Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Könyvsorozat-bemutató a HIM-ben

Szöveg: Perjés Zoltán |  2011. május 28. 11:17

Május 26-án, csütörtökön délután egy frissen induló könyvsorozat első három kötetét mutatták be a szerzők, szerkesztők a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum dísztermében. A Cser kiadó gondozásában megjelent, Somogyi Győző nevével fémjelezett kötetek egyfelől hiányt pótlóak, másfelől egy nagyobb sorozat első köteteiként jelentek meg.

1595919332
A „Magyar hadizászlók",  „A szabadságharc katonái", és a „Mária Terézia magyar katonái" című könyvek bemutatójára sokan voltak kíváncsiak. A tájékoztató előtt a Boldi és barátai zenekar magyar népdalokat, verbunkosokat játszott. Nem volt véletlen a helyszínválasztás sem, a szerzők nagy része a Hadtörténeti Múzeum munkatársa, Somogyi Győző pedig több mint negyven esztendeje végzi itt a kutatásait. A köteteket Hermann Róbert, „A szabadságharc katonái" kötet társszerzője és Ságvári György sorozatszerkesztő mutatták be.

Hermann Róbert emlékeztetett Somogyi Győző első egyenruhákkal foglalkozó kötetére, mely 1986-ban jelent meg „A Szabadságharc hadserege" címmel, Barczy Zoltán kiváló egyenruha-történész, hadtörténész közreműködésével. Somogyi Győző azóta folyamatosan jelentette meg a hasonló tárgyú köteteket, sorozatokat.

Hermann szerint nem igazán jelentek meg az elmúlt években hasonló kiadványok, sorozatok. A új sorozat első három kötetének fő szerzője Somogyi Győző, a festőművész, hiszen a képek adják ezen kiadványok igazi értékét. A sorozat folytatását ígérte a történész, hozzátéve, ha elkészül a teljes sorozat 10-15 kötete, és azokat valaki a polcán összegyűjti, a magyar hadtörténelem teljes egészét áttekintheti.

1595919332
Ságvári György, a sorozat szerkesztője elmondta, tíz kötet megjelenését már leszervezte a kiadó. Ságvári szerint Somogyi Győző végigrajzolta katonaviseletek formájában a magyar történelmet. Kutató-művésznek nevezte a szerzőt, aki nagy utánjárással igyekezett megismerni az ábrázolt korszakok hangulatát, miliőjét. A sorozat tervezett köteteit is megemlítette. Készül egy könyv a magyar várakról, ez egy vár- és erődtörténet lesz a korai középkortól kezdődően. Egy másik a korai magyar viseletekkel foglalkozik, és lesz egy a kuruckorról. Könyv készül II. József és a napóleoni háborúk egyenruháiról, Ferenc József korának hadseregéről, katonáiról. Ez a Magyar Királyi Honvédségről, a közös hadsereg magyar katonáiról szól. Külön kötet foglalkozik majd a két világháború közti időszak magyar honvédségének egyenruháival. Baczoni Tamás állandó szerzőtárs lesz a tervezett kiadványoknál és más neves szakértőket is bevonnak a munkába.

Végezetül maga a szerző, Somogyi Győző emelkedett szólásra, ’48-as egyenruhában. Somogyi örült, hogy a bemutatóra „ezen szent falak" közt került sor. Köszönetet mondott a hadtörténészeknek, tudósoknak, a Magyar Tudományos Akadémia Történeti Intézete több munkatársának is, hiszen negyven éve kap segítséget tőlük, mint kutató. A szerző elmondta, hogy a történettudomány írott anyag, ehhez ő, mint képzőművész kíván hozzátenni. Mindig is izgatta, hogy hogyan néztek ki a különböző korszakokban a magyar katonák. Észrevette, hogy a franciák, angolok, amerikaiak, oroszok fényes kötetekben adják közre saját hazájuk korábbi hadseregeit, ólomkatonákat adnak ki, így erősítik a történelmi tudatukat, így erősítik saját fiataljaikban a hazafias érzést. Mivel ez hazánkban másként alakult, így hiánypótlónak nevezte a sorozatot, annak most megjelent első három kötetét.

Fotó: Dévényi Veronika