Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A jövő új fegyverneme az informatika?

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2015. február 10. 8:04

NATO-szintű elismerést kapott a közelmúltban a magyar Nemzeti Telepíthető Híradó- és Informatikai Század (DCM-E) – hirdették ki az informatikai szolgálat napja (február 8-a) alkalmából, az egy nappal később tartott központi ünnepi állománygyűlésen Székesfehérváron. Az ünnephez kapcsolódva az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP) és a Pannon Egyetem közös, informatikai tudományos konferenciát rendezett.

1595987466

„Az infokommunikációs szolgáltatások és eszközök a hadviselésben is alapvető változásokat hoztak – és hoznak minden nap. Korszerű hadviselés és honvédelem nem létezik informatikai támogatás nélkül" – idézzük dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter és dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke közös – a jeles nap alkalmából kelt – köszöntőlevelét. Az elöljárók úgy fogalmaztak: a honvédelmi tárca által a közelmúltban jóváhagyott miniszteri program egyik stratégiai célkitűzése az informatikai rendszerek fejlesztése, különös tekintettel azok védelmére. Elhangzott: kiadták a Magyar Honvédség Informatikai Stratégiáját is, amely az elkövetkezendő tíz évre határozza meg az informatikai rendszerek és szolgáltatások fejlesztésének és üzemeltetésének alapvető irányait.

Ünnepi beszédében Fucsku Sándor vezérőrnagy, az MH ÖHP parancsnoka szintén az informatikai hadviselés robbanásszerű térnyeréséről beszélt, valamint arról, hogy az informatikus szakma körülbelül egyet jelent az élethosszig tartó tanulással.

1595987466

„A honvéd informatikusok a szakma csúcsán állnak, és kiemelkedő munkát végeznek. Külföldi vélekedések szerint a magyar DCM-század pedig a legjobbak között van. Szakembereink az év folyamán több cyber-defence gyakorlaton vettek részt" – mondta a parancsnok.

Az ünnepségen az átadott elismerések közül kiemelkedett a nemzeti DCM-század NATO-szintű elismerése. A NATO Híradó és Informatikai Csoport (NATO CIS Group) parancsnoka, Thomas Franz vezérőrnagy szerint többek között a század megalakulása óta kiemelkedő szintű feladatteljesítéssel tüntette ki magát. A személyi állomány széles körű szakmai tapasztalatának köszönhetően azonnal pozitív hatást gyakorolt a NATO-gyakorlatok támogatásának menetére.

1595987466

Az ünnepség az MH Székesfehérvári Helyőrségi Zenekar rövid, vidáman katonás műsorával zárult.

Az informatikai tudományos konferencia megnyitójában dr. Böröndi Gábor dandártábornok, az MH ÖHP szárazföldi haderőnem főnöke – egyben a parancsnokság tudományos tanácsának elnöke − azt mondta: ha azonnal teljesíthető dolgot kérhetne az elöljáróitól, először a védett vezetési rendszer mellett törne lándzsát.

„Az Ukrajnában zajló eseményekből is láthatjuk, hogy mire képes egy reguláris haderő védett vezetési rendszer nélkül. Ha az információ az ellenség kezébe kerül, az végzetes" – szögezte le a dandártábornok.

1595987466

Dr. Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem rektora (fenti képünkön) köszöntőjében kiemelte, hogy az egyetemnek élő együttműködési megállapodása van a parancsnoksággal.

„Nézetünk szerint együttműködni csak két különböző profilú intézmény tud egymással. Az egyetemünk és a haderő pedig ilyen. Ugyanakkor mindkettőnk számára fontos az informatika szakterülete, és mindkettőnknek nemzetközi versenyben kell helytállnunk. A szakképzésben már évek óta együttműködünk a parancsnoksággal, de az informatikai biztonság és az elméleti logisztika szakterületén is vannak kapcsolódási pontjaink" – mondta a rektor.

1595987466

A tudományos konferencián az MH ÖHP és a Pannon Egyetem előadói járták körbe az informatika aktuális kérdéseit, különös tekintettel azok (katonai) biztonsági kihívásaira.

Fotók: a szerző felvételei