Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Két nép – egy lélek

Szöveg: Feith László |  2011. június 26. 10:47

Bár hazánk hivatalosan csak június 30-án, csütörtökön adja át a stafétát, hat hónapos európai uniós elnökségünket már most számos programmal búcsúztatjuk. Ezek sorába illeszkedett a Tokajban megtartott magyar–lengyel történelmi zarándoklat és hagyományőrző fesztivál; a rendezvénynek június 25-én, szombaton dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára is a vendége volt.

Tokajban Szent László ünnepének idején tartották a magyar–lengyel történelmi zarándoklatot és hagyományőrző fesztivált, melynek különlegessége abban állt, hogy hazánk június végén épp Lengyelországnak adja át az EU-elnökséget. László napja egyben a magyarországi lengyelség hivatalos ünnepnapja is, tehát tökéletes alkalom a közös ünneplésre, az évezredes barátság ápolására.

Katonai hagyományőrzők zarándoklata, kulturális programok, bor és gasztronómiai kínálat tette teljessé a fesztivált, melyen június 25-én délután – Májer János, Tokaj város polgármesterének köszöntőjét követően – dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára mondott üdvözlőbeszédet.

Ebben kiemelte: Szent László királyunkat tekintjük a magyar–lengyel testvériség szimbólumának; ő ugyanis I. Béla magyar király és Richeza lengyel hercegnő gyermekeként Lengyelországban született, majd ott is nevelkedett. A magyar és a lengyel nemzeti dinasztiák véréből sarjadva aztán László lett a legnépszerűbb magyar szent, a lovagkor dicsőséges példaképe, a katonák és határőrök védelmezője.

Köszöntőjében Simicskó István utalt a lengyelek és a magyarok barátságát jelképező – Győrben, 2006-ban állított – emlékműre, majd kijelentette: a két nép között ugyan megvannak a nyilvánvaló különbségek, de a lelkük közös.

Az államtitkár szólt arról a minap hozott döntésről is, melynek értelmében a lengyel EU-elnökség idején, a különböző rendezvényeken magyar borokat szolgálnak majd fel: „ez egy nagyon komoly gesztus, s fontos, hogy ilyen módon is segítsük egymást" – értékelte a döntést az államtitkár, aki beszéde végén méltatta a lengyel és magyar katonai hagyományőrzők Krakkóból indult, s a fesztivál idején Tokajba érkezett zarándoklatát is.

„Talán az én édesanyám is hasonló típusú zarándoklattal érkezett ide, hiszen ő ugyancsak Krakkó környékéről származik, s nem messze Tokajtól, Tiszavasváriban telepedett le. E személyes érintettség okán is fontos számomra, hogy a lengyel–magyar barátság ügyét támogassam" – zárta üdvözlőbeszédét Simicskó István, akit Roman Kowalski, a Lengyel Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott budapesti nagykövete váltott a szónoki emelvényen.

A diplomata elmondta: ezeréves országnak lenni Európában talán nem annyira kivételes, ám az már kevésbé szokványos, hogy két ezeréves országot ezeréves barátság köt össze; ezt pedig az egész kontinens elé jó példaként lehet állítani.

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Dévényi Veronika