Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Poszttraumás stressz a harctéren

Szöveg: honvedelem.hu |  2009. április 21. 16:38

A rossz mentális, vagy fizikai egészségi állapotú katonákra károsabban hat a harctéri szolgálat, gyakoribb ugyanis körükben a poszttraumás stressz zavar (PTSD) – írja a házipatika.com. A kutatók javaslata szerint a veszélyeztetett katonák számára megelőző programokat, vagy a stresszes szolgálat elkerülését kellene felajánlani.

Amerikai kutatók 5410 katonát (férfit és nőt) vontak be vizsgálatukba (a nagyszabású 21 éves Millenium Cohort Study részeként). A vizsgálat kezdetén egyik résztvevőnél sem mutatták ki a PTSD tüneteit. Két kérdőív segítségével mérték fel a katonák mentális és fizikai egészségi állapotát életük első harctéri – iraki, vagy afganisztáni – szolgálata előtt (2001-2003 közt) és után (2004-2006 közt) egyaránt. Az elért magasabb pontérték jobb egészségi állapotot tükrözött. 395 esetben (7,3 százalék) találtak PTSD-re utaló tüneteket a szolgálatot követő válaszok alapján. Minden egyéb tényező figyelembevétele után kiderült, hogy a legrosszabb mentális vagy fizikai egészségi állapotú katonáknál két-háromszor nagyon a PTSD tüneteket, vagy diagnózis veszélye, mint a magas pontszámot elérők körében.

A PTSD esetek 58 százaléka a legalacsonyabb pontszámot elérők körében alakult ki. Jellemző a csoportra a női nem, a fiatal életkor, az alacsonyabb képzettség, az egyedülállóság, a dohányzás, az alkoholproblémák és a besorozottság.