Magyar Honvéd 2013. október
2013. október 11. 8:59A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.
A nyilvánosság ereje
A NATO 2003 óta rendezi meg a nyilvánossággal kapcsolatos kommunikációs konferenciáját, amelynek helyszínéül ezúttal magyar felajánlásra Budapestet választották. Ez volt az első alkalom, amikor a konferenciának nem egy NATO-parancsnokság adott helyet, hanem valamelyik tagország fővárosában egy civil szálloda.
Radar
Elsőként Venezuelában állt hadrendbe az exportcélokra kifejlesztett orosz 9K81ME Sz–300VM „Antej–2500" rakéta- és légvédelmi rakétarendszer. Mozambik kormánya hat, elsősorban kalózok ellen használható parti őrhajót vásárol. A lengyelországi Kielcében megrendezett nemzetközi haditechnikai kiállításon is bemutatkozott a lengyel és török együttműködéssel kifejlesztett 155 milliméter űrméretű önjáró löveg. Egyebek mellett ezekről olvashatnak nemzetközi katona- és biztonságpolitikai híreinkben.
Missziós hírek
A missziók elmúlt hónapjának eseményeit összefoglaló rovatunkban hírt adunk – többek között – a kabuli repülőtéren szolgálatot teljesítő magyar katonák humanitárius segítségnyújtásáról, a kabuli táborvédelmi gyakorlatról, illetve arról, hogy ismét rangos amerikai elismerésben részesült Szpisják József mérnök dandártábornok, az EUFOR törzsfőnöke.
SEREGSZEMLE
Sodrásban
A tűzszerész-búvárok hetek óta dolgoznak a Drávában, ám a kihívást nem a vízben évtizedek óta rozsdásodó lövedékek, aknák jelentik, hanem a munkakörülmények: hazánk második legnagyobb sodrású folyója ugyanis számos meglepetést tartogat.
(H)arcvonal
Bosznia-Hercegovinában szeptember első napjaiban került sor a Quick Response 2 elnevezésű gyakorlatra, melynek fő célja az volt, hogy növeljék az EUFOR ALTHEA művelet tartalék erőinek alkalmazási képességét.
Célegyenesben
Az építkezés leglátványosabb része lezárult: a vasbeton szerkezetre felkerült a radarkupola Medinán, a harmadik 3D-s radarrendszer helyszínén. A 16 méter magas, speciális üvegszálas műanyagból készített, merevítésekkel ellátott csonka gömböt a földön szerelték össze. Innen egy nagy teljesítményű autódaru segítségével emelték fel végleges helyére, a 28 méter magas torony tetejére. A medinai torony így vált igazán impozáns méretű, negyvennégy méter magas építménnyé.
Ejtőernyősünnep
Szolid számítások szerint is több százezer, ha nem millió „ugrás", valamint a múlt, a jelen és a jövő randevúzott szeptember végén a Szolnok–Szandaszöllősi sportrepülőtéren megtartott I. országos ejtőernyős-találkozón.
Lehet egy híddal több?
Vajon rádiólokációs hídálcákkal be lehet-e csapni a repülőgépek radarrendszerét? Az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred 1. és 2. hídépítő századának katonái megpróbálták.
Szeptemberben történt
A Szentes térségében megtartott Cross Landing 2013 elnevezésű, magyar–román kutató-mentő gyakorlatról, az MH 86. Szolnok Helikopterbázis állományába tartozó MH Mi–17 Légi Tanácsadó Csoport 8. váltásának csehországi, műveletközpontú gyakorlati repülőkiképzéséről, illetve az MH Bakony Harckiképző Központ százéves fennállása alkalmából rendezett ünnepségről is olvashatnak a haderő elmúlt hónapjának kiképzési és protokollhírei között.
Versenyfutás az idővel
A katonát háborúban, műveleti területen a békeidőszak minőségi színvonalához lehető legközelebb álló egészségügyi ellátás illeti meg. E szigorú követelmény megvalósításának a záloga a harctéri egészségügyi biztosítás rendszere.
