Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Valósághű hídrongálás

Szöveg: Géczi Sándor zls. |  2010. június 7. 12:28

Az MH Béketámogató Kiképző Központ NATO Különleges Műveleti Alaptanfolyam műszaki specialista hallgatói kiképzésük újabb fázisához érkeztek. A korábbi építési projektek után most egy könnyebbnek tűnő, de új kihívással szembesültek.

Ezúttal alegységbe szerveződve, egy előzetes harcparancs kézhezvételét követően kellett alkalmazniuk az eddig elsajátított ismeretüket. Ehhez a komplex harcfeladathoz gondos hadműveleti tervezésre, logisztikai előkészítésre, körültekintő célpontelemzésre, és nem utolsó sorban összehangolt csapatmunkára volt szükség. A szimulált helyzetben a feladat az volt, hogy egy az ellenséges területen lévő vas/beton híd megrongálásra kerüljön. A feladat célja, az ellenség utánpótlásának, utánpótlási útvonalának zavarásra és ellenőrzés alatt tartása. A végrehajtás lépései: megfigyelés, felderítés, romboláshoz történő előkészítés és a rongálás voltak.

A hallgatók a tanultak szerint az elvárásoknak megfelelően kidolgozták saját harcparancsukat, majd az erő/eszköz számvetést követően felvették a feladat végrehajtásához szükséges fegyverzeti robbanó és pirotechnkai, valamint az egyéb szükséges anyagokat.
A speciális kis alegység szervezeti struktúrája megköveteli, hogy az ehhez hasonló bevetések alkalmával egy úgynevezett málházási terv alapján az alegység tagok saját kötelező felszereléseiken felül, arányosan szétosztva málházzák zsákjaikba a szükséges anyagokat. E feladat tekintetében a közel 30 kilónyi imitációs robbanó és robbantó anyagon túl, az esetleges harcérintkezéssel számolva, emelt darabszámú egyéni és kollektív fegyerekhez szükséges lőszerjavadalmazás és a figyeléshez szükséges éjjellátó eszközök elosztásával, és alkalmazásával is kellett számolniuk. A terep és időjárási viszonyok elemzésekor már sejtette a csoport, hogy bár a kívülállók számára zord, a feladatvégrehajtás szempontjából azonban mégis kedvező, borult, esős, hideg és szeles idő áll majd rendelkezésükre.

1595902863
 

A kijuttatást követően a csoport máris hozzálátott munkájához. Hosszú, több órás rejtett figyelés és felderítés vette kezdetét, amikor is a hídra vezető utakon és magán a hídon történő események és mozgások pontos feljegyzése, volt a fő feladat. Ezek után a parancsnoki részleg értékelte és összevetette a helyben rögzített adatokat a korábban kapott műholdas, illetve fedett közvetlen felderítési információkkal. A figyelés eredményes volt, hiszen az alájátszók által alakított ellenség mozgását, tevékenységüket és személyleírásukat pontosan sikerült rögzíteni és továbbítani. Ezt követően felgyorsultak az események, hiszen a figyelési adatokból kikövetkeztetett időablakban, amikor már senki nem közlekedett a hídon és környékén, a csoportnak alkalma volt megközelíteni és „megszerelni" a célpontot. A hídrongálás a művelet elrendelésétől számított 48. órában sikeresen végrehajtásra került.

A műveletet követő néhány órában a bevetés utáni kiértékelésen a megbízott csoportparancsnok jelentette: „ A feladat polgári személyek életének megóvásával, saját élőerőben keletkezett veszteség nélkül, sikeresen végrehajtásra került."