Rotorszeles rajtaütés
Szöveg: Szűcs László | 2007. november 9. 8:53A hajdúhadházi lőterén berendezett szituációs-lőgyakorlat pályájánál keresve sem lehetne jobbat találni a speciális, éles lőfeladatok végrehajtására. Nem véletlenül döntött e pálya mellett az 5/24-es Bornemissza Gergely Felderítő-zászlóalj parancsnoksága.
Nem hittem volna, de igaz: a földközelben repülő, majd leszálláshoz készülő Mi–8-as helikopter rotorjának szele még egy magamfajta „megtermett legényt" is képes kibillenteni egyensúlyából. Persze, hozzám hasonlóan, a gépből deszantoló katonák sem álltak biztos lábbal a földön, miközben a forgószárnyas mellett, a kiszemelt fedezékek felé futottak. Innen pedig – egy adott jelre – megrohamozták a kijelölt objektumot…
A zászlóalj HUMINT, vagyis civil felderítő csoportjainak információja alapján ugyanis leszállási zóna közelében lévő objektumban rejtettek el egy, az alegység számára nagyon fontos dokumentumot. Éppen ezért kellett megszervezni és végrehajtani a rajtaütést.
Négy deszant, négy rajtaütés. Természetesen mind a négy sikerrel, hiszen a felderítő tűzcsoportok mindig megtalálták a keresett dokumentumot. A laikus újságíró pedig ekö
A debreceni MH 5. Bocskai István Lövészdandár hajdúhadházi lőterén berendezett szituációs-lőgyakorlat pályájánál keresve sem lehetne jobbat találni a speciális, éles lőfeladatok végrehajtására. Nem véletlenül döntött e pálya mellett az 5/24-es Bornemissza Gergely Felderítő-zászlóalj parancsnoksága, hiszen itt mindenki tökéletesen el tudta sajátítani az egyik legalapvetőbb felderítő eljárás, a rajtaütés alapjait.
Ezúttal ugyanis azok a katonák „lőtték szitává" az anatómiai célalakokat, akik eddig még nem rendelkeztek felderítő végzettséggel.
Az Egerből az idei év első felében Debrecenbe költözött felderítő-zászlóalj üres beosztásait ugyanis a Bocskai István lövészdandár többi alegységétől és a más helyőrségekből érkezett hivatásos és szerződéses állományú katonákkal töltötték fel.
A felderítő szakma azonban speciális képességeket kíván, így az „újoncok" számára kötelezővé tették egy alap szaktanfolyam elvégzését.
– A tiszteknek és a tiszthelyetteseknek hathetes, míg a legénységi állomány számára tizenkét hét időtartamú a tanfolyam – tudtuk meg Nyíri Sándor őrnagytól. A felderítő-zászlóalj törzsfőnöke, aki egyben a tanfolyam vezetője is, elmondta még azt is, hogy a felkészítés mindkét csoport számára, november 30-án, egy nagyon komoly vizsgával ér véget. Akinek ez nem sikerül, az nem lehet a felderítő alegység tagja.
Emiatt természetesen nagy a tétje a felkészítésnek.
A sz
A november 8-ai kiképzésen egyébként részt vett a nyírbátori határőr igazgatóság bevetési alosztályának tizenhárom határőre is. Parancsnokuk Bihari János őrnagy elmondta: néhány nappal korábban tapasztalataikkal segítették a felderítők helységharc kiképzését Hajdúszoboszlón, az ottani polgári védelmi kirendeltség „romvárosában". Ezért „cserébe" pedig a katonákkal közös éles lőgyakorlaton vehettek részt Hajdúhadházon.
Nyíri őrnagy szerint a tanfolyam elmúlt heteiben leginkább fizikálisan fáradtak el a katonák, hiszen a napi 10-14 óra kemény kiképzés még a legedzettebb bakát is megviselte. A november végi vizsga előtt azonban még egy mentálisan embert próbáló kiképzésen is vár a katonákra. A következő foglalkozáson ugyanis úgynevezett rejtett figyelőt kell létesíteniük, ahonnan három napon keresztül ellenőrzésük alatt tarthatják a számukra kijelölt tereptárgyat. Az „öreg", Bornemisszás felderítők szerint, aki ezen a „próbán" is megfelel, sikeresen veszi majd a tanfolyamot záró vizsgát is.
Fotó: A szerző felvételei