Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Balkán: elemi érdekünk a béke

Szöveg: Kálmánfi Gábor | Fotó: archív |  2021. december 17. 8:36

Biztonságpolitikai szempontból hazánk elemi érdeke a Balkán régió stabilitása. A Magyar Honvédség ennek érdekében több mint huszonöt éve vesz részt a törékeny béke őrzését zászlójára koszovói KFOR és bosznia-hercegovinai EUFOR-ALTHEA missziókban.

eufor 01

1995. november 21-én, három évnyi háború után Bosznia-Hercegovina, Horvátország és az akkor már csak Szerbiát, Montenegrót és Koszovót magába foglaló Jugoszlávia megkötötte a Daytoni Békemegállapodást, amely lezárta a boszniai háborút. A háborúban mintegy 250 ezer ember halt meg, és több mint kétmillióan veszítették otthonukat. A békeszerződés legfontosabb következményeként jött létre jelenlegi formájában Bosznia-Hercegovina állam, amely függetlenségét Belgrád is elismerte. A békemegállapodás elfogadása óta Magyarország aktív szerepet vállal a bosznia-hercegovinai nemzetközi békefenntartó, illetve a biztonsági helyzetet stabilizáló missziókban. Bosznia-Hercegovina a belpolitikai helyzet folyamatos változása miatt instabil, ennek ellenére az állam egészét érintő etnikai összecsapások kialakulása nem valószínű. Az elhúzódó politikai válság azonban jelentősen akadályozza a reformok bevezetését, a gazdasági krízis megoldását, illetve az EU és NATO csatalakozási folyamatot. Az elmúlt évek sajnálatos eseményei azt bizonyítják, hogy a NATO-EU együttműködésben működő EUFOR ALTHEA misszió – pontosabban az uniós katonai erők jelenléte - erősíti a térség biztonságát.

A Magyar Honvédség szerepvállalását tekintve hazánk – éves rotációban Ausztriával – biztosítja az úgynevezett nagyon magas készenlétű tartalék erő (Very Hight Readiness Reserve - VHR) egyik manőverszázadát. A tartalék erő feladata az alacsony fenyegetettségű, kisebb mértékű incidensekre történő gyors reagálás. A közepes készenlétű tartalék erők kötelékébe (Intermediate Reserve - IR) a helyszíni erőket biztosító féltől függően honvédségünk szintén egy századot ajánlott fel.

eufor 02

2007. május 15-től az MH EUFOR Kontingens magyar lövészszázada az akkor még spanyol, jelenleg osztrák vezetésű Többnemzeti Manőverzászlóalj részeként hajtja végre meghatározott feladatait. Ezek többek között magukban foglalják többek között a jelenlétfenntartó-, információgyűjtő járőrözést, a BUTMIR tábor őrzés-védelmi feladatait, a tömegkezelő műveletekben és speciális műveletekben történő részvételt, VIP személyek kísérését, illetve az Előretolt Műveleti Bázisok (FOB) elfoglalását és biztosítását. Egyéni beosztásokat tekintve magyar katonatiszt tölti be a zászlóalj parancsnokhelyettesi beosztását; a törzs állományában pedig kilenc törzstisztünk teljesít szolgálatot. Szintén a kontingens állományába tartozik egy négy fős tűzszerész csoport, akik az EUFOR parancsnokának közvetlen alárendeltségében teljesítik feladataikat. A kontingens rendszeresített létszáma száznegyvenhét fő.

