Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Éjfélig portyáztak

Szöveg: Galambos Sándor |  2011. szeptember 12. 11:18

Civilek, katonák, rendőrök, középiskolások és egyetemisták töltötték gyaloglással a szeptember 10-i szombatot Debrecen környékén. Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár által meghirdetett Bocskai Portya teljesítménytúrára most először a KatonaSuli programban részt vevő iskolák diákjait is meghívták. A fiataloknak negyven, a felnőtteknek hetven kilométert kellett legyalogolniuk.

1595924424
Az első Bocskai Portyát három évvel ezelőtt szervezték meg a debreceni katonák, az egész napos gyaloglás ötletgazdája dr. Lippai Péter ezredes volt. Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár megbízott parancsnokhelyettese a honvedelem.hu-nak elmondta: az évente megrendezett teljesítménytúrákkal a dandár névadója és az általa ide telepített hajdúk emléke előtt is tisztelegnek. A parancsnokhelyettes külön kiemelte, hogy a portyázók átlagéletkora idén sokat fiatalodott, mert a Honvédelmi Minisztérium humánpolitikai főosztálya támogatásának köszönhetően a KatonaSuli programban részt vevő diákokat is meghívták egy kis gyaloglásra. Jöttek is szép számmal, a derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, a debreceni Gábor Dénes Elektronikai Műszaki Szakközépiskola és Kollégium és a baktalórántházi Vay Ádám Gimnázium képviseletében közel hatvanan vágtak neki a negyven kilométeres távnak. Nagy Lajos, a Gábor Dénes végzős diákja pedig a felnőttek mezőnyében, hetven kilométeren indult.

Lippai ezredes szerint sokan úgy gondolják, hogy „igazi", embert próbáló túrát csak a hegyekben lehet szervezni. A debreceniek azonban állítják, hogy az Alföldön sokkal nehezebb legyalogolni a távot. Hegyek közt ugyanis a terepviszonyok függvényében a sportoló mindig másképp terheli az izomzatát, az izületeit, a táj változatossága miatt pedig a gyaloglás kevésbé monoton. A sík területen viszont folyamatosan ugyanazokat az izmokat terheli és a táj sem köti le annyira a figyelmet. A portyázókat nem védi semmi a naptól, ezért nagy folyadékvesztésre kell felkészülniük, felborulhat az ionháztartásuk, előjöhetnek rejtett szívproblémáik, és a vérnyomásukra is figyelniük kell. Bár a szervezők több mentőautóval biztosították a rendezvényt, ennek ellenére mindenkit csak saját felelősségre, otthonról hozott orvosi igazolás bemutatása után engedtek a rajthoz.

1595924424
A résztvevők negyven vagy hetven kilométer leküzdése közt választhattak, egyénileg, vagy háromfős csapatokban indulhattak neki a Hortobágynak. A katonák és a fegyveres testületek tagjai részére előírás volt az évszaknak megfelelő gyakorló öltözet, a bakancs és plusz terhelésként egy 15 kilós hátizsákot is magukkal kellett vinniük. A civilek viszont tetszőleges sport- vagy túraöltözetben gyalogolhattak. A Bocskai portya ugyanis nem verseny, a cél nem a győzelem, hanem a távok előírt menetvonalon, a meghatározott szintidők alatti teljesítése, és a célok elérése olyan állapotban, amely lehetővé tenné további feladatok megoldását is.

A portya megszervezéséből és lebonyolításából Horváth Béla százados, Garda Árpád nyugállományú százados és Toka Zsolt zászlós irányítása mellett a Debreceni Honvéd Horgász és Szabadidő SE tagjai is aktívan kivették a részüket. Tőlük tudjuk, hogy jóval a tervezett szintidő alatt, vasárnap hajnal helyett szombaton éjfélkor lett vége a portyának. A nyolcvankilenc induló közül csak hárman nem tudtak elgyalogolni a célig, a távokat sikeresen teljesítők emléklapot és egyedi felvarrót kaptak. Negyven kilométeren elsőként Kocsár László rendőr százados ért célba (3:45:42), hetven kilométeren pedig civilként Varga Imre volt a leggyorsabb (8:55:58), aki két órával javította meg a Bocskai Portyák korábbi „pályacsúcsát". A KatonaSuli programban részt vevők közül Borsi Bence, a Gábor Dénes Szakközépiskola diákja volt a legeredményesebb (5:41:30), a „leggyorsabb lány" címet a Vay Gimnázium színeiben indult Tóth Andrea Erzsébet érdemelte ki (7:14:15), a szintén katonasulis Nagy Lajos, a Gábor Dénes végzőse pedig kibírta a hetven kilométert (12:31:46). A katonák közül negyven kilométeren Pipó Sándor tizedes ért először célba (8:04:00), hetven kilométeren pedig Farkas Csaba szakaszvezető 12:43:24).

1595924425

 A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!