Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ma is ápolnunk kell a huszárság értékeit

Szöveg: honvedelem.hu |  2015. augusztus 23. 8:53

Bandériumok felvonulásával, vívásoktatással, közelharc- és technikai bemutatókkal várják a közönséget a 14. Nyíregyházi Huszártalálkozóra augusztus 22-én és 23-án a nyírségi megyeszékhelyen. A rendezvényt szombaton dr. Benkő Tibor vezérezredes nyitotta meg.

1991-ben rendezték meg a magyar hadtörténelem kiemelkedő fegyverneméről, a csaknem ötszáz esztendeig működő huszárságról megemlékező első nyíregyházi találkozót. Azóta minden páratlan évben a szabolcsi megyeszékhely ad otthont a huszárgenerációk randevújának. Az idei találkozót augusztus 22-én, szombaton nyitották meg.

1595999125

Beszédében dr. Benkő Tibor vezérezredes elmondta: a magyar huszárság hadseregünk talán legkiemelkedőbb fegyverneme volt, amely nemcsak az ország, hanem a világ számára is példaértékűt alkotott. Ennek bizonyítéka, hogy határainkon túl – például Franciaországban – is működik olyan katonai szervezet, amely magyar huszár nevét viseli. „Valóban világraszóló mindaz, ami a magyar huszárok nevéhez fűződik: a haza iránti hűség, az elkötelezettség, a bátorság, a helytállás, a bajtársiasság, a leleményesség", sorolta a Honvéd Vezérkar főnök. „Hiszen ez a fegyvernem, az itt szolgálók voltak azok, akik bárhol, bármikor, rajtaütésszerűen, meglepetésszerűen meg tudták fordítani a csaták sorsát. A bajtársiasság szellemében áldozták életüket Magyarországért, a magyar népért, a nemzetért."

Benkő vezérezredes hangsúlyozta: ezeket az értékeket ma is ápolnunk kell. „Sajnos az élet rendje az, hogy egyre kevesebb bátor, öreg huszár van az élők sorában, a hagyományápolás azonban fenntartja szellemiségüket, és közvetíti azt a társadalom felé. A magyar katona kötelessége, hogy azon emberi tulajdonságok jegyében éljen és szolgáljon, ahogy tették elődeink: bátran, hősiesen, önfeláldozóan a hazáért, a nemzetért. Ezek az értékek nem vesznek és nem veszhetnek el a Magyar Honvédség állományából", szögezte le a Honvéd Vezérkar főnök.

1595999125

Az idei rendezvény a hagyományokhoz hűen az Országzászló téri lovas szobornál kezdődött katonazenével, majd a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség huszárbandériumának bevonulásával, koszorúzással és díszmenettel folytatódott. Emellett egész hétvégén kiállítások, bemutatók, versenyek várják az érdeklődőket.

A magyar huszárság történetében fontos szerepet játszott Nyíregyháza, ahol az 1870-es évektől több huszárszázad állomásozott. A nyírségi nagyvárosban 1891-ben adták át az akkori Osztrák-Magyar Monarchia egyik legkorszerűbb és legmodernebb lovassági laktanyáját; ebbe a kaszárnyába vonult be 1891. november 1-jén a híres császári és királyi 14. huszárezred. 1941 nyarán a keleti fronton esett át a tűzkeresztségen az akkori magyar királyi honvédség elit alakulatának számító nyíregyházi lovasdandár, Vattay Antal tábornok parancsnoksága alatt. Az ő alárendeltségében lévő, Mikecz Kálmán őrnagy vezette IV. Hadik András huszárezred hajtotta végre a magyar hadtörténelem utolsó sikeres lovasrohamát.

Fotó: Tóth László