Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Baleset történt!

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2014. május 29. 14:08

A forgatókönyv szerint súlyos, honvédségi mikrobuszt is érintő közúti baleset történt Bakonykúti település közelében, május 28-án. Rendszám nélküli civil gépjármű, a kötelező elsőbbség adást elmulasztva, oldalról ütközött a menetgyakorlatra igyekvő katonákat szállító járművel. Személyi sérülés is történt…

Szerencsére az idevonatkozó honvédségi szabályzók szerint katonai mentőautó is kísérte a katonákat, így az egészségügyi szakállomány az ütközés után szinte azonnal megkezdhette a baleset következményeinek felszámolását. A kordonon kívül álló – és a bemutatót érdeklődve figyelő − MH 43. Nagysándor József Híradó- és Vezetéstámogató Ezred állománya előtt hamarosan szirénázó-villogó autók jelennek meg. Honvédségi zöld alapon, tűzoltók pirosa keveredik a sürgősségi mentők sárgájával és a rendőrség kék-fehér színeivel. A kordonon belülről nagyon is valóságosnak tűnik minden. Különböző szervezetektől érkezett szakemberek dolgoznak egymás mellett és egymást segítve, olyan pontossággal és gördülékenyen, mintha legalábbis mindennapos lenne az ilyen kombinált művelet.

1595972767
A gerincsérülés nagy körültekintést kíván a mentésnél

Pedig nem az; sőt, Pápai Imre, Fejér megyei vezető mentőtiszt elmondja: voltaképpen nem dolgozták ki apró mozaikokra lebontva a baleset következményei felszámolásának minden egyes mozzanatát, épp csak a kontúrokat vázolták fel.

„Gyakorlat formájában, ilyen összetételben még nem dolgoztunk. Azt hiszem, nagyon jó az összmunka, és ez annál is inkább fontos, mert valóban spontán zajlanak a dolgok. Tudunk együtt dolgozni. Úgy vélem, törekednünk kellene arra, hogy jobban megmutassuk a nagyközönségnek mindezt. Lássák minél többen, milyen az, amikor több szervezet összefog, s a közös munkához mindegyik hozzáteszi a maga tudását és technikáját. Egyébként, amikor segítségre volt szükségünk, nem csalódtunk a Magyar Honvédségben. Gondolok itt azokra az esetekre, amikor az extrém időjárási körülmények miatt a mentőjárműveink csak honvédségi közbenjárással tudtak közlekedni" – mondja a vezető mentőtiszt.

1595972768
Az állomány figyel és közben tanul…

Rádióforgalmazásból megtudjuk, hogy a rozsdaette civil autó vezetője gerincsérülést szenvedett. A lehető legkisebb mozgatással kell tehát kiemelni majd a kocsiból és a hordágyra tenni. Ehhez először a tűzoltóknak óvatosan le kell szedniük az autó ajtaját, sőt, még a szélvédőt is el kell távolítaniuk. A rendőrök eközben elkezdik a helyszínelést, a mentősök pedig fontossági sorrendben a sérültek ellátását. A kisebb vágott, művéres sebek ilyenkor értelemszerűen a lista végére maradnak. Persze most azért minden szem – és képet rögzíteni képes eszköz − a tűzoltók tevékenységére koncentrál. Ez alól Benke Dávid Dénes tűzoltó őrnagy, a székesfehérvári hivatásos tűzoltók parancsnoka sem kivétel.

„Bármilyen társszervezettel, így a honvédséggel is nagyon jó a kapcsolatunk. Meglepődtem, amikor megláttam a honvédségi mentőjármű felszereltségét, és a katonai egészségügyi szolgálat is nagyon frappánsan oldja meg a feladatát" – ad villámnyilatkozatot a parancsnok.

1595972768
A mesterséges lélegeztetés pontos végrehajtását egész nap gyakorolták a katonák

Mialatt a mentés zajlik, gyorsan jegyezzük le, hogy noha kétségtelenül ez a bemutató az egészségnap leglátványosabb része, messze nem csak ez történik a Bregyó-köz honvédségi objektumában. Ezen a munkanapon minden az egészség körül zajlik, kezdve az előadásoktól a non-stop nyolc órán át zajló, mesterséges lélegeztetési gyakorlaton át egészen a különféle egészségügyi vizsgálatokig. Lehet vért adni – ezúttal igazit −, látunk szemvizsgálatot, és megtapasztalhatjuk, hogy bizony tűzoltók, katonák, katasztrófavédők és rendőrök is lehetnek professzionális futballisták. Különféle szervezetek csapatai ugyanis a munkaidő egészében folyamatosan rúgják a bőrt, és bizony egy nap ennyit talán még külföldi profi csapatoknál sem fociznak egyszerre… De mi célt is szolgál ez az egészségnap?

Benda László ezredes, az alakulat megbízott parancsnoka azzal a komor ténnyel kezdi a magyarázatot, hogy az elmúlt hétvégén például százhatvan közúti baleset történt hazánkban, amelyek során kilencen életüket vesztették.

„Rendezünk egy olyan napot, amelynek keretében felkészítjük az állományt arra, hogy mit is kell tenni ilyen baleseteknél. Sajnos nem egyszer fordult elő, hogy honvédségi eszköz szenvedett balesetet, és stresszhelyzetben bizony nem mindenki képes helyesen és gyorsan cselekedni. Ugyanakkor ma úgymond kibővített egészségügyi kiképzést is kapnak a katonáink" – fogalmaz az ezredes.

1595972768
Talán túl a nehezén: hordágyon a „gerincsérült"

A katonai mentőautó már másodszor fordul – megkezdődik a sebesültek, sérültek elszállítása. Jellemző kép: a hordágyon fekvő gerincsérültet tűzoltó, katona és mentős együtt viszik az autóhoz, mialatt a háttérben a rendőrök megállapítják: bizony a civil gépjármű szegte meg a KRESZ szabályait. Mire pedig a sötétedő égből elerednek az első esőcseppek, a baleset helyszíne végképp kiürül. Csak az üres autóroncs marad hátra; körülötte pedig a „negyvenhármas" ezred katonái elismerő tapsának visszhangja kering.


Fotók: a szerző felvételei