Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Társadalom és honvédelem

Szöveg: Révész Béla |  2017. november 8. 15:15

Társadalom és honvédelem címmel rendeznek kétnapos konferenciát a Stefánia Palota − Honvéd Kulturális Központban november 8-án és 9-én. A szimpózium elsősorban olyan történelmi, társadalmi folyamatok feltárására törekszik, amelyek hatással vannak a jelenkori magyar társadalomra. A konferenciát dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök nyitotta meg.

1596720614

Az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhely a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Területi Bizottságának Történettudományi Szakbizottságával közösen szervezte meg − dr. Simicskó István honvédelmi miniszter fővédnökségével − azt a tudományos tanácskozást, amelyet Társadalom és honvédelem címmel tartottak a Stefánia Palotában. A szervezők közlése szerint a szimpózium fő célja, hogy a honvédelem támogatottsága a civil lakosság körében erősödjön, ezért olyan történelmi, társadalmi folyamatok feltárására törekszik, amelyek hatással vannak a jelenkori magyar társadalomra, s ezekre igyekszik minél relevánsabb válaszokat adni.

Megnyitóbeszédében dr. Benkő Tibor vezérezredes a társadalmat és a honvédséget egymástól elválaszthatatlan, szerves egészként jellemezte. „A honvédelem nemzeti ügy, a haza szolgálata minden magyar állampolgár kötelessége. Ezért is kiemelten fontos a társadalom és a honvédség közötti szoros együttműködés, s hogy megtaláljuk a közös szempontokat, meg tudjuk szólítani a civileket, különös tekintettel a fiatalokra" – emelte ki a Honvéd Vezérkar főnök.

1596720615

Dr. Benkő Tibor külön felhívta a figyelmet az integrációs törekvésekre. Mint mondta, a Magyar Honvédség élen jár a roma származású fiatalok foglalkoztatásában (ezzel a témával külön előadás foglalkozott a szimpózium első napján). A vezérezredes azt kérte a résztvevőktől, hogy a konferencia vesse fel azokat a problémákat, amelyekkel foglalkozni kell a jövőben, ám egyben megoldásokat is vázoljon fel, adjon iránymutatást.

Dr. Besenyő János ezredes, a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhely vezetője kérdésünkre elmondta: a konferencia témája nem új keletű, aktualitása azonban megkérdőjelezhetetlen. Mint mondta, napjainkban már nem csupán a katasztrófahelyzetekben van szükség határainkon belül a honvédségre, mivel a migrációs válsággal vagy az európai terrorfenyegetettséggel kapcsolatban olyan új biztonsági kihívások bukkantak fel, amelyek mind a Magyar Honvédséget, mind a magyar társadalmat érintik. A Kutatóhely vezetője hozzátette: a konferencia anyagát értékelik, feldolgozzák és valamilyen formában a nagyközönség számára is elérhetővé teszik.

1596720615

Az előadások többek közt a professzionális haderőre áttérés következményeit, a vesztes háborúk hatását, a toborzási, az önkéntes és tartalékos rendszert, a Magyar Honvédség társadalmi kapcsolatait, a hadisírgondozást, a hazafias nevelési programok céljait, a roma kisebbségek jelenlétét a honvédségben, a határzár katonacsaládokra gyakorolt hatását, valamint napjaink honvédségi kommunikációját elemezték különböző aspektusokból. A szimpózium előadói a Magyar Honvédség és a civil szféra legkülönbözőbb területeiről érkeztek. Az első nap előadói között volt többek között dr. Holló József nyugállományú altábornagy, a HM Miniszteri Kabinet kegyeleti diplomáciáért felelős miniszteri biztosa, Kun Szabó István vezérőrnagy, az MH Egészségügyi Központ parancsnoka, valamint dr. Böröndi Gábor dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi haderőnem főnöke is.

1596720615

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

Dokumentumok