Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

HadERŐ: mentesítés a világ egyik legaknaveszélyesebb országában

Szöveg: Burillák Marcell | Fotó: archív felvételek |  2024. május 28. 14:27

Katonáink Bosznia-Hercegovinában civil és hegyi terepen egyaránt járőröznek, ha szükséges, kutyákkal és felderítőrobotokkal végeznek tűzszerész mentesítést. Az EUFOR ALTHEA misszióról és a nyári, romániai NATO-gyakorlatra készülő győri légvédelmi ezred high-tech eszközeiről egyaránt szó volt a „HadERŐ – Hazámat szolgálom!” mai adásában.

202404_Újmajor_MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred_gyakorlat_RT_7

Nagy feladat vár katonáinkra nyáron a romániai NATO légi- és rakétavédelmi gyakorlaton. A többnemzeti eseményre az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred állománya már harctéri körülmények között készül a Bakonyban. A zivataros, viharos időjárás nem könnyítette meg dolgukat, ám a légvédelmi rendszerek ütőképességének tesztelése így is zökkenőmentesen volt. A terepen végrehajtott feladatok bizonyították Major Nándor százados állítását, miszerint ezek az eszközök minden körülmények között képesek leküzdeni a fenyegetéseket. „Különböző típusú légijárművek, köztük drónok, helikopterek és Gripen vadászrepülő ellen kell tevékenykednünk. A védekezés több fázisú: először a radar detektálja a célokat, majd a tűzvédelmi központban a kapott információk alapján a kezelők azonosítják őket. Ezután pedig kiválasztják azokat az ellenséges légieszközöket, amelyekre végrehajtják a megsemmisítést” – vázolta az eljárásrendet az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred századosa.

20240528_HadERŐ_montázs_2

Különböző feladatok végrehajtásában alkalmazzák a MISTRAL és a NASAMS rendszert. Míg előbbi kis hatótávolságú eszköz (lokátora nagyjából 30, míg öt darab indítóállványa legfeljebb 6 kilométeres felderítésre képes), társa kis és közepes hatótávolságban is bevethető. „Ez a fegyverrendszer saját kategóriájában az egyik legmodernebb, hálózat alapú működése nagy előnyt jelent a használatban” – derült ki az adásból. „Az egész gyakorlat legfontosabb pontja a SANOP légvédelmi rakétavédelmi központ. High-tech hadseregünk új képességéről van szó, ami a korábbiaktól eltérő megközelítést hoz a légvédelem területére. Arra szolgál, hogy több száz vagy akár ezer katona munkáját irányítsa egy integrált vezetési ponton” – mondta Szigeti Zsolt őrnagy. A megújuló honvédség friss eszközei természetesen motiválják az állományt, hiszen ezek távlatokat nyitnak előttük és fejlődésre késztetik őket.

2024.04.18_EUFOR_EOD_SZSZ_3

Éles helyzetben teljesít szolgálatot az EUFOR ALTHEA misszió 28. váltása Bosznia-Hercegovinában. „Rendkívül nagy a különbség a hazai feladatvégrehajtáshoz képest. Ne csak a járőrözésről beszéljünk, hiszen speciális képességek vannak kint a harctéren. Amikor például tűzszerészek kiképzett kutyáinkkal felderítési feladatot hajtanak végre, az is éles szituáció: civil vagy katonai használatra szánt épületek, laktanyaterületek és leszállóhelyek átvizsgálását végzik” – sorolta fel fő feladataikat Sticz László vezérőrnagy, a misszió parancsnoka. Aknák szempontjából Bosznia-Hercegovina a világ egyik legveszélyesebb országa, ami különös figyelmet igényel katonáinktól. „A helikopter-leszállóhelyeket nem feltétlen út mellé telepítették, sokszor hegyi ösvényeken lehet elérni ezeket. Elsősorban vizuális felderítést végzünk, de a terület gyorsabb és biztonságosabb mentesítését elősegítik kiképzett kutyáink is” – mondta a második külszolgálatát töltő Pásztor Antal százados, a misszió tűzszerészparancsnoka.

2024.04.18_EUFOR_EOD_SZSZ_4

„Negyven éve működik iskolánk Csongrádban. A diákok tizedik osztály végén ágazati vizsgát tesznek honvédelemből, ezután a 11-13. évfolyamon zajlik a szakmai oktatás, vagyis a fegyveres és gépészeti alapozó tárgyak” – ezt már Diana Fegyvertechnikai Technikum és Kollégium, mint a hadiipar számára nélkülözhetetlen szakembereket képző intézmény tanulmányi vezetője, Bozóné Simon Edit vázolta a tanterv felépítéséről. 17 osztályban, 41 tanár segítségével és több mint 310 diák részvételével zajlik a nappali és felnőttképzés. „Felnőttek számára is indítunk fegyveroptikai szaktechnikus kurzust, ami egy emberhiányban szenvedő szakmába nyújt belépőt, tehát meglehetősen hasznos képesítést jelent. Fegyveroptikák, céltávcsövek és kereső távcsövek javításával foglalkoznak majd hallgatóink” – mondta Bozó Tamás, az iskola igazgató-helyettese.

Csongrád_fegyvertechnikum (1)

A középiskolás diákok egyébként tisztában vannak a harcieszközök veszélyességével, úgy kerülnek ki az intézményből, hogy biztonságosan kezelik a fegyvereket. „A speciális oktatás más katonai területek ismeretével is felvértezi őket. A közismereti tárgyakon kívül például katonai közelharcot és alaki rendgyakorlatot tanulnak. Utóbbi hatásának tekintem, hogy annyira fegyelmezettek tanulóink. A katonai jelenlét rendkívül vonzó számomra intézményünk profiljában” – árulta el Varga-Kiss Vivien osztályfőnök, történelemtanár.

Az M1 „HadERŐ – Hazámat szolgálom!” magazinműsor május 28-ai adása itt érhető el.