Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megindult a forgalom a katonák által épített pontonhídon

Szöveg: honvedelem.hu |  2018. szeptember 5. 16:04

Szeptember 4-én, este fél hétkor megindult a forgalom a Sajón, Köröm és Muhi között megépített pontonhídon. Az ideiglenes hidat az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred katonái építették.

1599192557
A katonák ismét bizonyították, hogy minden körülmények között, bárhol és bármikor számíthatnak rájuk az ország lakosai: kedden este átadták a forgalomnak azt a pontonhidat, amelyet augusztus 31-én épített a Sajón a szentesi műszaki alakulat hídépítő zászlóalja a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Köröm településen. Az ideiglenes átkelő Muhival köti össze a falut, kialakítására pedig a felújítás alatt álló kesznyéteni híd kiváltása miatt volt szükség. A Magyar Honvédséget a helyi önkormányzat kérte fel a munkára, hiszen a haderő megfelelő eszközökkel és szakemberekkel rendelkezik egy hasonló pontonhíd megépítéséhez.

A 44 méter hosszú, 60 tonna teherbírású pontonhidat az önkormányzat felkérése alapján, kormányzati támogatással épült meg. A munkálatokhoz a szentesi katonák két parti hídkompot és öt folyami hídkompot használtak fel. A körültekintő tervezést követően a munkálatok mindössze néhány órát vettek igénybe. A hídon autóbuszok, tehergépkocsik és személygépjárművek egyaránt biztonságosan átkelhetnek.

1599192557
Az átkelő több száz ember életét, mindennapi munkába járását könnyíti meg, akik számára eddig – a kesznyéteni híd hiányában – a bőcsi Sajó-hídon keresztül jelölték ki a terelőutat. Elsősorban a Kesznyéten-Bőcs útvonalon fekvő települések és a taktaközi települések azon lakosainak jelent tehát nagy segítséget a pontonhíd, akik hétköznaponként lakhelyük és Tiszaújváros között ingáznak, de utóbbi település térségéből is sokan járnak a Sajó ezen oldalára dolgozni. A közvetlenül érintett települések száma közel harminc, Köröm és Muhi mellett Tiszaújváros, Sajószöged, Nagycsécs, Sajóhídvég, Berzék, Bőcs, Girincs, Kiscsécs, Kesznyéten, Tiszalúc, Taktaharkány, Taktaszada, Szerencs, Bekecs, Mezőzombor, Tarcal, Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Tarcal, Tokaj, Prügy, Hernádnémeti, Hernádkak, Taktakenéz vagy Onga is ide tartozik. Kesznyéten és Tiszaújváros között a közúton mért távolság a pontonhíd létesítésével az eddigi 40 kilométerről 22 kilométerre rövidül le, Szerencs és Tiszaújváros között az eddigi 52 kilométeres kerülőút helyett elegendő lesz 43 kilométert, Tiszalúc és Tiszaújváros között pedig 37 kilométer helyett 25 kilométert autózni.

A műszaki ezred katonái – búvárokkal és egészségügyi feladatokat ellátó katonákkal kiegészülve – előreláthatólag november közepéig váltásokban, összesen huszonnégy fővel, éjjel-nappal üzemeltetik a hidat.

1599192558
Fotó: Tóth László