Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A forradalom szilánkjai

Szöveg: Galambos Sándor |  2013. november 10. 7:04

Különleges kiállítás idézi fel Kecskeméten az 1956-os forradalom történéseit. A Cifrapalotában december 15-éig megtekinthető tárlat összeállítását az HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum segítette, a korabeli dokumentumokat, fotókat és tárgyi emlékeket Máday Norbert, Wiesner Lajos és Nyitrai András gyűjtők bocsátották rendelkezésre. A „Szilánkok 1956” elnevezésű kiállítás fővédnöke dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter.

1595962591
A kiállítás szervezői az egyént, az embert állították a középpontba

Magángyűjtők féltve őrzött emlékeiből nyílt kiállítás Kecskeméten a közelmúltban. A vitrinekben megtekinthető emlékanyag unikális, egyedi, a múzeumlátogatók számára mindeddig ismeretlen volt. A tárlat az 1950-es évek hétköznapjait is bemutatja, felidézi a forradalom euforikus hangulatát és a tizenhárom napos kétségbeesett küzdelmet. Ugyanakkor Szabóné Bognár Anikó kurátor nagy hangsúlyt helyezett egy kevéssé feldolgozott témára is: a menekülőkre, az emigrációba kényszerültekre. Közel kétszázezer ember hagyta el az országot a forradalom után, az ő sorsuk, menekülésük története szinte teljesen ismeretlen volt a magyar közönség számára. Külföldről hazakerült, megdöbbentő és elgondolkodtató fotók és tárgyak segítik a látogatókat ennek a történelmi időszaknak, a kegyetlen és szívbemarkoló valóság megismerésére. A kisgyermekkel menekülő édesanya, a szüleitől elszakított és rájuk évek múltán idegenként tekintő gyermek, vagy a menekülttáborban elalvás előtt imádkozó kislány mind-mind egyedi és rendkívüli hatású fotó. A kiállítás tervezése során az egyént, az embert állították a középpontba, hiszen az ő történetükön keresztül válik átélhetővé ez a korszak.

Máday Norbertnek és Kenyeres Dénes nyugállományú alezredesnek köszönhetően kecskeméti vonatkozása is van kiállításnak: a már elhunyt Szentpéteri Zoltán nyugállományú alezredes emlékét is felidézik a látogatók előtt. A legendás berepülőpilóta a megfigyelő szolgálat vezetője volt 1956-ban, október 30-án és 31-én végzett légi felderítést Kecskemét légterében és Dunaföldvár irányában. A fentről látottakat, a szovjet harckocsik mozgásadatait pedig eljuttatta a felkelőkhöz.

Fotók: Petőfi Népe és a szerző felvételei