Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

CIA: A Cég Irakban és Afganisztánban – a múlt és a jövő feladatai

Szöveg: honvedelem.hu |  2012. február 17. 11:39

Az Obama adminisztráció az amerikai csapatok iraki és afganisztáni kivonása után is hangsúlyos szerepet szán mindkét országban a CIA-nak, s vele együttműködésben az SOF Különleges Műveleti Erőknek. Ez a szerep pedig nem más, mint az Amerikai Egyesült Államok érdekeinek védelme a két, hosszú időn át háborús zónaként ismert országban.

1595931622
Az amerikai kormányzati illetékesek nyilatkozatai szerint a CIA bagdadi és kabuli állomáshelyei valószínűleg még hosszú évekig a Cég legnagyobb tengerentúli irodáiként fognak működni, még ha a foglalkoztatottak létszáma kisebb is lesz, mint a legaktívabb időszakokban az elmúlt tíz év során.

Az amerikai csapatok 2011. decemberi iraki kivonulása óta a CIA bagdadi állomáshelyén szolgálók visszatértek a hagyományos hírszerzői feladataikhoz, mint például a rendkívül ellentmondásos iraki kormányzati fejlemények figyelemmel kísérése, az Irakban felbukkanó al-Kaida szimpatizánsok kezelése s Irán befolyásának ellensúlyozása.

Afganisztánban a CIA-tól erőteljesebb, agresszív műveleti tevékenységet várnak el az illetékesek: a Cég félkatonai képességeire szükség lesz a tálibok semlegesítéséhez, a kabuli kormányzat megóvásához, valamint az afgán légtér tartós biztosításához a felfegyverzett CIA-drónok (pilóta nélküli repülőgépek) bevetésénél a Pakisztánban lévő al-Kaida vezetők és harcosok levadászása érdekében.

Az Obama-adminisztráció az amerikai hagyományos csapaterők Afganisztánból történő kivonásának megkezdésétől fokozottan számít a kabuli CIA-állomáshely alkalmazottai (ezek száma az elmúlt évek során csúcsidőben az ezer főt is elérte) és az SOF Különleges Műveleti Erők (ilyen kötelék hajtotta végre Oszama bin Laden likvidálását) együttműködésére.

1595931622
A CIA jelenleg is egy sor bázist működtet Afganisztánban, a pakisztáni határ közelében. Ezek fedettsége, védelme a szakemberek szerint nem elégséges. Emlékezhetünk a 2010-ben bekövetkezett, és a Cég számára máig rendkívül súlyos veszteséggel és következményekkel járó tragikus eseményre, mikor egy tálib kettős ügynök −megvezetve a CIA teljes vezérkarát −, Afganisztánba, egy ígéretes találkozóra csalta a háromgyermekes területi CIA-főosztályvezetőnőt és annak hat kiemelt kategóriás munkatársát. A találkozóra a Khost tartománybeli CIA-bázison került sor, ahol a kettős ügynök öngyilkos robbantást hajtott végre, megsemmisítve az egész CIA-csoportot. Többek közt ennek következtében valószínűsíthető, hogy 2014 után a CIA afganisztáni állomáshelyként kabuli irodáját és a fővárostól északra lévő Bagram légibázist fogja igénybe venni.

A 2011. szeptember 6-a óta a CIA főigazgatójaként szolgáló David Petraeus a US Army elmúlt év augusztusában nyugállományba vonult négycsillagos tábornoka. Mindkét hadszínteret nagyon jól ismeri, éveket szolgált Irakban és Afganisztánban, tisztában van a Cég megváltozott feladatrendszerének súlyával és a szükséges tennivalókkal egyaránt. A 2001. szeptember 11. óta eltelt időszakban sikerek és kudarcok váltották egymást a CIA-nál ugyanúgy, mint a brit partnercégnél, az MI6-nál is.

A témában dr. Isaszegi János nyugállományú mérnök vezérőrnaggyal beszélgettünk.