Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A békét őrzik Cipruson

Szöveg: Galambos Sándor |  2013. szeptember 18. 11:45

Elvárom, hogy feladataikat a legmagasabb szintű szakmai hozzáértéssel, elhivatottsággal teljesítsék! Tegyenek meg mindent a küldetés sikeréért! – köszönt el a ciprusi szolgálatra indulóktól Szolnokon szeptember 17-én Sáfár Albert dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság légierő haderőnem főnöke. A misszió negyvenhárom tagú, a magyar kontingens parancsnoka Szász Márton alezredes.

1596731417

Külszolgálatra induló katonákat búcsúztatták szeptember 17-én Szolnokon. Az ENSZ Ciprusi Békefenntartó Misszió (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus – UNFICYP) harmincnegyedik váltásának a tagjaitól az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka nevében Sáfár Albert dandártábornok köszönt el. A légierő haderőnem főnöke beszédében külön kiemelte, hogy ez a misszió jellegét tekintve eltér a többi békeművelettől.

„Ez a világ egyik legrégebbi válsággóca, emiatt ez az egyik legrégebbi feladat, amelynek során a katonáknak más népek békéjét és biztonságát kel garantálniuk. A ciprusi misszió különösen jó példája Magyarországnak, a Magyar Honvédségnek a környező országok és haderői közt kialakított, a szövetségi kapcsolatok megszilárdítását, valamint a bizalomerősítést is szolgáló, kölcsönösen előnyös együttműködésének" – hangsúlyozta Sáfár tábornok.

1596731417

A magyar kontingens a szembenálló erők szétválasztásáért felelős: egy ütközőzónában járőrözéssel ellenőrzik a status quo fenntartását. Feladatukhoz tartozik még többek közt az erődítmények építésének és megerősítésének megakadályozása, a katonai elterelő és provokációt kiváltó manőverek megelőzése, a légtérsértések felderítése, az illegális behatolók kiszűrése és a tiltott építkezések megakadályozása. Részt vesznek továbbá a szigeten lévő, még fel nem derített aknák keresésében, demonstrációk és tömegrendezvények rendfenntartásában, valamint a görög és török ciprióták közötti diplomáciai tárgyalások biztosításában.

Magyarország jelenleg meghatározó nemzetként veszi ki a részét a sziget békéjének megőrzésében. A 4. szektorban a szlovák-magyar kontingens látja el a békefenntartói feladatokat, mely kontingensbe az utóbbi években Horvátország majd Szerbia is vezényelt katonákat. Cipruson a magyar kontingens tagjai három helyőrségben dolgoznak. Nicosiában, az UNFICYP főparancsnokságon az egyéni beosztású törzstisztek mellett a parancsnoki tartalék erőkhöz (Mobile Force Reserve) és a katonai rendőrséghez (Force Military Police Unit) beosztottak szolgálnak, a kontingensparancsnokság Famagustában van, az önálló magyar tábor, a Camp Szent István pedig Athienou helyőrségben épült meg.

Szász Márton alezredes az UNFICYP-34 parancsnoka a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: ez lesz a harmadik külszolgálata. Korábban Afganisztánban, majd Cipruson szolgált egy-egy évet – mindkét helyen hadműveleti tisztként. Most Cipruson a magyar kontingens parancsnoki teendőinek ellátása mellett a 4-es szektor parancsnokhelyettese is ő lesz.

1596731418

Dr. Kis Beáta főhadnagy, az MH Egészségügyi Központ orvosa viszont az első missziójába indul, a magyar kontingens csapatorvosa lesz Athienou helyőrségben. Amikor felkérték, azonnal elvállalta a feladatot, hiszen még egyedülálló, így valószínűleg a távollétet is könnyebben fogja viselni, mint azok a bajtársai, akiket a feleségük, a férjük és gyerekeik kísértek el a mostani ünnepélyes kibocsátóra. Véleménye szerint egyébként különösebb egészségügyi, higiéniás veszélyre nem kell számítaniuk a katonáknak Cipruson, ezért tulajdonképpen „háziorvosi" teendők ellátására készül.

Kecskés Alexandra a férjét kísérte el Szolnokra. Fekete Róbert őrnagy Budapesten szolgál, Cipruson csoportvezető lesz. A családfőnek ez a harmadik missziója, de az előző kettő időtartama alatt még nem voltak gyerekek. Zalán kétéves, a húgocskája Zita pedig egy évvel még nála is fiatalabb. Édesanyjuk szerint még nem tudják felfogni, hogy egy évig külön él majd a család. A tervek szerint legközelebb majd januárban fognak ismét találkozni – Cipruson. Zalán már nagyon várja a repülést.

Fotó: a szerző felvételei

* * *

Ciprus 1960-ban vált függetlenné. Az újdonsült állam alkotmányában rögzítették a többségben lévő ciprusi görög közösség és ciprusi török kisebbség hatalomból való részesedését, valamint megtiltották a sziget Görögországhoz való csatolását. Ez igen heves ellenkezést váltott ki a görög ciprióták részéről, ami leginkább a Ciprusi Harcosok Nemzeti Szervezete elnevezésű terrorszervezet egyre erőszakosabb akcióiban nyilvánult meg. Az új állami berendezkedést azonban nemcsak görög, hanem török részről is támadták. A török ciprióták nem elégedtek meg a kormányszervekben, közhivatalokban és a katonaságban nekik szánt 30 százalékos kvótával, és a görögökével azonos hatalmat követeltek. Az állandó ellenségeskedés 1963 decemberében nyílt töréshez vezetett: a görögök felszámolták az ország kettős felépítését, és szinte minden téren korlátozták a török lakosság jogait. Az új, tisztán görög kormány, hatalomra jutása után a ciprusi törökök helyzete lényegesen megromlott. A jelentős túlerőben lévő görögök fegyveres támadásainak következtében sok töröknek csupán egyetlen lehetősége maradt, a menekülés.

Bár az alkotmány szerint brit katonák a függetlenné válás után is maradhattak a szigeten, 1964 márciusában már látszott, hogy egyedül nem tudják kézben tartani a helyzetet, ezért az ENSZ Biztonsági Tanácsa felajánlotta saját békefenntartóit. Az ENSZ BT 186. számú határozata értelmében 1964 márciusa és áprilisa között 6369 ENSZ-katona érkezett a szigetre, többek közt Finnországból, Svédországból, Angliából, Írországból, Kanadából és Ausztriából. A kialakult helyzetnek az 1974-ben bekövetkezett görög nacionalista puccs, és az azt követő török intervenció vetett véget, melynek következtében több mint 200 ezer görögnek kellett elhagynia az otthonát a sziget északi szegletéből. Házaikba, földjeikre a török hatóságok több tízezer törököt telepítettek be. Bár az ENSZ a lehető legkeményebben elítélte a török hadsereg akcióját, az intervenciót követően a sziget megosztottsága állandósult.

A békefenntartó misszió 1964-ben indult, számos nemzet képviselői vettek és vesznek részt benne, napjainkban is. A két szembenálló ország közötti ütköző övezetben kell a békét fenntartaniuk, az 1974-ben kialakult és rögzített műveleti helyzetnek megfelelően. A Magyar Honvédség 1993 óta vesz részt az ENSZ közel 5 évtizede tartó ciprusi békefenntartó küldetésében. Kezdetben négy magyar megfigyelővel, majd 1995-től katonai alegységgel is bekapcsolódott a tűzszüneti megállapodás fenntartásába, a szembenálló felek szétválasztásába, a szigetország fejlődését garantáló béke megőrzésébe.