Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

EUFOR parancsnoki év: magyar vezetés alatt a Többnemzeti Zászlóalj

Szöveg: Földházi Enikő őrnagy | Fotó: Koncsek Barna főhadnagy, Szakál Szebáld |  2024. február 26. 7:49

Idén januárban dr. Sticz László vezérőrnagy személyében nem csak a bosznia-hercegovinai EUFOR misszió vezetését vette át egy magyar katona; hanem a misszió manővererejénél, a Többnemzeti Zászlóaljnál (Multinational Battalion – MNBN) is korszakos váltás történt. Nagy László alezredes az alegység új parancsnoka.

20240119 MNBN TOA@CB2-24

Magyarországnak kiemelt érdeke, hogy Bosznia-Hercegovina biztonságos és stabil ország legyen, ennek érdekeben hazánk a boszniai háború lezárása óta részt vesz az ott zajló nemzetközi békefenntartó és -támogató műveletekben. Az Európai Unió bosznia-hercegovinai katonai missziójának, az Althea műveletnek (European Union Force in Bosnia and Herzegovina Operation Althea – EUFOR) a Magyar Honvédség annak húsz évvel ezelőtti indulása óta részese, 2024-ben pedig először vezeti egy magyar tábornok az EUFOR-t. A magyar parancsnoki évben a korábbinál több, közel 400 katona teljesít szolgálatot a nyugat-balkáni országban, kibővült feladatkörökkel.

A változások részeként a Többnemzeti Zászlóalj parancsnokának karján – az elmúlt tizenöt évet fémjelző osztrák felvarró után – immár a piros-fehér-zöld pajzs jelzi, hogy új vezető nemzete van az EUFOR műveleti alegységének.

20240128 COC Rehersal-18

Nagy László alezredes, az MNBN parancsnoka tizenhárom évvel ezelőtt szolgált először az EUFOR-ban, az azóta eltelt időszakban pedig összesen három évet töltött el Bosznia-Hercegovinában, az MNBN különböző beosztásaiban. Ismeri és szereti ezt a bonyolult és gyönyörű országot, és ahogy a parancsnoki beosztás átadás-átvételi ünnepségén, a beszédében fogalmazott, a szíve az MNBN-ért dobog. Ez a magas szintű elhivatottság és komoly szakmai tapasztalat egyaránt nagy fontossággal bír a feladatellátás során, hiszen Nagy alezredes egy észak-macedón, holland, olasz, osztrák, román, török és magyar katonákból álló, több mint 800 fős zászlóaljat irányít a műveleti területen. Ehhez csatlakoznak szükség esetén, vagy éppen az éves gyakorlatok során a több nemzet által felajánlott tartalék erők – köztük a Magyarországon 2024 folyamán honi készenlétben lévő egy manőverszázad, egy katonai rendészcsoport, egy utász- és tűzszerész képességekkel rendelkező műszaki csoport és egy víztisztító képességgel rendelkező vegyvédelmi csoport is.

Az MNBN parancsnoki beosztás mellett a zászlóalj vezénylőzászlósa és személyügyi főnöke szintén magyar, de a zászlóaljtörzs minden részlegében szolgálnak magyar katonák. Emellett – a magyar parancsnoki évhez kapcsolódóan – a zászlóalj román támogató századának részét képezi egy szállítási és élelmezési feladatokat ellátó magyar szakasz is. Az MNBN négy műveleti századából pedig az egyik hagyományosan magyar; jelenleg a szentesi MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred állományára épülő 27. váltás teljesít szolgálatot Szarajevóban.

Nagy alezredes elmondása szerint az MNBN fő feladatai közé – az EUFOR mandátumából fakadóan – béketámogató műveletek tartoznak, vagyis a saját erők védelme, a készenlét fenntartása és közös kiképzés a bosznia-hercegovinai fegyveres erőkkel, a manőverszázadok továbbá járőrfeladatokat is végrehajtanak az ország teljes területén.

2024.02.06_EUFOR_MNBN-81-2

A saját erők védelme már a Butmir tábor bejáratához megérkezvén is szembetűnő, fegyveres katonák ellenőrzik ugyanis a járműveket, a személyi iratokat és belépési engedélyeket. Míg a Butmir tábor őrzése elsősorban a döntően román katonákból álló törzstámogató század feladata, addig a manővererők a többnapos kitelepülések során saját maguknak szervezik meg adott bázis őrzés-védelmét. Ezekre a többnapos kitelepülésekre olyankor kerül sor, amikor a manőverszázadok Szarajevótól jelentős távolságra hajtanak végre járőrfeladatokat. A járőrözés elsődleges célja a biztonsági helyzet folyamatos figyelemmel kísérése, emellett pedig minden járőrfeladat vezetési gyakorlatként is szolgál.

