Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyarország megbízható szövetséges

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2016. július 27. 16:55

„A Magyar Honvédség határainkon belül és azokon túl jelenleg is komoly, felelősségteljes feladatokat lát el, de ilyen körülmények között is nagyon fontos, hogy fejlesszük az együttműködést NATO-szövetségeseinkkel” – hangsúlyozta dr. Simicskó István honvédelmi miniszter a Panther Strike 2016 elnevezésű, többnemzeti repülőkiképzés sajtónyilvános napján, az MH Pápa Bázisrepülőtéren, július 27-én, szerdán.

1596017211

A kiképzés egy mozzanatát megtekintő Colleen Bell, az Amerikai Egyesült Államok nagykövet asszonya szerint a Balkánon zajlott közös műveletek óta nem volt ilyen nagyszabású, többnemzeti és komplex repülőkiképzés hazánkban. „Az ilyen jellegű kiképzések bővítik a NATO képességeit. A részt vevő nemzetek gyakorlatilag egy közös erőként hajtják végre feladataikat; ezt a kiképzés sikeres végrehajtása is alátámasztja" − mondta Colleen Bell.

1596017211

Dr. Simicskó István kiemelte: kiképzés és gyakorlás nélkül a világ egyetlen hadereje sem tudná garantálni az állampolgárok biztonságát. „Minden egyes közös hadgyakorlat vagy közösen végrehajtott kiképzés erősíti a NATO-t, és hazánk elkötelezett ebben a folyamatban. Magyarország megbízható szövetséges; célunk az, hogy a jövőben minél több hasonló közös kiképzésen vehessünk részt" – húzta alá a honvédelmi miniszter, hozzáfűzve: az MH Pápa Bázisrepülőtér az utóbbi években nagyon komoly infrastrukturális fejlesztésen esett át.

1596017211

A Panther Strike 2016-on részt vevő amerikai, szlovén, szlovák és magyar repülőgépek közül az F-16-osokat és a C-17-es nehéz légi szállító repülőgépet a levegőben; míg az A-10-es csatarepülőgépet, a Gripen-vadászgépet és a PC-9M típusú felderítő repülőgépet statikus bemutató keretében a földön tekintették meg a sajtó képviselői.

1596017212

A közös repülőkiképzés fő célja egyebek mellett a szárazföldi erők közvetlen légi támogatásának (Close Air Support – CAS), a légi utántöltésnek, a harctéri légi irányító (JTAC); és a többnemzeti környezetben végrehajtott levegő–levegő (A-A) harcászati tevékenységek gyakorlása.

1596017212

Fotó: Dévényi Veronika