Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

165 éve helytálltak a honvédek

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2013. szeptember 29. 15:50

1848 szeptemberétől a szabadságharc története nem más, mint hadműveletek története, melyet katonák és hadvezérek teljesítménye határozott meg − hangsúlyozta Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a pákozdi csata 165. évfordulója alkalmából megtartott koszorúzási ünnepségen szeptember 29-én, a pákozdi katonai emlékparkban.

1595960719

Vargha Tamás felelevenítette 1848 tavaszának legfontosabb történéseit és felvázolta azt az utat, amely a honvédsereg felállításához, illetve a győztes pákozdi csatához vezetett. Kiemelte: Jellasics horvát bán nem „szedett-vedett ellenállással, hanem reguláris honvédsereggel találta magát szembe."

„Hatalmas erő mozdította a nemzetet, hogy megvédje elnyert jogait és kivívja szabadságát. A kivívott jogokról való teljes lemondás lett volna az ára, hogy elkerülhessük a jogos önvédelmi harcot, a szabadságharcot. A pákozdi csata fővezérének és egyszerű katonáinak helytállása volt a diadal forrása. Ez a helytállás legyen példa és tanulság a jelen számára, és legyen a jövőről való gondolkodásunkat önbizalommal formáló erő" – mondta az államtitkár.

1595960719

Dr. Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke beszédében többek között úgy fogalmazott: a magyar nemzet soha sem mérlegelt, hanem „harcolt, akkor, amikor harcolni kellett". Hozzátette: ez a lelkület fogja „továbbvinni mindig is a nemzetet a nehéz időkben."

A katonákhoz szólva az elnök kiemelte: ez az ünnep elsősorban a honvédeké, akik „helytállással kell, hogy szolgálják ezt a hazát, ahogyan azt elődeik tették, másfél évszázaddal ezelőtt."
„Gondoljatok hivatásotok nagyszerűségére, a helytállásotok igazi magyar kötelmére. Képezzétek magatokat, mert ebben a változékony történelemben soha nem tudni, mikor lehet erőfeszítéseitekre szükség" – fogalmazott a volt miniszterelnök.

1595960720

A pákozdi csata emlékművénél közös koszorút helyezett el többek között Vargha Tamás, dr. Boross Péter, dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és Domján László vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka.

A koszorúzási ünnepséget követően a nézőközönség előtt − hagyományőrző katonák részvételével − valóban megelevenedett a múlt, azaz a 165 évvel ezelőtti pákozdi csata minden fontosabb mozzanata.

1595960720

Fotó: a szerző felvételei