Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megkerülhetetlen a katonai erő a biztonság garantálásában

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2017. március 9. 20:44

Megkerülhetetlen és nélkülözhetetlen a katonai erő a biztonság garantálásában – mondta dr. Simicskó István honvédelmi miniszter március 9-én, csütörtökön a Magyar Atlanti Tanács 25. évfordulója alkalmából rendezett jubileumi ünnepségen a fővárosban.

1596028808

A tárcavezető a Magyar Tudományos Akadémia épületében tartott ünnepségen hangsúlyozta, többet kell tenni a biztonságért, és ebből a szempontból a transzatlanti kapcsolat megkerülhetetlen, ezért fontos, hogy azt ápolják, illetve, hogy a szövetségesek közösen készüljenek fel a jövő kihívásaira. Ugyanis – tette hozzá − ezek kezelésére a hagyományos hadviselés eszközei már nem elegendők. Dr. Simicskó István szavai szerint fejlesztésekre van szükség, hiszen ezek nélkül nem lehet megadni a megfelelő válaszokat a felmerülő problémákra.

Felidézte, elindult a Zrínyi 2026 nevet viselő honvédelmi és haderő-fejlesztési program, amelynek az a célja, hogy a következő tíz évben olyan képességekkel szereljék fel a honvédséget, amelyek megfelelnek a jövő biztonsági kihívásainak. Szólt arról is, hogy létrehoznak egy védelmi kutatóintézetet, amely összegyűjti a magyar és nemzetközi tudományos élet innovációit és végső soron egy közös tudásbázist alkot majd.

1596028808

A miniszter kiemelte, Magyarország elkötelezett a NATO mellett, amit bizonyít az is, hogy mintegy ezer magyar katona teljesít szolgálatot a szövetség külföldi misszióiban, és több program, illetve terv készült arról, miként lehet minél gyorsabban elérni a 2 százalékos GDP-arányos honvédelmi költségvetést. „Hozzáteszem, hogy a NATO elvárásai fontosak, de kell legyen olyan nemzeti önbecsülésünk és tartásunk, hogy mi magunk is növeljünk a védelmi költségvetésünket, a magyar kormány ennek elkötelezett híve" – hangsúlyozta.

Dr. Simicskó István a Magyar Atlanti Tanáccsal kapcsolatban elmondta, mindig odaadóan képviselte a transzatlanti értékeket, és hozzájárult azok felépítéséhez, illetve megalapozásához, ezért köszönet jár neki. A szervezet a rendszerváltás után nagyon sokat tett azért, hogy a biztonságpolitikai gondolkodásmód megváltozzon Magyarországon és sikeres legyen a NATO-hoz való csatlakozás.

1596028808

Prof. dr. Vizi E. Szilveszter, a Magyar Atlanti Tanács elnöke beszédében kiemelte: a magyar nép NATO-párti, amit bizonyított az is, hogy a csatlakozásról szóló népszavazáson a tagországok közül a legnagyobb arányban szavaztak igennel, a magyar szavazók majdnem 85 százaléka a tagság mellett volt. Kérdésünkre elmondta azt is, az általa vezetett szervezet rendeltetése, hogy hidat képezzen a közvélemény és a kormányzat között. „Hidat képez, kapcsolatot képez az emberek véleménye és a NATO-szervezetek között" – fűzte hozzá.

1596028808

A rendezvényen Tacan Ildem nagykövet, a NATO közkapcsolatokért felelős helyettes főtitkára elmondta, a tanács értékes segítséget nyújtott a szövetségnek azzal, hogy üzeneteit eljuttatta az emberekhez és a politikai vezetőkhöz. Kijelentette, hogy a NATO jelenleg a kollektív védelem megerősítésén dolgozik, amihez elengedhetetlen a plusz anyagi források biztosítása. A legnagyobb kihívások között megemlítette a migrációt, a terrorizmust és a kibertámadásokat. Szólt arról is, hogy Magyarország értékes segítséget nyújt a szövetségnek például az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni fellépésben.

1596028809

A Magyar Atlanti Tanács jubileumi ünnepségén beszédet mondott még Benkő Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára, Fabrizio W. Luciolli, az Atlanti Szerződés Társulás (ATA) elnöke, Zbynek Pavlacik, a cseh Jagello 2000 elnöke és Rastislav Kacer nagykövet, a Szlovák Atlanti Bizottság elnöke. A meghívottak között volt mások mellett dr. Benkő Tibor, a Honvéd Vezérkar főnöke, Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes és Siklósi Péter, a honvédelmi tárca védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára.

1596028809

Fotó: Rácz Tünde