Dr. Simicskó István: történelmi pillanat részesei vagyunk
Szöveg: Snoj Péter | 2018. február 2. 16:25Egy történelmi pillanat részesei lehetünk, és ez örömmel tölt el minden magyar embert, a Magyar Honvédség katonáit pedig különösen, hiszen a légiszállítási képesség fontos, különösen a mai modern világban – mondta dr. Simicskó István február 2-án, pénteken, Kecskeméten. A honvédelmi miniszter az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison tartott sajtótájékoztatón hivatalosan is bemutatta a Magyar Honvédség két új csapatszállító repülőgépét.
Galéria
Videó
„Ezek a gépek nem kormánygépek. A Magyar Honvédség hadrendjébe kerültek, és a Magyar Honvédség fogja használni őket. Csapatszállító repülőgépeink hadrendjében semmiféle változás nem fog bekövetkezni. A változás mindössze annyi, hogy újabb, modernebb eszközökkel rendelkezik a Magyar Honvédség" – hangsúlyozta a szállítógépek bemutatóján dr. Simicskó István.
„Talán nem túlzok, amikor azt mondom, hogy egy történelmi pillanat részesei lehetünk, és ez örömmel tölt el minden magyar embert, a Magyar Honvédség katonáit pedig különösen" – fogalmazott a honvédelmi miniszter.
„Az Airbus A319-esek a mi követelményeinknek megfelelnek. Tudják mindazokat a paramétereket, amikre jelenleg szükségünk van. Ezen gépek által korszerű, modern, nagy távolságokon is komfortos szállítást biztosító eszközök lesznek a kezünkben" – mondta a Honvéd Vezérkar főnök, majd köszönetet mondott az AN-26-os típust üzemeltető és karbantartó katonáknak.
Az Airbus A319-esek jellemzői kapcsán dr. Pogácsás Imre dandártábornok, a HM Haderőfejlesztési Programok Főosztály vezetője elmondta: a beszerzés jelentős esemény a Magyar Honvédség életében. Az Antonovról Airbusra történő váltást jellemezve úgy fogalmazott: „nekünk, katonáknak annyit jelent, hogy ezekkel a gépekkel kétszer annyi terhet, kétszer olyan gyorsan és háromszoros terhelhetőség mellett tudunk elszállítani."
A február 2-án bemutatott Airbus A319 típusú gépek alapvetően egyenként 126 fő és felszereléseik (avagy 12 tonna súly) szállítására képesek. Hatótávolságuk csaknem hétezer kilométer, sebességük pedig 829 kilométer óránként. Megérkezésüket követően megkezdődtek a katonai felhasználáshoz szükséges átalakítások, amelyek többek között katonai célú navigációs, kommunikációs és önvédelmi eszközök, rendszerek beépítését jelentik.
Fotó: Dévényi Veronika