Magyar katonaorvos az EUFOR arca
Szöveg: Földházi Enikő őrnagy | Fotó: Koncsek Barna főhadnagy, Vasadi Zoltán |  2024. július 22. 10:53Július első napjaiban indult a bosznia-hercegovinai EUFOR Althea művelet legújabb médiakampánya, melynek célja, hogy a balkáni országban élők számára tájékoztatást nyújtson a békefenntartó misszióról, és egyben közelebb hozza egymáshoz a misszióban szolgálókat és a helyi lakosságot. A kampány arca dr. Tóth Anna hadnagy, az EUFOR Helikopter Alegység orvosa.
A következő időszakban nemcsak az EUFOR járőreivel, konvojaival és összekötő-megfigyelő csoportjaival találkozhatnak a bosznia-hercegovinai lakosok, hanem óriásplakátokon, a tömegközlekedési eszközökön, az újságokban, rádióadásokban és tévécsatornákon a misszió egy magyar békefenntartó katonájával is. A velük szembeköszönő arc nemcsak az EUFOR-t, hanem azon belül a légi egészségügyi kiürítési képességet (MEDEVAC) is képviseli.
Tóth hadnagy az édesapja révén katonacsaládból származik. A katonai és az orvosi pálya egyaránt vonzotta, orvosi egyetemi évei alatt sikeresen jelentkezett a Honvédelmi Minisztérium Mészáros Lázár-ösztöndíjára. A diplomaosztó és az alapkiképzés után rögtön megkezdte katonai szolgálatát az Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórház Sürgősségi Osztályán. Szakterülete a sürgősségi orvostan és a mentőorvostan (oxiológia).
Kórházi rezidensi feladatai és a szakvizsgára történő készülése közé időről időre beékelődik egy katonai misszió. A mostanit megelőzőt 2023 decemberében fejezte be a koszovói Novo Selo településen, a magyar KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj egészségügyi központjában, majd az EUFOR missziós és MEDEVAC felkészítést követően idén áprilisban és júniusban is egy-egy hónapot szolgált Bosznia-Hercegovinában, az Európai Unió legnagyobb katonai missziójában.
Dr. Tóth Anna napjait az EUFOR missziójában a készenlét és a pihenőidő váltakozása határozza meg, a háromszor 24 órás készenlét alatt napkeltétől napnyugtáig a Butmir tábor helikopterbázisán kell tartózkodnia, és utána sem hagyhatja el a tábort, a szolgálatát pedig egy szintén háromnapos pihenőidő követi.
A Magyar Honvédség speciálisan felszerelt H145 Airbus helikopterével biztosított MEDEVAC képesség folyamatos bevethetőségét két, egymást váltó, hajózó és egészségügyi katonákból álló csapat biztosítja. Nagyon fontos, hogy az életmentő csapat akár szavak nélkül is megértse egymást – gondoljunk csak a folyamatos rotorzajra. Tóth hadnagy elismerő hangon szól a csapat összhangjáról, kiemelve Szilágyi Tamás zászlóst, aki a paramedikusi feladatokat látja el mellette.
A magyar orvos a júniusi kiküldetést követően sem szakad el az EUFOR-tól, hiszen ősszel visszatér, hogy ismét Szarajevóban vigyázzon az EUFOR katonáira.
Magyar parancsnok vezeti a 20 éves műveletet
Az EUFOR Althea művelet az Európai Unió legnagyobb katonai művelete, amely közel 20 évvel ezelőtti indulásakor, 2004. december 2-án vette át a békefenntartó feladatokat Bosznia-Hercegovinában a NATO-tól. Az EUFOR tevékenységét ENSZ-mandátum alapján hajtja végre, és fő feladata a helyi hatóságok támogatása a békés és biztonságos környezet fenntartásában. Ezt a többi között a lőszerek, fegyverek és robbanószerek hatástalanítása, a humanitárius aknamentesítési folyamatok támogatása, valamint a bosznia-hercegovinai haderővel végrehajtott közös kiképzések révén valósítja meg.
A műveletben jelenleg 23 ország katonái vesznek részt, a művelet parancsnoki feladatait 2024 januárjától egy éven keresztül dr. Sticz László vezérőrnagy látja el. A Nyugat-Balkán stabilitásának, egyben Magyarország békéjének megőrzése érdekében hazánk a kezdetektől részt vesz az EUFOR misszióban törzs-, támogató és manővererőkkel. A magyar parancsnoki év emelt létszámú szerepvállalása során a Magyar Honvédség többek között egy helyszíni és egy tartalék manőverszázadot, kutyás tűzszerész csoportot, katonai rendészcsoportot, valamint légi szállítási és légi egészségügyi kiürítési képességet biztosít.
Galéria