Az MNBN mindennapjait elsősorban a kiképzés tölti ki, hiszen az EUFOR műveleti erejeként mindenkor készen kell állniuk a bevetésre. A missziós területen zajló, egyéni és kötelékkiképzés gyakorlatilag az otthoni felkészítés folytatása, ezt már Csizmadia Lajos főtörzszászlóstól tudjuk meg. Az MNBN vezénylőzászlósa szerint vannak ugyan különbségek a manőverszázadok saját országbeli felkészítésében, azonban a Bosznia-Hercegovinába történő kiérkezést követően a lehető legrövidebb időn belül mindegyik manőverszázad végrehajtja a teljes műveleti készenlét (Full Operational Capability – FOC) elérésére szolgáló gyakorlatot, ahol az EUFOR rendeltetéséhez kapcsolódó feladatok (többek között például járőrözés, tömegkezelés, ellenőrző-áteresztő pontok működtetése, kiemelt személyek kísérése, légi egészségügyi kiürítő erőkkel, vagyis a MEDEVAC-kal történő együttműködés) szintjéről adnak számot.

2024.02.06_EUFOR_MNBN-34-2

Csizmadia főtörzszászlós elmondása alapján a magyar manőverszázad hazai felkészítése alapos és hatékony, a magyar kontingens tagjai jól felkészülten, összekovácsoltan, a szükséges tudás birtokában érkeznek ki a műveleti területre. A misszió ideje alatti kiképzésék során, a zökkenőmentes együttműködés elérése érdekében, a tömegkezelési feladatokra helyezik a legnagyobb hangsúlyt, de kiemelt szerepet kapnak a kimenekítési feladatok és az épületharcászat is.

A Többnemzeti Zászlóalj emellett a helyi haderő alegységeivel is rendszeresen tart közös kiképzéseket, melynek keretében a feladatok közös megszervezésétől az MNBN instruktoraival zajló gyakorlásokon át az MNBN egy századának egy bosznia-hercegovinai zászlóaljba történő integrálásával zajló, Combined Response elnevezésű gyakorlatig zajlik az együttműködés. Ezen túlmenően az EUFOR évente megrendezi a Quick Response elnevezésű gyakorlatot, amelyen az EUFOR minden nemzete, a műveleti területen települő teljes állománya és a bosznia-hercegovinai haderő kijelölt alegységei mellett az EUFOR tartalék erejének elemei is részt vesznek. Ezek a kiképzések nemcsak az EUFOR készenlétét biztosítják arra az esetre, ha a helyi hatóságok esetlegesen nem tudnának megbirkózni a biztonsági helyzet romlásával, de elrettentő erővel is bírnak azok felé, akiknek a békés és biztonságos környezet veszélyeztetése áll érdekükben. Az EUFOR fennállása óta nem került sor ilyen jellegű beavatkozásra, ami a biztonsági helyzet folyamatos javulását, egyben a bosznia-hercegovinai vezetés és a nemzetközi jelenlét közös sikerét is jelzi.

2024.02.09_EUFOR_MNBN_pazaric_netherlands_shooting-14-2

A zászlóalj feladataikról szólva Nagy alezredes hangsúlyozza az elmúlt időszak MNBN-t érintő fejlesztéseit is. A parancsnoki feladatok átvételével párhuzamosan ugyanis a zászlóalj és a századok vezetése új, illetve felújított munkakörletekbe költözött, ami a napi feladatok ellátása mellett logisztikai és híradó-informatikai kihívások elé állította az állományt. Ez az átmeneti helyzet azonban nem okozott fennakadást az MNBN-nél, a zászlóalj – mint mindig – ez idő alatt is magas szinten hajtotta végre feladatait.

Az MNBN nemzetközi állománya jellemzően féléves váltásokban lát el szolgálatot, nem kivétel ez alól a magyar század sem. Hamarosan ugyanis kiérkezik a Butmir táborba a 28. váltás, az idén húszéves EUFOR Althea művelet eddigi legnagyobb létszámú magyar kontingense, akiket február elején búcsúztattak el a székesfehérvári Alba Regia Laktanyában, hogy Szarajevóban tovább erősítsék az EUFOR-t és a magyar katonák nemzetközi elismertségét.

Kapcsolódó cikkek