Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Laboratóriummal a bioterrorizmus ellen

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2011. november 18. 11:53

A bioterrorizmus elleni védelem kihívásai: „poros” levelek címmel, gyakorlati bemutatóval egybekötött konferenciát rendeztek az MH Honvédkórházban és az MH Pápa Bázisrepülőtéren november 16–17-én. A tudományos ülés fő témája az anthrax-gyanús, fehér poros küldeményekből eredő járványügyi helyzet szakszerű kezelésének elméleti és gyakorlati bemutatása volt.

Az első napon, Budapesten, az MH Honvédkórházban megtartott konferencián a résztvevők előadásokat hallgattak meg, többek között, a bioterrorizmusról, illetve magáról az anthraxról. Az előadók beszéltek a baktérium okozta betegségekről, azok terápiájáról, valamint arról is, hogy miként lehet azt hagyományos módszerekkel kimutatni. Természetesen szóba került az anthrax biológiai fegyverként történő alkalmazása is.

A gyakorlati bemutatót magába foglaló második napon – november 17-én, csütörtökön – a vendégek az MH Pápa Bázisrepülőtéren testközelből figyelhették meg a NATO-ban egyedülálló Mobil Biológiai Laboratórium Komplexum (MBLK) működését.

Balázs-Nagy Ágnes százados, laboratóriumvezető, a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: a két napos bemutatóra minden olyan szakembert meghívtak, akik hazánkban bioterrorista cselekmények elkövetéséből eredő helyzet kezelésében bármilyen területen részt vehetnek. Ilyenek például különböző civil laboratóriumok és járványügyi szolgálatok munkatársai.

„Vendégeink azt a teljes folyamatsort követhetik nyomon, amelyik a mintavételtől a minta eredményének kiadásáig zajlik. Az alapszituáció az, hogy egy irodában olyan felbontott levélre bukkannak, amely ismeretlen eredetű fehér port tartalmaz" – fogalmazott a laboratórium vezetője. Hozzátette: az MBLK még mindig egyedi képesség a NATO-ban. Noha több ország is próbálkozott már ilyen képesség kifejlesztésével, még mindig csak ez a labor képes terepen valóban hosszabb ideig feladatot végrehajtani.

Az önálló állománytáblával rendelkező labor alapfeladatából adódóan alkalmas biológiai fegyver és bioterrorizmus céljaira alkalmazható mikroorganizmusok – azaz baktériumok, vírusok és toxinok –, a NATO által előírt időnormák szerinti kimutatására.

Az MBLK környezeti (levegő, talaj, víz, por), élelmiszer, állati, növényi, humán, és egyéb mikrobiológiai minták feldolgozására egyaránt képes; ezekből kétféle metodikával, genetikai alapú gyorsdiagnosztikai PCR módszerrel, illetve fehérjeszerkezet-alapú immunkémiai reakcióval mutatja ki a mikroorganizmusokat és toxinokat.

A laboratórium közúton, vízen vagy légi úton egyaránt szállítható és a helyszínre érkezve három órán belül képes az első minták fogadására, hat órán belül pedig a kórokozó kimutatására. Állománya a parancsnokkal együtt 16 fő; ebből – a parancsnok mellett – nyolc fő a laboratóriumi szakállomány, heten pedig az üzemeltető részlegben dolgoznak. A komplexum összesen öt darab szabványos, ISO 20-as konténerből épül fel.

A laboratórium adott esetben humanitárius katasztrófák járványügyi helyzetének kezelésében is részt vehet, illetve rutindiagnosztikai célokra is alkalmazható.

A gyakorlati bemutatón az MH Görgei Artúr Vegyivédelmi Információs Központ (MH GAVIK) állományába tartozó HAVARIA Laboratórium szakemberei is részt vettek.

 

 Fotó: MH Honvédkórház

 További képekért kattintson galériánkra!