Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A huszárság hungarikum

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2014. november 22. 19:23

A magyar huszár, a magyar katona, a magyar honvéd végrehajtotta hőstettek nélkül ma már nem létezne Magyarország. Hiszen népünket az elmúlt évszázadokban több világhatalom is megpróbálta legyőzni − sikertelenül. Ez a magyar katonáknak, és köztük is kitüntetett módon a huszárok hősiességének köszönhető – hangsúlyozta Hende Csaba honvédelmi miniszter Szombathelyen, november 22-én, szombaton.

A limanovai csata századik évfordulója alkalmából koszorúzással és emléktábla-avatással emlékeztek az egykori 11. huszárezredre − és általában a huszárságra − a vasi megyeszékhelyen. Hende Csaba a megemlékezésen elmondta: a huszárok mentalitásában, moráljában és taktikájában az ősmagyar harcmodor köszön vissza.

„Ravaszság, bátorság és merészség – ez tette sikeressé őket. Ne feledjük például, hogy egész Európa bámult, amikor Hadik András huszárjai elfoglalták Berlint" – villantotta fel a huszártörténelem egyik kiemelkedő haditettét a tárca első embere.

1596733226

A honvédelmi miniszter emlékeztetett arra, hogy a magyar huszárságot olyannyira elismerték határainkon túl, hogy annak mintájára alakították meg számtalan külföldi hadseregben (többek közt a spanyol, a francia, a német, az orosz, és az ír haderőben) a huszárezredeket.

„A magyar huszárokkal azonos minőségtől, katonai harcértéktől remélték a sikert. Néhány helyen egyenesen a mieinkhez hasonló módon öltöztették is a huszárjaikat, és Magyarországról vittek, illetve mentek kiképzők. Gondoljunk mondjuk Bercsényi Miklósra. Az általa alapított francia huszárezred a mai napig működik, és a mai napig őrzik a hagyományt. A jelenkor haderejében a légimozgékonyságú, különleges műveleti erők viszik tovább a huszárok örökségét" – húzta alá Hende Csaba. Hozzátette: voltaképpen nem nekünk kell „a hagyományt őrizni, hanem a hagyomány őriz minket."

1596733226

„Az tart meg minket, hogy hűségesek vagyunk elődeinkhez, mindahhoz az áldozathoz, amit például a magyar huszárok szerte a világban véghezvittek. Az emlékművet mindenkinek a saját szívében kell felépítenie" – mondta a honvédelmi miniszter.

Hallhattuk azt is, hogy a lengyelországi Limanovában a mai napig őrzik és ápolják az ott elesett több ezer magyar huszár emlékét és sírjait. Olyannyira – folytatta Hende Csaba −, hogy a közelmúltban a lengyel és a magyar védelmi szaktárca közös összefogással újította fel a limanovai emlékművet.

1596733226

Mint arról korábban honlapunkon beszámoltunk, november 28-án hagyományőrző magyar huszárok indulnak Limanovába, ahol december 12-én nagyszabású emlékünnepséget tartanak.

Fotók: a szerző felvételei