Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Fegyvertelen katonák a békéért

Szöveg: Snoj Péter |  2017. október 13. 7:19

Kétnapos zárógyakorlaton bizonyították felkészültségüket a 34. Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam résztvevői október 11−12-én, Szolnokon. A kurzus sikeres teljesítésével a katonák olyan képesség birtokába kerülnek, amelyet különböző megfigyelő missziókban és béketámogató műveletekben kamatoztathatnak.

1596039940

Immáron húsz éve Magyarországon zajlik az International Military Observer Course, avagy röviden IMOC tanfolyam. A szolnoki MH Béketámogató Kiképző Központ által szervezett kurzus keretében a résztvevők az ENSZ, EBESZ, az Európai Unió és más nemzetközi szervezetek által vezetett katonai megfigyelői missziókban és béketámogató műveletekben szükséges ismereteket sajátítják el. A háromhetes tanfolyam végét jelző zárógyakorlaton minden elméleti és gyakorlati tudás górcső alá került.

Bolessza Róbert százados, a központ nemzetközi kiképzési részlegének megbízott vezetője a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elárulta, hogy a tanfolyam „az ENSZ békeműveleti főosztály által jóváhagyott, teljesen általános felkészítés. Az általánosság azért fontos, mert most már a világ minden tájáról jönnek hozzánk, Ázsiából, Közel-Keletről, Afrikából, de még Kanadából is. Nem lehet specifikusan csak egy-egy ENSZ-misszióra koncentrálni, ezért olyan sztenderdek szerint folyik a tanfolyam, amiket minden misszióban alkalmazni tudnak." A zárógyakorlat kapcsán Bolessza százados hozzátette: a legfontosabb cél az, hogy az ENSZ alapelveit figyelembe véve a résztvevők le tudják vetkőzni katonai mivoltukat és „át tudjanak kapcsolni" a kéksisakos gondolkodásmódra. „Van, akinek ez nagyon könnyen megy, van, akinek pedig a három hét is kevés, hogy teljesen azonosulni tudjon vele. Ezért is fontos, hogy itt, a zárógyakorlaton mindent tudatosan az ENSZ-normatívák szerint hajtsanak végre."

1596039940

A zárógyakorlaton vizsgázók Szolnok−Szászberek−Besenyszög térségében egy fiktív hadműveleti területen hajtottak végre békefenntartói feladatokat: járőrözést, légi felderítést, fegyverzet-ellenőrzést, konfliktuskezelést, információgyűjtést, szükség esetén elsősegélynyújtást is. Mindezek mellett találkoztak a szóban forgó települések vezetőivel is, de olyan is előfordult, hogy a megfigyelőket váratlanul iskolás fiatalok is elözönlötték. Ekkor a katonákon múlt, hogy miként hasznosítják a gyakorlat szervezőinek köszönhető meglepetést: a jól reagáló csoportok nemcsak finomságokkal ajándékozták meg a diákokat, ezzel is építve a civil-katonai kapcsolatokat, de a fiatalokkal való párbeszédből ki is deríthettek olyan fontos információkat, amiknek köszönhetően jobban megérthették a − fiktív – konfliktus jellegét. A legfőbb cél a különböző incidensek kezelése fegyverek nélkül, a kommunikáció útján.

Bolesza Róbert százados a szervezés rejtelmeibe is beavatott. Mint fogalmazott, nem lehet kétszer ugyanazt a tanfolyamot ugyanúgy levezetni. Mindig kell egy kicsit változtatni, ez adja a kurzus sikerét is, hiszen évről évre nő a részt vevő országok száma. Idén már huszonöt ország (beleértve hazánkat is) összesen harmincegy katonája vett részt az IMOC tanfolyamon. A háromhetes oktatás vezetője szerint az idei az eddigi legkiforrottabb tanfolyam, számos olyan újítással, amiket az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis és az MH Bakony Harckiképző Központ katonáinak hathatós támogatásával valósíthattak meg.

1596039940

Fotó: a szerző felvételei