Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megkezdődött a Kratochvil-emlékév

Szöveg: Révész Béla |  2016. június 3. 16:00

Kiállításmegnyitóval és emlékkonferenciával kezdődött június 3-án, Budapesten, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban a Kratochvil Károly halálának 70. évfordulójára szervezett programsorozat.

1596014480

Az első világháború legendás katonájára emlékeztek azzal a kiállítással, amely pénteken nyílt meg a látogatók előtt a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban (HM HIM). Az emlékév aktualitását erősíti, hogy idén a Doberdó-fennsíkon jelentős magyar részvétellel vívott csaták 100. évfordulójára is emlékezünk, amelyben Kratochvil Károlynak kiemelkedő szerep jutott. Az 1869-ben született Kratochvil a múlt század elején József főherceg két fiának, József Ferenc és László főhercegeknek nevelését irányította, ám a világháború kitörésekor azonnal frontszolgálatra jelentkezett. Alezredesként kapta meg a nagyváradi 4. gyalogezred parancsnoki beosztását, ezredével ott volt az isonzói harcokban, s hősiességéért a Monarchia legmagasabb katonai kitüntetését, a Mária Terézia Katonai Rend lovagkeresztjét is megkapta. A háború után ő szervezte meg a rövid ideig fennálló, ám annál nagyobb hírnévre szert tett Székely Hadosztályt. 1921-től már altábornagyként a debreceni vegyesdandár parancsnokává nevezték ki, 1923−1924 között pedig a Hadtörténelmi Múzeum igazgatója volt.

A nem mindennapi katona életpályája előtt tisztelegve kezdődött el a HM HIM szervezésében az a programsorozat, amelynek első állomásaként a múzeumban megnyitották a Kratochvil Károly életét, katonai karrierjét és társadalmi szerepvállalását bemutató kiállítást. A tárlat tematikája az altábornagy pályafutásának jelentősebb időszakait öleli fel, így külön rendszerezve láthatók azok az eredeti műtárgyak, dokumentumok, valamint tablók, amelyek Kratochvil katonai pályafutásához az első világháború kitöréséig, szerepéhez az első világháborúban, tevékenységéhez a Székely Hadosztály, a debreceni 6. vegyesdandár, valamint a Hadimúzeum parancsnokaként, továbbá társadalmi szerepvállalásához kötődnek.

1596014480

A kiállítás házigazdájaként dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM HIM parancsnoka beszédében Kratochvil tevékenységének sokoldalúságát és újító szándékát hangsúlyozta. Mint mondta, az emlékév kezdetét, a kiállítás megnyitóját nem véletlenül időzítették a mai napra. „Néhány nappal vagyunk a hősök napja után, s eggyel a nemzeti összetartozás napja előtt. Kratochvil katona volt, olyan katona, akinek személye szimbóluma lehet a hősiességnek, felelősségtudatnak, az összetartozásnak" – mondta a HM HIM parancsnoka.

A tárlatot Takács Attila dandártábornok nyitotta meg. Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka elmondta: a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kiállítása önmagáért beszél, árnyaltabbá teheti a Kratochvil Károlyról kialakított képet, összetett személyiségének bemutatását. „Elmondhatjuk róla, hogy az adott korszakban meghatározó szerepet töltött be, minden tekintetben kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Élete, katonai pályája kiemelt figyelmet érdemel, amit a mostani kiállítás alátámaszt" – zárta beszédét a dandártábornok.

1596014480

A kiállítás megnyitójának napján tartották azt a konferenciát is, amelyet a HM HIM kezdeményezésére Kratochvil Károly emlékére rendeztek, tematikájában szorosan kapcsolódva a tárlat időbeli tárgyköreihez. Ennek megfelelően Kratochvil katonai pályafutásáról dr. Balla Tibor alezredes, a ma élő Kratochvil-emlékezetről Fekete András százados tartott előadást, Rózsafi János történész a katonatiszt 4. honvéd gyalogezrednél töltött éveit vizsgálta, dr. Stencinger Norbert az altábornagynak a Doberdó-fennsík védelmében betöltött szerepéről értekezett, Gottfried Barna Kratochvil és a Székely Hadosztály történetét, Nagy Szabolcs pedig a főtiszt közéleti tevékenységét elemezte.

1596014480

Az emlékév részeként a ma megnyitott kiállítás a későbbiekben vándortárlatként bemutatkozik majd Debrecenben, Mátészalkán, Veszprémben, Nagyváradon és a tervek szerint számos erdélyi városban is. A nagyváradi megnyitóval egy időben Kratochvil-konferenciát fognak tartani a Körös-parti városban. A szervezők emléktábla-állítással, rendhagyó történelemórák szervezésével, kiadványokkal és emlékfilm készítésével folytatják a programsorozatot.

Fotó: Szikits Péter