Tábor a magashegy árnyékában
Szöveg: Szűcs László | 2010. november 22. 5:23Mindig furcsa, „kettős” érzésem van, ha Koszovóban járok. Egyrészt irigylem az országban lakókat azokért a természeti adottságokért, melyekkel rendelkeznek, másrészt pedig nem értem őket, hogy tudnak ilyen piszokban élni. Ugyanígy éreztem a közelmúltban is, amikor kollégáimmal egy hetet töltöttünk el az országban szolgáló magyar KFOR katonákkal. Helyszíni riportunk.
Az első meglepetés a határ koszovói oldalán vár minket: a gépjárműre kiadott nemzetközi zöldkártya ide nem érvényes, csak akkor léphetünk be Európa legfiatalabb országába, ha kifizetjük a negyven eurós biztosítási díjat. A határon a hivatalnok furcsán néz ránk, hogyhogy Magyarországon nem hallottunk erről?
November rain
Úgy tűnik, rossz időt hoztunk magunkkal, az elmúlt napokban ragyogó napsütés volt a jellemző, most viszont ömlik az eső. Azt mondják a katonák: az elmúlt három hónapban már megtapasztalhatták az időjárás szélsőségeit. Nyáron a völgyben megreked és nem mozdul a forró levegő, de ha egy csapadékzóna „átbukik" a tábor és a város fölé magasodó csaknem 2700 méteres hegyen, akkor napokig megragad a katlanban és csak esik és esik.
Mint most is. Sőt, dörög és villámlik is, ami november idusán még ezen a környéken is szokatlan jelenség. Az
Egyébként ez a legrosszabb, az „apró szemű", áztató eső! Nem lehet védekezni ellene, átitatja még az elvileg vízhatlan ruhát is, és néhány percen belül szó szerint bőrig ázik az ember. Ezen a délelőttön az amúgy is mostoha körülményeket még a viharos erejű szél is nehezíti, amely semmi perc alatt szaggatja szét az úgynevezett TOA-térre felállított vasépítményre szerelt, a táborban szolgáló nemzetek zászlóit ábrázoló műanyag táblákat.
Egyenruhás kutya és kabalakecske
Ezen a téren rendezik meg a Pec-ben települő nyugati többnemzeti harci kötelék (Multinational Battle Group–West – MNBG–W ) életének fontosabb, katonai ceremóniával járó eseményeit. Ezúttal a harccsoport parancsnoki beosztásának váltására kerül sor, a környék polgármestereinek és vallási elöljáróinak jelenlétében. Ismerjük a mondást: „a katona legjobb barátja az időjárás", így a zord körülmények ellenére felsorakoznak az MNBG–W-ben szolgáló nemzetek alegységei.
Még a parancsnok sem lepődik meg jelenlétén, a blöki a tábor teljes jogú tagja, állítólag több éve „szolgál" már Villaggio Italia-ban, az olasz mellett, a szlovén, a spanyol és a magyar nyelvet is jól érti…
Legendák keringenek arról – több magyar katona is elmeséli –, hogy a közelmúltban nem a „katonaeb" volt az egyedüli kabalaállat a táborban. Az egyik spanyol zászlóalj otthonról hozott négylábú talizmánját, egy élő kecskét csempészett be a kerítések mögé. Nem voltak hajlandóak megválni tőle, így a harccsoport parancsnoka engedett: a mekegő jószág „elöljárói engedéllyel" vehetett részt a rendezvényeken és a kiképzési foglalkozásokon is.
(Folytatjuk!)
Fotó: Tóth László