Adatvédelem és adatszolgáltatás
A rendszerváltozás után a Magyar Honvédség tevékenységére, működésére azelőtt nem tapasztalt figyelem irányult, s a korábbi gyakorlattól eltérően nagyon sok információt, adatot kellett nyilvánosságra hozni. A katonák viszonya az adatvédelemhez kettős: egyrészt fontos számukra az átláthatóság és a nyilvánosság biztosítása, másrészt kiemelt jelentőségű a mások által meg nem ismerhető adatok megfelelő védelme.
Majdnem sebhely
Leszakadt végtagok, haslövés, nyílt csonttörés, összeégett arcok – imitált sebeken gyakorolhatják az életmentést az egészségügyi altisztek és a missziókba indulók a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Egészségügyi Felkészítő és Továbbképző Intézetének bázisán.
HADITECHNIKA
Gázveszély!
Hiába a nemzetközi jog tiltása: időről időre egy-egy országban mégis alkalmaznak vegyi fegyvert, nem ritkán a civil lakosság ellen.
Az első csapás1991, az Irak elleni Sivatagi Vihar óta megszokhattuk, hogy ha az Amerikai Egyesült Államok hadműveletet indít, először a cirkálórakéták csapódnak be célpontjaikba.
HÁTORSZÁG
Flottillásként az óceánokon
Egy Ráckevén horgonyzó hajó fedélzetén ámulunk fotós kollégámmal: ilyen gyönyörűen karbantartott, csillogó-villogó hajót régen láttunk. A hajó tatján a VIZA név díszeleg, ám az oldalán, az orr közelében CSSZ–01 olvasható. Nos, ezen utóbbi felirat miatt kerültünk a hajó fedélzetére.
Rajzolva repül
Kacskaringós életutat járt be Juhász János alezredes, azaz Juci bá’, az egykori tüzértisztből, majd helikoptervezetőből lett grafikus művész.
Kötelék
A tajvani világbajnokság után a Nemzeti Lovardában két edzés között kértük meg az elmúlt év eseményeinek összegzésére Marosi Ádámot. Az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár főhadnagyával olvasóink legutóbb az árvízi védekezés kapcsán találkozhattak, de azóta – ahogy a mondás tartja – sok víz lefolyt a Dunán…
Recsk
Egy bizonyos kort – melyben az ember úgy elaljasult, hogy önként, kéjjel ölt – versében örökítette meg Radnóti Miklós. Ha megéli, 1950-ben megírhatta volna a folytatást Recsken is, ahol 63 évvel ezelőtt kényszermunka-tábor formájában öltött testet újra egy másik „kor" borzalma.
Közérdekű
Összeállításunkban közöljük a miniszteri elismerésben, kitüntetésben részesültek névsorát, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának sajtóközleményét, a 2013. augusztus 26. és szeptember 20. között elhunyt nyugállományú katonák, közalkalmazottak neveit, továbbá hírt adunk arról, hogy az MH Vezetési és Doktrinális Központnál szolgálók koszorút helyeztek el II. Rákóczi Ferencnek az ónodi várban található emléktáblájánál, illetve a muhi csata emlékművénél.
Érték, teljesítmény, siker
Ez a három kulcsfontosságú fogalom önmagában is felkelti figyelmünket, ám így egy kötetben különösen sokrétű, gazdag tartalmakat ígérnek az értékelvűség híveinek, akik előtt nem ismeretlen a szerző, Harai Dénes neve.
Kaszárnyakrónika
Az egykori budapesti, Budaörsi úti IV. Károly király honvéd gyalogsági kaszárnya ma Petőfi Sándor nevét viseli. Az itt szolgálók katonai hagyományőrző törekvéseinek jegyében készül egy laktanya-történeti összefoglaló. A szerzővel, magazinunk olvasószerkesztőjével, M. Tóth Györggyel beszélgettünk.
Hazaáruló vagy hazafi?Görgey Artúrt hosszú évekig az egész ország és a fél világ a szabadságharc elárulójának tekintette. A mítoszt számos tényező keltette életre, s Kossuth Lajos is sokat tett tábornoka nimbuszának lerombolásáért, híres-hírhedt vidini levelével. Ebből adódóan egy Görgey-szobor állításának sokáig nem volt realitása.