Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Látogatás a százéves Petőfi Sándor laktanyában

Szöveg: Antal Ferenc |  2014. április 25. 7:25

„Idegenvezetéssel” egybekötött nyitott nappal várta az újságírókat az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár április 24-én, csütörtökön. A rendezvény a ,,főpróbája” volt annak a civilek számára szervezett nyílt napnak, amelyet április 26-án, szombaton tartanak a Budaörsi úti Petőfi Sándor laktanyában.

Mint ismeretes: a „Budapest100"  elnevezésű programsorozat a százéves budapesti épületek bemutatását célozza meg önkéntesek, lokálpatrióták és a házukat szerető lakók segítségével. A programhoz idén csatlakozott az egykori IV. Károly honvéd gyalogsági laktanya – azaz, ahogy mindenki ismeri, a Petőfi Sándor laktanya is.

A napjainkban az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárnak otthont adó százéves kaszárnya máig megőrizte a XX. század eleji épületek eklektikus stílusjegyeit.

1595970928
Fegyveres alaki bemutató – a fotósok kereszttüzében


Az újságírók számára megtartott csütörtöki nyílt napon Piros Ottó ezredes, a dandár parancsnokhelyettese elmondta: nagyon fontos, hogy az alakulat is csatlakozott a rendezvénysorozathoz, hiszen a laktanya számos olyan épületet őriz, amely szinte eredeti formájában maradt fenn.

A laktanya történetét bemutató előadást követően a sajtó munkatársai megtekinthették a szépen rendezett parkkal körülvett erődítményszerű épületeket. Köztük is a parancsnoki épületet, az alakulóteret, az egykori fogdát, valamint a 32. Nemzeti Honvéd Díszegység katonáinak otthont adó építményt.

1595970928
Az újságírók körbejárhattak az épületekben

A vendégeket kísérő Kiss János nyugállományú főtörzszászlós a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: összesen harmincnégy évet töltött az alakulatnál, ebből hat évet díszelgő katonaként, huszonnyolc évet pedig a katonai fogház vezető fogláraként. A Petőfi-laktanyában található fogda hírét minden sorkatonai szolgálatát letöltött katona ismerte és ismeri ma is. A fogda közel háromszáz katona ,,elszállásolására" volt alkalmas. A sorkatonák létszáma harminc-negyven körül mozgott − túlnyomó többségük közvetlenül leszerelés előtt került ide kisebb-nagyobb fegyelmi vétségek miatt. 

A katonasorsok felidézése természetesen ezzel még nem ért véget. Akit az ilyen és ehhez hasonló történetek érdekelnek, azokat sok szeretettel várják a Petőfi Sándor laktanyába április 26-án, szombaton délelőtt 10 órától.


Fotó: Tóth László

Címkéknyílt nap