a sisakos emlékművek más nemzetek katonáinak sírhelyét jelölik. Az ismeretlen hősi halottakról, akiket tömegsírba temettek, magas obeliszk emlékezik meg, amelyet a zalaegerszegi Horváth István készített. A sírkert gyakran látogatott kegyhelynek számított a város lakói körében az 1930-as években.

temeto1

A Zalamegye és a Magyar Paizs folyóiratok folyamatosan tudósítottak a fogolytábor építésének menetéről. Az 1900-tól 1917-ig működő Magyar Paizs című zalaegerszegi hetilap 1915. április 15-i számában arról tudósított, hogy „húszezer hadifogoly lesz Zalaegerszegen. Nagy tábori épületet készítenek a rabok szőlőtelepe mellett; a héten meg is kezdik az építkezést. Három helybeli építőmester vállalkozott a négy csoportban felépítendő tanyának a megkészítésére. – Legközelebbi vasútjok a zalaszentiván-kisfaludi állomás lesz. Egy új várost alkotna ez, hacsak valami közbe nem jön – akadályul.”

temeto5

A tervek szerint az 50 barakkos fogolytábor építése a helyi viszonylatban neves Fuchs–Grósz és Morandini építőipari vállalkozáshoz kapcsolódott. A nagy háború jelentősen megváltoztatta Zalaegerszeg lakóinak életét is. A háború alatt hadikórházként működött az 1897-ben kapuit megnyitó Főgimnázium (ma Zrínyi Miklós Gimnázium) – amelynek kivitelezési munkálatai szintén Morandini nevéhez fűződnek, s tanári karában felfedezhetjük a Magyar Paizsot alapító Borbély Györgyöt is.

temeto3

A tábor helyén található sírkertet a huszadik század folyamán háromszor rekonstruálták. A megyeszékhely önkormányzata és az olasz nagykövetség 2014-ben döntött a temető újbóli felújításáról. Az olasz nagykövetség támogatásával 2017 májusában fejeződött be a hősi temető síremlékeinek rendbetétele, az emlékművek környezetének térkövezése, a zöldfelület megújítása, új kovácsoltvas kapu felállítása és a kerítés megépítése. Az igényes felújítást követően a parktemető immár méltó emléket állít az itt nyugvó hősöknek.

temeto7