Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Combat ready”

Szöveg: Juhász László százados |  2010. október 29. 13:41

Mozgalmas őszi időszakot zárhattak le a szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred hídépítő katonái. A több hetes átkelés kiképzést, harcászati és szakharcászati kiképzést követően, a Magyar Honvédség NATO felajánlott, Vegyes hídépítő százada október 26-án és 27-én, CREVAL ellenőrzés formájában adott számot felkészültségéről.

Az ellenőrzést az MH Összhaderőnemi Parancsnokság állományából kijelölt szakmai bizottság végezte, melyet Otto Siegfried alezredes, és Csurgó Attila alezredes a NATO Szövetséges Erők Parancsnokságáról felügyelt.

Az ellenőrzés, a század parancsnokának angol nyelvű jelentésével kezdődött, aki ismertette a század rendeltetését, feladatait, felszereltségét. Jelentette a kialakult hadműveleti helyzetet, mely szerint a folyón átívelő közúti híd

megsérült és ennek kiváltására az adott körzetben 60 tonnás úszó aljzatú hidat kell építeni a századnak, melyet 24 órán keresztül kell üzemeltetni és biztosítani a forgalmat a folyó két partja között.

Először az alakulótéren a felsorakozott alegység létszámát, tagjainak felkészültségét, személyi irataikat, felszereléseiket vette vizsgálat alá a bizottság. Majd a század okmányait is részletesen ellenőrizték a szakterületek képviselői.
Ezt követően elkezdődött a feladat valós végrehajtása. A gyakorlótéren, a műveleti területnek megfelelően kialakította a század a körletét. Megfelelő álcázással, széttagoltsággal a nagyszámú technikai eszköz jól beleolvadt a környezetébe.

A századparancsnok parancsára a műszaki felderítő alegység kivonult felderíteni a folyószakaszt, a lehetséges hídátkelőhelyek helyének meghatározásához. Az élet azonban nem ilyen egyszerű valós körülmények között. Nem volt elég az eső, a nyakig érő sár, a katonákat folyamatosan érték a különböző bejátszott incidensek.

A jól védett ellenőrző-áteresztő pontnál illegális behatoló, elhagyott csomag, robbantás, tüzérségi tűz tesztelte az alegység közelbiztosításának hatékonyságát. Később vegyi riadó, majd hangos fegyverropogással támadás érte a csapatot.

A második napon a felderítők által felderített folyószakaszhoz menetet hajtott végre a század. A biztosítók elfoglalták a helyeiket az építés körzetében. A gyorsan megépített 80 tonnás komppal két darab BTR került átforgalmazásra a biztosító katonákkal együtt a túlsó partra, ezáltal biztosítva a folyószakasz mindkét oldalát. Elkezdődhetett a fő feladat, a hídépítés, miközben az ellenerő folyamatos támadó tevékenységet hajtott végre.

A technikai eszközök folyamatosan cserélődtek a part mentén és szaporodtak a folyón. „BMK-t a vízre!, „Pontont dobj!" hallatszottak a szakaszparancsnokok gyakorlott vezényszavai, melyre az állomány rutinosan végrehajtotta a feladatait. A hadihíd elemekből összeállított két fél hídszakaszt

a tolóhajók már úsztatták is a hídtengely irányába, ahol ügyes navigálással összeillesztették őket, és zárták a hidat. A hídpróba után megindulhatott az átcsoportosítás a túlsó partra.
Egy híd a folyón jól látható, könnyen azonosítható és támadható az ellenfél részéről. Így nem meglepő, hogy színlelt légitámadás érte a hidat, melyen a „sebesültek" szakszerű ellátása érdekében tevékenykedett az egészségügyi személyzet. A támadás során megrongálódott hídelemek cseréjét, a híd nyitásával, majd zárásával megoldotta az állomány.

A század a kapott harcparancsnak megfelelően látta el feladatát, végezte tevékenységét. A hosszú, fáradtságos kiképzési és felkészülési folyamat elérte az eredményét. Az ellenőrző csoport meghozta az összegzését. „Combat ready" értékelést adtak, azaz a század „bevetésre kész".

Otto Siegfried alezredes zárszavában kifejezte – örömmel látta, hogy a század képes a NATO elvárások alapján, szakszerűen tevékenykedni, végrehajtani a feladatát.

További képekért kattintson galériánkra!

Fotó: a szerző felvételei