Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Újszerű válaszokra van szükség az összetett biztonsági környezetben

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2017. március 23. 12:25

Magyarország elkötelezett a NATO-tagság iránt, és hazánk álláspontja szerint szükséges a védelmi költségvetések növelése is a szövetségen belül – jelentette ki dr. Simicskó István március 23-án Budapesten, a NATO Transzformációs Szemináriumának második napján.

Közös sajtótájékoztatón értékelte dr. Simicskó István honvédelmi miniszter, Rose Gottemoeller, a NATO főtitkárhelyettese, illetve Denis Mercier vezérezredes, a NATO Transzformációs Parancsnokság (NATO ACT) főparancsnoka a NATO Transzformációs Szemináriumának eredményeit. A rendezvényt március 22−23-án tartják a fővárosban.
A sajtótájékoztató résztvevői részvétüket fejezték ki a szerdai londoni terrortámadás áldozatainak hozzátartozói iránt.

1596029432

Dr. Simicskó István ezt követően elmondta: Magyarország számára nagy megtiszteltetés, hogy a NATO itt rendezte meg a szemináriumot, amelyre csütörtökön időközben a szövetség főtitkára is megérkezett. Mint a honvédelmi miniszter kiemelte, létkérdés a stratégiai gondolkodás, és ugyan a felismerés képessége is fontos, felelősségünk arról szól, hogy tevékenyen orvosoljuk is a problémákat. Dr. Simicskó István hangsúlyozta: minden baj és veszély lehetőséget jelent a cselekvésre, ma pedig a világ legerősebb katonai szövetségének aktív tagjaként tudunk lépni.

Új kihívások

Mint a londoni terrortámadás is igazolta, új kihívásokkal kell szembenéznünk, Európa biztonsága jelentősen romlott, ezért sokkal többet kell áldoznunk és jobban oda kell figyelnünk a biztonságunkra – mondta a honvédelmi miniszter. Ezt szolgálja a közös gondolkodás a NATO szakembereivel a jövő kihívásairól, és többek között emiatt is óriási jelentőségű, hogy Budapest adhatott otthont a konferenciának.

1596029432

Dr. Simicskó István leszögezte: Magyarország elkötelezett a NATO-tagság iránt, és úgy látja, szükséges a védelmi költségvetések növelése is. Az erre vonatkozó hazai pénzügyi tervek adottak, a fokozatos növelés megkezdődött: mindez nemcsak több pénzt, hanem hatékonyabb költést is jelent, hiszen a NATO-n belül nemcsak a GDP-arányos 2 százalékos védelmi büdzsé elérése ajánlás, hanem az is, hogy ennek az összegnek 20 százalékát fejlesztésre fordítsák a tagállamok. Utóbbit Magyarország 2017-ben már teljesíti a megkezdett Zrínyi 2026 nevű átfogó, komplex haderő-fejlesztési program révén, amely a jövő kihívásaira is választ ad.

A program a NATO munkamegosztásában fontos magyar képességeket is célzottan fejleszti a saját országvédelmi képességek mellett. A miniszter újságírói kérdésre később elmondta: ha a szükség úgy hozza, vagy ilyen irányú döntés születik, rendelkezünk pénzügyi tervekkel arra nézve is, hogy akár 2024-re elérjük a 2 százalékos arányt.

Önálló válaszok nem léteznek

Denis Mercier köszönetét fejezte ki Magyarországnak, a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetőinek, amiért Budapest helyet adott a szemináriumnak. A NATO transzformációs parancsnoka hangsúlyozta az előremutató gondolkodás fontosságát, és ismét kiemelte: a mai biztonsági környezet rendkívül összetett, amelyben gyorsan kell újszerű válaszokat adni a felmerülő kihívásokra. Mivel ezekre egyetlen szervezetnek sincsenek önálló, önmagában érvényes válaszai, az együttműködés is rendkívül fontos az egyes szereplők között.

1596029432

Rose Gottemoeller rámutatott: Magyarország kulcsfontosságú szövetséges a NATO misszióiban, a szervezet nagyra értékeli hazánk elkötelezettségét és hozzájárulását a közös tevékenységhez. A NATO főtitkárhelyettese sikeresnek és eredményesnek ítélte az egyeztetést. A jelenlegi biztonsági környezet legnagyobb kihívásai között az orosz fenyegetést és az Észak-Afrikából, illetve a Közel-Keletről kiinduló terrorveszélyt említette meg. Előbbi vonatkozásában úgy fogalmazott: a szervezet a meghozott intézkedések mellett természetesen továbbra is nyitott a Moszkvával folytatandó párbeszédre.

A terrorizmus kérdését, illetve az azzal szorosan összefüggő migrációs válságot pedig elsősorban a kiindulási helyén, így Szíriában, Irakban és Afganisztánban kell kezelni. Mint hozzátette, hazánk nagyban hozzájárul ezen erőfeszítésekhez az iraki Erbilbe, illetve Afganisztánba delegált kiképző alakulatok tevékenysége révén.

1596029433

Rose Gottemoeller szintén nagyra értékelte a magyar honvédelmi büdzsé dr. Simicskó István által is említett változásait. A NATO főtitkárhelyettese leszögezte: a jelenlegi kihívások tartósak, és a szervezetnek alkalmasnak kell lennie arra, hogy megfelelően reagáljon rájuk.

A honvédelmi miniszter újságírói kérdésre válaszolva mindehhez hozzátette: az Európai Uniónak magának is nagyobb szerepet kell vállalnia a válsággócokban kialakult problémák felszámolásában, szoros együttműködésben a NATO-val. A földközi-tengeri szerepvállalás már jó irányba tett lépés. Dr. Simicskó István leszögezte: a magyar kormány egyetért az új amerikai vezetéssel a terrorizmus elleni határozottabb fellépés szükségességében. Az orosz fenyegetést illetően úgy fogalmazott: a NATO azonnal és hatékonyan, világos és egyértelmű válaszokat adott a kihívásokra, de a párbeszéd nélkülözhetetlen, a közös biztonság csakis így erősíthető. A déli fenyegetések kapcsán azonban bőven akad még tennivaló, a nemzetközi terrorizmus fészkeit – így elsődlegesen az Iszlám Államot – fel kell számolni.

Fotó: Dévényi Veronika