Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nemzetbiztonsági szolgálatok: alapvető szerep az ország stabilitásában

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2013. február 28. 12:07

Hírszerzés nélkül nem létezik önálló állam, a szolgálatoknak azonban mindig azon célok érdekében kell dolgozniuk, amelyekért létrehozták őket – e gondolatok mentén mutatták be február 27-én az elmúlt két évszázad hazai nemzetbiztonsági szervezeteiről szóló gyűjteményes kötetet.

A Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karán mutatták be február 27-én A XIX-XX. századi magyar állam nemzetbiztonsági szolgálatai című kötetet. A gyűjtemény a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat közös szervezésében 2012. október 27-én megtartott XXVII. magyar rendvédelem-történeti tudományos konferencián elhangzott előadások anyagát rendszerezi olvasmányos, korabeli képanyaggal és számos adattal alátámasztott formában.

1595949946

Beszédében Boross Péter volt miniszterelnök hangsúlyozta: a nemzetbiztonsági szolgálatok az utóbbi két és fél évtized közbeszédében elsősorban az ügynökkérdés és a különböző dokumentumokba való betekintés kapcsán merültek fel, valós működésük azonban ennél sokkal mélyebb tudományos kutatásra érdemes. Boross Péter felidézte: a rendszerváltás éveiben sokan követelték, hogy a szolgálatokat teljes egészében meg kell szüntetni, ám nagyon hamar nyilvánvalóvá vált, hogy ilyen bűnt nemzetbiztonsági okokból nem szabad elkövetni. „A támadásokat fel kellett vállalni, és a szervezetet más felfogású rendben továbbra is fenn kellett tartani" – mondta.

Az egykori kormányfő hangsúlyozta: a titkosszolgálatok működésében ma is domináns a nemzeti érdek, csak éppen a befolyásosabb államok jobban tudják érvényesíteni, illetve adott esetben egyetemes célként feltüntetni saját prioritásaikat. Az azonban alapvető fontosságú szempont, hogy a szolgálatok azon célok érdekében működjenek, amiért létrehozták őket. Az eleve elrendelt történelmi folyamatok meghozzák a szükséges változásokat, a szolgálatokkal nem szabad elhitetni, hogy tőlük függ az adott ország sorsa, mert ez nem így van. Nagyon sok függ tőlük ugyanakkor az ország biztonsága tekintetében.

1595949946

Dr. Boda József dandártábornok, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat főigazgatója, a kötet egyik szerzője a honvedelem.hu kérdésére elmondta: a könyvben górcső alá vett évszázad során a szolgálatok végrehajtó állományának szaktudása a technikai fejlődést leszámítva nem ment át igazán perdöntő változáson. „Inkább a politikai beállítottság volt az, amely rányomta a bélyegét a szolgálatok munkájára akár a Szálasi-kormány idején, akár a szocialista időszakban. A pártmegrendelések, a politikai rendőrségek működése hagyott némi foltot a szolgálatok vonatkozásában a közmegítélésben" – fogalmazott a főigazgató. A rendszerváltás óta a szolgálatok működését világos jogszabályok rendezik, így a korábbiakhoz hasonló visszaélések napjainkban természetesen már nem fordulhatnak elő, a rossz tapasztalatok azonban a mai napig élnek a köztudatban. E foltok lemosására kiválóan alkalmasak a most kiadott kötethez hasonló munkák és az azok alapját képező konferenciák.

A tábornok kiemelte a magyar szolgálatoknál dolgozó állomány kiváló szakmai felkészültségét is. „A magyarok mindig is arról voltak híresek, hogy képesek voltak egyszerű eszközökkel és a rendelkezésre álló költségvetéssel szinte ugyanolyan színvonalon teljesíteni, mint a nyugatiak a műholdakkal és az egyéb kiváló technikai eszközökkel" – mondta  Boda József.

Fotók: Galovtsik Gábor