Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Változó feladatkör

Szöveg: Tőrös István |  2015. február 16. 7:28

2014 decemberében végleg levonták az ISAF-lobogót az utolsó afganisztáni NATO-bázison is. Egy küldetés tehát véget ért, de január elején már el is kezdődött az új misszió. Korom Ferenc dandártábornok, a Honvéd Vezérkar hadműveleti csoportfőnöke a térség jó ismerője. Szolgált PRT-parancsnokként és az Északi Régió törzsfőnökeként is Afganisztánban.

1595987767

Tábornok úr, nagy várakozás és sok találgatás volt tapasztalható az ISAF küldetésének befejezését illetően, mindenkit a „Hogyan tovább?" kérdése érdekelt. Milyen megoldás született a biztonság további megszilárdítására?

Ez a Resolute Support Mission (RSM), vagyis az Eltökélt Támogatás elnevezésű küldetés. A jellege teljesen más, mint elődjéé: 2014 végéig a NATO a biztonságot támogató erőket (ISAF – International Security Assistance Force), harcoló csapatokat állomásoztatott Afganisztánban, most már azonban az észak-atlanti szervezet helyett az afgán biztonsági erők őrködnek az ország rendje fölött. Az új feladatrendszer szerint őket segítjük, támogatjuk, mentoráljuk annak érdekében, hogy az Afganisztánban elért biztonsági szint tartósan megmaradjon, és ki tudjon alakulni az ottani viszonyoknak megfelelő demokratikus rend. 2009-ben – amikor először voltam PRT-parancsnokként Afganisztánban – kezdődött meg az afgán nemzeti biztonsági erők felépítése, kiképzése. Baghlan tartományban akkor fogadtuk az első afgán zászlóaljat, és mint magyar tanácsadók, mentorok, nemcsak segítettünk ennek a zászlóaljnak, hanem a műveletekben is részt vettünk velük.

1595987767

Korom Ferenc dandártábornok, mint az ISAF Északi Régió törzsfőnöke, 2013-ban a hagyományos medálparádén elismeri a missziós szolgálatot

2014. december 31-re a NATO megszervezte a mintegy 350 000 fős afgán biztonsági erőt. Megtörtént a kiképzése, haditechnikai eszközökkel történő felszerelése. Természetesen nem lehet azt mondani, hogy az országban mindenhol az elvárt szintre emelkedett a biztonság, hiszen folyamatosan voltak, vannak háborús állapotokkal sújtott területek, de a NATO teljesítette a maga elé kitűzött célt.

1595987768

Milyen összetételű a 350 000 fős afgán biztonsági erő?

Az ANSF (Afghan National Security Forces), vagyis az afgán nemzeti biztonsági erők magukban foglalják a hadsereget – a haditengerészet kivételével valamennyi haderőnem jelen van –, a határőrséget, a rendőrséget, a különleges műveleti erőket és az úgynevezett nemzetbiztonsági erőket is. Utóbbiak nemcsak hivatali szervek Afganisztánban, végrehajtó szervezeteik is vannak. Ez mindösszesen mintegy 350 000 fő, beleértve az új rendnek megfelelően a belügyminisztérium, a belügyi szervek, a hadsereg vezérkara és a védelmi minisztérium létszámát is. Ezeknek az erőknek a tevékenységét a legkisebb járástól az országos szintig össze kell hangolni, és Afganisztán földrajzi helyzetéből, területéből, nagyságából adódóan ez nem egyszerű feladat. Ne feledjük azt sem, hogy az egyik szomszéd a forrongó Irán és az ugyancsak nyugtalan Pakisztán a másik, tehát jelentős a határőrizeti szervek súlya és feladata is.