Az egyéni beosztásokkal kapcsolatban ki kell emelni: az EUFOR műveleti parancsnokság állományában jelenleg 17 magyar törzstiszt szolgál, köztük a misszió törzsfőnöke, Gerőfi Szilárd dandártábornok. A BUTMIR táborban települ a NATO szarajevói parancsnoksága is (NHQSA) amelyben 4 törzstiszttel vesz részt a Magyar Honvédség, köztük a törzsfőnöki beosztást ellátó Kiss Ferenc ezredes.

eufor 03

∗∗∗

A koszovói KFOR misszió a NATO legnagyobb és legrégebbi missziója, egyben a legjelentősebb stabilizáló erő a Nyugat-Balkánon - immár huszonkét esztendeje állomásoznak nemzetközi erők Koszovóban. Magyarország 1999 óta folytatott aktív szerepvállalásáról, a magyar katonák missziós szolgálatának színvonaláról mindent elmond az a tény, hogy a misszió parancsnoki beosztását jelenleg Kajári Ferenc vezérőrnagy tölti be, összesen 28 nemzet 3700 katonáját irányítva.

kfor 04

Az ENSZ BT 1244-es határozata alapján létrejött misszió legfontosabb feladata a Koszovó biztonságának megőrzése – különös figyelemmel a szerb többségű Észak-Koszovóra. Válságkezelési és békefenntartó tevékenységgel összhangban szintén igen lényeges a régióban a mozgásszabadság garantálása. 2017. április vége óta a Magyar Honvédség kontingense alkotja a teljes egészében magyar katonákból álló, Novo Selo táborban települt KFOR Harcászati Tartalék Zászlóaljat (KFOR Tacres Reserve Battalion - KTRBN), amely a KFOR parancsnok közvetlen alárendeltségében teljesíti szolgálatát. Fő feladatuk közé tartozik a járőrözés, a tömegkezelési feladatokkal összefüggésben esetlegesen a tömeg oszlatása, és az útakadályok felszámolása. Közös gyakorlatokon vesznek részt az EULEX misszióval, így többek között a tűziszony leküzdési kiképzésen és felkészítésen is, amit a KFOR manőver alegységei részére a KTRBN oktat. A kiképzési tervüknek megfelelően folyamatosan gyakorolják a különböző helikopter típusokból történő gyors be- és kiszállás helyes végrehajtását teljes harcászati, valamint tömegkezelési feladatokhoz szükséges felszerelésben. (Ez azért fontos, mert adott esetben a manőverszázadok számára a légi úton történő átcsoportosítás lehet a leggyorsabb mód, hogy eljussanak a feladatvégrehajtás helyszínére.)

kfor 02

A zászlóalj mellett a Magyar Honvédség legnagyobb létszámú missziójának részeként magyar katonák több helyszínen szolgálnak Koszovóban. A pristinai Film City táborban települt KFOR parancsnokságon egyéni beosztásokban szinte minden szakterületen (például logisztika, protokoll, hadművelet) szolgál magyar katona. A mostani váltásban, Kajári Ferenc vezérőrnagy parancsnoksága alatt több vezető beosztást is a Magyar Honvédség katonája tölti be. Ilyen beosztások például a vezénylő zászlósi, a vezető lelkészi, a jogi főnöki, vagy éppen a parancsnoki irodavezető és helyettesei. A KFOR sajtórészlegén szintén három honfitársunk teljesít szolgálatot. (Az egyéni beosztások száma a korábbi évekhez képest összességében körülbelül a duplájára nőtt.)

kfor 01

A Novo Seló-i tábor Command and Control (C2) parancsnoki beosztását szintén magyar ezredes tölti be. A tábor egyébként 2014. óta működik magyar vezetéssel, tizenhárom nemzet közreműködésével, multinacionális környezetben. A tábor irányítása igazán egyedülálló műveleti feladat, hiszen napi szinten biztosít megfelelő életkörülményeket a közel ezerkétszáz lakónak. Gondoskodik a katonák ellátottságáról, a felmerülő logisztikai igények teljesítéséről - ezzel is biztosítva részükre a szolgálat sikeres ellátását. Ugyancsak szolgál magyar tiszt a Bondsteel-i táborban is, aki a Keleti Regionális Parancsnokság (Regional Command – East), Hatásalapú Részleg, elemző tisztje. Feladata: az összekötő és megfigyelő csoport (Liaison and Monitoring Team - LMT) által írt jelentések elemzése és értékelése.

kfor 03
Kapcsolódó cikkek