Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Borsody László példa lehet a katonák és a sportolók számára

Szöveg: Antal Ferenc |  2017. február 23. 17:20

Helyes úton járunk, ha értékes könyveket hozunk létre, amikben olyan életutakat mutatunk be, amelyekkel a tudásunkat gyarapíthatjuk – jelentette ki dr. Simicskó István honvédelmi miniszter február 23-án, csütörtökön, Budapesten, Máday Norbert „Borsody László: A Géniusz” című könyvének bemutatóján.

Az eseményen dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka köszöntötte a megjelenteket, majd levetítették a Zrínyi Katonai Filmstúdió által készített, a vívómester pályafutását bemutató dokumentumfilmet.

1596027978

Ezt követően dr. Simicskó István méltatta a legendás katonavívó és vívómester életművét. „Borsody László életműkönyve egy kiváló katonatisztről, kiváló emberről, kiváló hazafiról és vívómesterről szól. Személyiségében több hivatás találkozott, ezért fontos hogy bemutassuk életét a jelen és a jövő nemzedékeinek" – mondta a honvédelmi miniszter, kiemelve: az igazi tudás a tanítani tudás, tehát az, ha valaki át tudja adni a saját tudását másoknak.

Máday Norbert könyvének értéke nemcsak abban van, hogy hiánypótló tiszteletadás a múlt zsenijének, de abban is, hogy kiköveteli a folytatást – mondta a Borsody-féle rendszert méltató beszédében Pézsa Tibor olimpiai bajnok kardvívó. Hozzátette: Borsody László katonaemberként, vezető beosztásban, a kardvívásban halhatatlant alkotott, amely a ma katonáinak is büszkeséget kell, hogy jelentsen.

1596027979

Máday Norbert, a könyv szerzője kiemelte: Borsody és tanítványai „világraszólót, megismételhetetlent alkottak", hiszen 18 olimpiai bajnoki, 18 világbajnoki, 14 Európa-bajnoki, 8 katonatiszti Európa-bajnoki és 103 magyar bajnoki címet szereztek, amelyről méltánytalanul elfeledkezett az utókor.
Borsody László volt a magyar kardvívás géniusza, akit a világ megdöbbenve nézett, majd ájultan csodált és végül tanulni kezdte a rendszerét – jelentette ki Máday Norbert, majd hozzátette: olyan tehetsége volt a vívásnak, mint Kodály a zenének, mint Stróbl a szobrászatnak, mint Ady Endre a költészetnek, vagy Munkácsy Mihály a festészetnek.

1596027979

A kötet bemutatása után a vendégek megtekintették az azonos című vándorkiállítást, amely március 16-ig látható a HM Hadtörténeti Intézetben és Múzeumban.

Fotó: Dévényi Veronika