Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyarország az MFO misszióban

2007. november 5. 13:47

Magyarország 1995. szeptember 1. óta vesz részt az MFO kötelékében egy 41 fős közös katonai-rendőri kontingenssel. A külföldi szolgálat időtartama egy év, kétszer hat hónapos bontásban.

Multinational Force and Observers (MFO) – Többnemzetiségű Erők és Megfigyelő

Az 1979-es Camp David-i békeszerződés ellenőrzésére Egyiptom, Izrael és az Egyesült Államok 1981. augusztus 23-án független nemzetközi békefenntartó erőt hozott létre Többnemzetiségű Erők és Megfigyelők (MFO) néven.
Az MFO közel 2000 fős létszáma 11 ország katonai kontingenséből, valamint két ország kiszolgáló személyzetéből tevődik össze. (Ausztrália, Kanada, Kolumbia, Fidzsi-szigetek, Franciaország, Olaszország, Új-Zéland, Norvégia, Magyarország, Uruguay, Egyesült Államok, valamint Nagy-Britannia és Egyiptom). Főigazgatósága Rómában van. A Főigazgatónak van egy képviselője Kairóban és Tel-Avivban is.

Az első hat hónap után a külföldi szolgálat a katona beleegyezése esetén a Honvédség döntése alapján hosszabbodik meg a második hat hónappal.
A kontingens két tagja az MFO törzsében szolgál összekötő tiszt, valamint orvos beosztásokban.

39 fő alkotja az MFO Magyar Katonai Rendész alegységét, amelyben közös rendészeti szolgálatot lát el a magyar járőr kolumbiai, fidzsi járőrtársaival. Ez volt az első misszió, amelyben egységeink fegyveres békefenntartó misszió keretében kiemelt katonai rendészeti feladatokat teljesítenek. Az alegység felelős az általános katonai rend és fegyelem fenntartásáért az MFO teljes felelőségi körzetében.
Ide tartozik a bűnügyi nyomozati munka, baleseti helyszínelés, járőrözés, fegyver-lőszer szállító gépjármű oszlopok biztosítása, közlekedésbiztonsági és sebesség ellenőrzés végrehajtása, az Északi-tábor kilépő forgalmának ellenőrzése, rendezvények biztosítása, valamint előre nem tervezhető rendészeti feladatok végzése. 2006. márciusa óta – a bevezetett biztonsági rendszabályok következményeként – a feladat fegyveres és fegyvertelen busz-kíséréssel (Északi Tábor-Kairó, Északi-Tábor – Déli Tábor, Déli Tábor-Kairó) továbbá konvojok összeállítása, konvojok kezelése ( Convoj Marshalling) feladattal bővült ki.
A kontingens parancsnok, egyben Force Provost Marshall a Force Commander egyes számú tanácsadója rendészeti ügyekben és bűnmegelőzésben.
27 fő a misszió Északi Táborában, El-Gorahban, 14 fő a Déli-Táborban, Sharm el-Sheikhben teljesít három váltásban szolgálatot, a hét minden napján, huszonnégy órában.

Az MFO és a magyar kontingens feladatai

Az MFO fő feladata a békeszerződésben létrehozott négy biztonsági zónára meghatározott katonai létszám és technikai eszköz korlátozások folyamatos ellenőrzése, a csapatmozgások megfigyelése és jelentése, valamint a hajózás szabadságának megőrzése a Tirán –szorosban. Ennek végrehajtására a Sínai-félszigeten az MFO egy északi, egy déli tábort, valamint 13 ellenőrző pontot és 18 megfigyelő állást működtet folyamatos szolgálatban. (2005 óta plusz megfigyelő pont egészült ki az Északi-szektorban) Ezeket számos ideiglenes megfigyelő pont, felderítő járőr szolgálat és egy parti haditengerészeti egység egészíti ki.

 

A magyar kontingens legfontosabb feladatai:

• ajánlások tétele az erők parancsnokának katonai rendész ügyekben

• kapcsolattartás a fogadó országok rendőri szerveivel

• nyomozati munka
• fizikai (tényleges) ellenőrzés/bűnmegelőzés

• forgalomirányítás, ellenőrzés

• járőrözés
• kutatás/ellenőrzés

• eljárás/meghallgatás

• feljegyzések/jelentések készítése, folyamatos vezetése

• kisérés

• női rendészeti feladatok

1595871110