Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Missziós tapasztalataikról beszéltek

Szöveg: Zilahy Tamás |  2012. március 1. 11:36

A budapesti Bibó István Szakkollégiumban tartott előadást a Magyar Honvédség afganisztáni szerepvállalásáról február 29-én, szerdán este dr. Boldizsár Gábor ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar dékánja, valamint Molnár Zsolt ezredes, az MH Ludovika Zászlóalj parancsnoka.

Boldizsár Gábor ezredes, aki az MH PRT (Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoport) 8. váltásának volt a parancsnoka 2010-ben, először ismertette a hallgatósággal a magyar békefenntartás több mint 100 éves történetét Krétától Vietnamon és Cipruson át egészen Afganisztánig. Szólt a világban végbement biztonságpolitikai változásokról, a nemzetközi helyzet alakulásának külpolitikai összefüggéseiről, hazánk és a Magyar Honvédség egyre aktívabb részvételéről a szűkebb és a tágabb környezetünk biztonságának megszilárdításában.

A volt kontingensparancsnok előadásában nagy teret szentelt a NATO jelenlegi legfontosabb küldetésében, az afganisztáni ISAF-misszióban való részvételünknek. Külön kiemelte annak jelentőségét, hogy az elmúlt években több ezer magyar katona szerzett igen komoly harctéri tapasztalatokat a közelebbi és távolabbi külföldi missziókban, a legkülönbözőbb nemzetek katonáival történő együttműködés során.

Molnár Zsolt ezredes − aki 2009-ben januártól augusztusig szolgált Afganisztánban − az amerikai–magyar OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team – Műveleti Tanácsadó és Összekötő Csoport) parancsnokaként elmondta, hogy az MH OMLT egy kis létszámú, zömmel kiképzőkből álló speciális alakulat, amely 2009-ben kezdte meg afganisztáni tevékenységét, az MH PRT mellett. Fő feladata az Afgán Nemzeti Hadsereg (ANA) alakulatainak kiképzésében és felkészítésében való részvétel, az ISAF-erőkkel való kapcsolattartás biztosítása.

Molnár ezredes szólt az afgán katonák – a felügyeletük alá tartozó mintegy 600 fő – kiképzésének sajátosságairól, amely főként az eltérő kultúrából, vallási gyökerekből ered, s amely komoly kihívások elé állította mind a magyar, mind az amerikai kiképzőket.

Az ezredes rámutatott: az MH OMLT – az MH PRT-vel ellentétben, amely békefenntartással, járőrözéssel, de elsősorban fejlesztésekkel, segélyezéssel foglalkozik – szükség esetén támadó műveletekben is részt vesz az általa kiképzett afgán alakulatok oldalán. Molnár Zsolt ezredes egyébként azon kevesek közé tartozik, akik amerikai Army Commendation Medal kitüntetést kaptak az afganisztáni hadszíntéren végrehajtott támogatási és műveleti segítségükért.

Az előadások után a főtisztek több mint egy órán keresztül válaszoltak a hallgatók kérdéseire.

 Fotó: Tóth László