Mindannyian hozzájárultak a győzelemhez
Szöveg: Kovács Dániel | 2013. június 29. 9:34Minden elismerésem ahhoz a rendkívül szervezett és koncepcionális szakmai fejlődéshez, amelyet önök tanúsítanak. Mindannyian hozzájárultak ahhoz a győzelemhez, amelyet a magyar katonák Baghlanban elértek – mondta Domján László vezérőrnagy Budapesten, június 26-án.
„2001. szeptember 11. után a globális, és egyben a nemzeti regionális biztonság fogalma átalakult, ennek hatására új megközelítés, új szemlélet jelent meg, gyakorlatilag átírva a hadviselés szabályait. Megjelent a hatásalapú megközelítés a műveletekben. Ennek jegyében született meg az az igény, amely létrehozta a MH Civil- Katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központot"- emlékezett vissza Domján László az alakulat létrehozásának okaira.
Hozzátette: 2003-ban kezdődtek meg az afganisztáni műveletek, ahol a NATO tempójának, stratégiájának megfelelően kedvező, támogató, bizalmon alapuló környezetet megteremtése volt a feladat, szavatolva a katonák biztonságát.
Az ÖHP parancsnoka kiemelte: a magyarok azzal nyertek Baghlan tartományban, hogy nem agresszívan, arrogánsan próbálták ráerőltetni akaratukat a helyiekre, hanem támogató, toleráns hozzáállással, mely tiszteletben tartotta vallásukat, kultúrájukat. Ez az alakulat munkáját dicséri.
Utalt arra is, hogy nem csak külföldön, itthon is szükség van az ilyen jellegű munkára. Példaként hozva fel a Vízforrás-2013 feladatot, amely során az alakulat katonáit mozgósították a lakosság korrekt tájékoztatása érdekében.
Szilágyi Csaba ezredes, az alakulat parancsnoka ünnepi beszédében hangsúlyozta:
„Egy mérföldkőhöz érkeztünk, melyet 10 évnyi tapasztalat formált és gazdagított. A jövőben ezt a megszerzett tudást felhasználva kell úgy dolgoznunk, hogy a már kivívott elismerésre méltóak legyünk".
Kitért arra is, hogy bár a Baghlanból megtörtént a kivonulás, az egyéni beosztásokban például: Mazar-e Sharifban, az Északi-Regionális Parancsnokságon, Kabulban, valamint egy fővel Herat tartományban azért még jelen vannak az alakulat katonái.
2008 őszétől 2010-ig a Balkánon egy hat főből álló CIMIC-csoport dolgozott. A csoport humanitárius segítségnyújtás mellett iskolákat újított fel, sportpályákat épített, sportszereket adományozott, mindezek mellett a téli időszakban kályhák, ruhák adományozásával segítette a helyi közösségek életét. 2009 decemberében hosszas nemzetközi egyeztetés eredményeként ugyancsak a nyugati régió központjában, Peč városában megkezdte működését a magyar Összekötő és Megfigyelő Csoport, amely a mai napig is kapcsolatot tart a város politikai, közigazgatási, vallási vezetőivel, a közélet szereplőivel, a különböző helyi és nemzetközi szervezetek képviselőivel, valamint naprakész információkkal rendelkezik a politikai- gazdasági-szociális helyzetről, az általános közhangulatról.
A műveleti területeken végzett tevékenység mellett a hazai teendők is megsokszorozódtak. Többek között részesei lettek a Magyarország által vállalt, műveleti zászlóalj harccsoportok munkájának, amely többnemzetiségű dandár részeként képes válságkörzetekben kialakult helyzet megoldásának megtervezésére, megszervezésére és megoldására. Emellett pedig 2004-től egy CIMIC- csoporttal szerepet kaptak a NATO Reagáló Erőkben is, ezen felül a hazai és külföldi gyakorlatok állandó szereplői – fogalmazott Szilágyi ezredes.
Fotó: a szerző felvételei