Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Képezd a kiképzőt” – tanfolyam Szentendrén

Szöveg: Perjés Zoltán |  2011. május 20. 6:01

Április 22-én zárult az úgynevezett C-IED tevékenységek keretébe tartozó, „képezd a kiképzőt” tanfolyam Szentendrén, az MH Központi Kiképző Bázison. A kéthetes kurzusról Babos Sándor főhadnaggyal, a nemzetközi kiképző alosztály kiképző tisztjével beszélgetett a honvedelem.hu.

1595919011
Mit jelent az, hogy C-IED?

A C-IED angol nyelvű mozaikszó, a teljes fogalom így hangzik: Counter-Improvised Explosive Devices, amely magyarul a rögtönzött robbanószerek elleni komplex tevékenységet takarja. Magában foglalja a robbanóeszközök gyártásának, célhelyszínre való szállításának, telepítésének, valamint finanszírozásának felderítését, végül a telepített eszközök fellelése esetén tenni szükséges lépéseket. Ennek keretébe tartozik a „Train the trainers, azaz képezd a kiképzőt" tanfolyam is.

Ez a gyakorlatban a reklámszatyorban, autóban, diplomatatáskában elrejtett bombák elleni védekezést jelenti?

Ez azt jelenti, hogy ezeket az eszközöket nem gyárban készítik. Magyarán e fogalomban benne lehet például egy 152 milliméteres tüzérségi gránát is, ha azt nem hagyományos módon, mondjuk egy lövegből kilőve alkalmazzák, hanem megszerelik robbanóanyaggal, és rárobbantják egy konvojra. Ide tartoznak a civil életben megtalálható eszközök is, melyeket valaki úgy alkalmaz, hogy emberi életet oltson ki, vagy fenyegeti mások életét. De a hagyományos katonai értelemben vett, műveleteknél alkalmazott eszközök is ide tartoznak.
Ha a magyar katonákkal együtt egy rendőr missziós tevékenységen vesz részt, például Cipruson, vagy a Balkánon akkor ő is kap ilyen felkészítést. Mi elsősorban harcászati szempontból képezzük ki az embereket. Nem tűzszerészeket képzünk, a használt eszköz fajtája nem is fontos az esetünkben. A taktikákat, a harceljárásokat tanítjuk meg a képzésben résztvevőknek, hogy hogyan tudják csökkenteni a hatásokat, hogyan tudják felderíteni az eszközöket.

Kik vettek részt a képzésen?

NATO-tagországok katonái, szinte minden országból érkezett hozzánk hallgató. De korábban arra is volt példa, hogy Thaiföldről, Ukrajnából vett részt a felkészítésen valaki. Nekünk, magyaroknak különösen fontos volt a mostani képzés, hiszen ez volt az első nemzetközi tanfolyam, amit mi tartottunk. Eddig egy, a NATO által szerződtetett civil cég rendezte a képzést, a felkészítést pedig tapasztalt nyugállományú katonák vezették. Ez volt az első alkalom, hogy mi, saját kiképzőinkkel tartottuk a kiképzést a nemzetközi hallgatóknak.

1595919011
Hol zajlottak korábban a C-IED-hez kapcsolódó képzések?

Itt, Magyarországon. De a világ számos pontján tartottak már hasonlót, az idén volt ilyen képzés Franciaországban, Lengyelországban pedig évente egy-két tanfolyamot szerveztek. Szerencsére megkaptuk a legmagasabb szintű NATO-jóváhagyást, így ez a tanfolyam most már a kezünkbe került.

Büszkeséggel tölthet el bennünket ez a hír?

Igen. Hende Csaba honvédelmi miniszter nemrégiben, amikor az osztrák kollégájával találkozott, kijelentette, hogy világszínvonalú kiképzés folyik nálunk.

Ön is kiképző, pontosabban a kiképzők kiképzője, hiszen itt olyanok tanulnak, akik a friss tudásukat a kiképzendőknek fogják átadni.

Így van. Mi nemcsak azt tanítjuk a katonáknak, hogy miként tudják felderíteni, vagy csökkenteni ezen eszközöknek a hatását, mi kiképzőket képzünk. A NATO stratégiai elgondolása az, hogy először nyugállományú katonákat alkalmaz, akik korábban már megtapasztalták ezeknek az eszközöknek a hatását és betanítják a leendő kiképzőket, ebben az esetben minket, azután mi átvesszük a stafétabotot, kiképezzük a nemzetközi hallgatókat, akik hazamennek, és a saját embereiknek továbbadják a nálunk megszerzett tudásukat. Tehát nem kell több ezer katonának részt vennie egy ilyen tanfolyamon, elég ha néhány száz ember vesz részt az oktatáson és ők szétterítik ezt a tudást a NATO-n belül. Lényegesen költséghatékonyabb így.

1595919012

 Fotó: Archív