1595987768

A NATO és Afganisztán hivatalos szervei, az elnök és a parlament közötti tárgyalásokon utóbbiak kifejtették: szeretnék, ha támogató feladattal, támogató misszióként a NATO továbbra is jelen lenne országukban. Így köttetett meg 2014 második felében az a szerződés, amelynek értelmében továbbra is állomásoznak Afganisztán területén NATO-erők. Nem harcoló csapatokról van szó, hanem tanácsadó, segítő, támogató erőkről. Természetesen ehhez szükséges a saját erőink védelme (angol kifejezéssel force protection) a különböző bázisokon, amelyek száma szintén jelentősen csökkent, hiszen többségüket átvették az afgán nemzetbiztonsági erők. Az elmúlt években a NATO számos, a kiképzést segítő infrastrukturális fejlesztést is elvégzett Afganisztánban.

Ami a mostani missziót illeti: 2015. január elsejétől tanácsadókkal segítjük az afgán biztonsági erőket; tesszük mindezt azért, hogy az elkezdett munkát, az országépítést folytatni tudják. Bár ennek az útnak még csak kis részét járták be, a munkához biztos alapot ad az ISAF erőfeszítései nyomán a tavalyi év végére kialakult helyzet.

1595987768

Milyen erőkkel veszünk részt az Eltökélt Támogatás műveletben? 

A NATO a szükségesnek tartott létszámot 12 500 főben határozta meg Afganisztán teljes területére vonatkozóan. A nagyobb országok ehhez nyilván nagyobb erővel járulnak hozzá; Magyarország, a Magyar Honvédség 2015. január elsejétől mintegy 100 fővel vesz részt Afganisztánban mentorálási, tervezési feladatokban, illetve különböző szintű mentorcsoportokkal. Továbbra is segítjük egészségügyi szakállománnyal a német tábori kórház munkáját, illetve a légi mentorok is maradnak az országban. A különleges műveleti erő szerepvállalása szintén folytatódik, ám annak tartalma változott: 2015. január elsejétől már „csak" mentorálják az afgán különleges műveleti erők katonáit, nem vesznek részt velük közös akciókban. Ezután tehát Afganisztánban magyar különleges műveleti katonák nem hajtanak végre harcfeladatot, az már a kiképzett, felkészült afgán különleges műveleti erőkre tartozik.

1595987768

A légierő mentorálása továbbra is a helikopteresek teljes kiképzését jelenti, vagy már csak az oktatás támogatására szorítkozik?

A cél most már inkább az oktatás támogatása, illetve az Afganisztánban nagyon jól alkalmazható Mi–17-es helikopterek technikai személyzeteinek képzése. Az afgán légierő fejlesztésének, a katonák kiképzésének eredményeképpen immár megfelelő számú pilótával rendelkeznek, akik a mi mentorainkkal együtt repülve készültek fel a különböző feladatok végrehajtására. Most már inkább a műszaki állomány képzésére fordítjuk a hangsúlyt, hogy a helikoptereket repülőképes, hadra fogható állapotban tudják tartani.

1595987769

Van-e időbeli határa ennek a missziónak, vagy évente megismétlődhet a felkérés?

Egyéves mandátummal rendelkezünk, ugyanakkor sok függ attól, hogy ez a segítő, támogató munka mennyire lesz hatékony. Véleményem szerint belátható időn belül a NATO teljesen kivonulhat Afganisztánból. Ehhez azonban számos feltételnek kell teljesülnie, például az Iszlám Állammal összefüggésben, amely immár jelen van a térségben, és tevékenysége átterjedhet Afganisztánra is. Éves hosszabbításokkal, a mandátum évenkénti felülvizsgálatával folytatódhat tovább a művelet.

1595987769

A Magyar Honvédség részvétele a Resolute Support Mission (RSM) keretében:

1595987769
– Különleges műveleti kontingens az északi régióban

– Biztosítószakasz az északi régióban

– Nemzeti támogató elem az északi régióban

– Tanácsadó csoport az afgán határőrségnél

– Tanácsadók a hadtestparancsnokságon

– Törzsbeosztások az Északi Parancsnokságon

– Egészségügyi támogató személyzet

– Törzsbeosztások az RSM-parancsnokságon

– Mi–17 repülő-műszaki támogatócsoport


Fotó: Dévényi Veronika, Rácz Tünde és archív

Forrás: Magyar Honvéd 2015. február