Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Legyen újra része a nemzeti identitásunknak a Magyar Honvédség!

Szöveg: kormany.hu |  2011. április 28. 18:16

A nemzeti identitás egy katona számára azt jelenti, hogy a nemzetnek a szolgálatára szegődött el – hangsúlyozta dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter azon a konferencián, amelyet a Fejérváry Géza Társaság és a Honvédelmi Minisztérium rendezett április 28-án, csütörtökön „Nemzeti identitás, katonai identitás” címmel.

A mesterségbeli tudásra és a katonai tudományok fontosságára hívta fel a figyelmet köszöntője elején Hende Csaba honvédelmi miniszter, az esemény fővédnöke. Utalt arra, hogy a szocializmusban nem a nemzet védelme, hanem az internacionalista kötelességtudat jellemezte a katonát. „Sajnos, leértékelődött ebben az időszakban a katonatiszti hivatás. A rendszerváltozást követő, azóta eltelt húsz esztendő egyik legnagyobb adóssága, hogy a Magyar Honvédség nem tudta elfoglalni a nemzet szívében és életében az őt megillető helyet. Ez a mindenkori kormányok felelőssége" – fogalmazott a miniszter.

Hende Csaba hozzátette, hogy ezt a folyamatot tovább súlyosbította a sorkötelezettség eltörlése. 2004 és 2010 között a haderőből kivált hivatásos és szerződéses, jól kiképzett katonákat nem pótolták, s ez „súlyos károkat okozott a honvédelem ügyének". A honvédelmi miniszter elemezve a helyzetet kiemelte: mindez oda vezetett, hogy a honvéd eszme méltatlanul megfakult a közgondolkodásban. „Amikor azon dolgozunk, hogy megújítsuk a honvédelem egész rendszerét, a legelső és legfontosabb feladatunk az, hogy a nemzet újra ismerje fel a honvédelem jelentőségét!" – hangsúlyozta Hende Csaba, majd hozzátette: „egy testté kell forrasztanunk újra a honvédséget és a nemzetet! Legyen újra része a nemzeti identitásunknak a Magyar Honvédség!"

A miniszter kitért a honvédelmi vezetés, valamint a honvédség előtt álló feladatokra, többek között az államfői rezidencia őrségének átvételére, a Szent Korona őrzésére, a honvédelmi nevelés fontosságára, az MH Ludovika Zászlóalj felállítására, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem létrehozására, az életpálya-modell bevezetésére.

Utalt arra, hogy hatalmas munka történik a Magyar Honvédségben itthon éppúgy, mint külszolgálatban. Utóbbi esetben a magyar katonák helytállását és szakértelmét egyaránt elismerik a szövetségeseink.

„A nemzeti identitás egy katona számára azt jelenti, hogy a nemzetnek a szolgálatára szegődött el. Erre az ügyre tette fel az életét. Minden katonának értenie kell, hogy minek a szolgálatára és kinek a védelmére esküdött!" – hangsúlyozta Hende Csaba a konferencia résztvevőit köszöntve.

Dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke előadásában kiemelte: „a katonai identitás egyik legfontosabb része a felelősségvállalás. A felelősségvállalás a feladatért, a feladat végrehajtásakor ránk bízott emberekért és nem utolsósorban eszközökért. A feladatért, amit a közös cél érdekében el kell végezni". Hozzátette: ez a felelősség és ez a közös cél rendkívül erős testületi szellemet, bajtársi közösséget hoz létre. Kiemelte: ha jól működik egy hadsereg, csak egyetlen fokmérő létezik benne és ez a teljesítmény.

A Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke beszélt a honvédség új szerepéről, amely szerint a nemzeti érdek megvédelmezésére alkalmas Magyar Honvédség jön létre, amely háborúban és békében is képes lesz megfelelni hivatásának.

Hangsúlyozta: „a Magyar Honvédségnek fontos szerepet kell játszania nemzeti hagyományaink megerősítésében. Azon hagyományainkban, amelyek a haza és a nemzet szolgálatában gyökereznek, s amelyekben ezért mindenki osztozhat származásra és társadalmi helyzetre, nemre és vallásra való tekintet nélkül."

Szarka Gábor beszélt azokról a feladatokról, programokról, amelyek a nemzeti identitás és a katonai identitás erősítése érdekében kezdődtek. Szólt a Szent Korona és a Sándor-palota őrzéséről, az önkéntes tartalékos rendszer kiépítéséről, a hadisírgondozásról, a hagyományőrzés megújításáról. Kiemelte, hogy fontos célcsoportot jelentenek a fiatalok, akik „fogékonyak a katonai identitás és a nemzeti identitás értékeire". Példaként említette a KatonaSuli-programot, a fehérvári katonatisztek által indított honvédelmi tábort, illetve a cserkészetet.

A Ludovika zászlóalj és közszolgálati egyetem kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy a leendő tisztek „emberségről példát, vitézségről formát fognak adni a későbbiekben a csapatoknál". A leendő egyetemen ugyanakkor a tisztképzésben, a rendőrök és diplomaták, illetve a köztisztviselők képzésében – a tervek szerint – mód lesz az áthallgatásra.

A honvéd identitásról szólva a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke a lényeget három szóban összegezte: megismerni, szeretni, szolgálni. „Csak azt szerethetjük, amit megismertünk – vagy pontosabban, amivel, vagy akivel folyamatosan ismerkedünk. Csak azt szolgálhatjuk, amit, vagy akit szeretünk. Megismerni pedig csak úgy ismerhetünk valamit, vagy valakit, ha foglalkozunk vele, ha részt veszünk az ügyeiben – egyszóval, ha szolgáljuk!- fogalmazott Szarka Gábor előadásában.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária